DE COSTA DEL SOL zien en plannen maken r -'.KxNr" cmmx. SSL, >..v< - u i" Wij kunnen ons indenken dat er voor een Hollander die de tropen nooit gekend heeft niets gaat boven een moderne verzorgingsflat in Den Haag met centrale verwarming, waar je veilig zit te wachten tot het droog en windstil is, Maar wij kunnen ons ook indenken dat dit armoedig" achtererfje voor velen onovertrefbaar is: de ouwe gekapoerde blikken met bloeiende planten, het zorgeloze hofje, de vertrouwde gekreukelde drooglijnen, het onptetentieuze stenenmozaiek, de rie ten spiraalmat en de wijnrank over de deur. In deze besloten patio een krossi males, onder een pajoeng, in pyama met een glas kopi-ès: toenggoe mali is een plezier! (Fotografia del Servicio Official del Ministerio de Informacion y Turismo) Toen ik in een autobus de weg tussen Torremolinos en Malaga afreed, kreeg ik af cn toe een prop in mijn keel, zó precies leek deze weg op die tussen Modjokerto en Djombang. Ook hier de uitgestrekte teboe-tuinen, ook hier de suikerfabrieken, ook hier de wegen met „aflopend asfalt" en stoffige bermen, de tjikars en de warmte. Ik zag Zuid-Spanje weer terug na zes jaren en vond Let immens veranderd. Toen was dc zuidelijke en typisch agrarische provincie nog erg arm en kaal, levend onder de nawerking van de burgeroorlog, zich met de grootste moeite staande houdend. Wie er nu overheen vliegt ziet tot aan de horizont toe de onmete lijke ontginningen met olijventuinen; het volk is welvarender geworden naarmate het land groener werd. Torremolinos vond ik ontzaglijk veranderd. Nu letterlijk van alle kanten „gelardeerd" door tourisme: hotels, pensions, winkels, res taurants, kroegen. De slapende Calle San Miguel nu een complete Kalverstraat. De stranden vol, nieuwe hotels verrijzen aan de lopende band. O ja, inderdaad is Andalusië de mooiste provincie van Spanje en naarmate men in noord Europa zijn wrok tegen Franco en Spanje begon te vergeten, ontdekte men deze Zuidkust, de Costa del Sol („Zonnekust") vanzelf. Steeds meer mensen kopen er villa's. Er is een Fins dorpje en er groeit een „Brits dorp" met golflinks. Duitsers, Fransen, Zweden, Zwitsers, ze komen van alle kanten. Gepensioneerden hakken de knoop door, verkopen hun huis in Merry Old England" en zetten hier een pondok op. Voorgoed adieu aan kou en mist en regen. En natuurlijk als men wil en kan om het goedkopere leven. Want wie naar de trant van de Spanjaard leven kan (en dat kan elke Indischman zonder de minste moeilijk heden), die leeft in Spanje stukken goedkoper Tong-Tong International Tong-Tong zet zijn aktiviteiten elders in de wereld krachtig voort. Binnenkort kan de lezer tegemoet zien de stichting van subkantoren in België en Spanje. Bijzonder veel aandacht zal be steed worden aan de organisatie van de kernen in de V.S., waar in de komende maanden regel matig stafleden heen zullen gaan. Tegelijkertijd wordt de Neder landse basis geconsolideerd cn in gesteld op breed internationaal kontakt. Minder zeuren om piet luttigheden; grote zaken opzetten. Dat helpt vooruit! dan nu. In het vorige nummer heb ik daar al veel van verteld. Want het leven verschilt hier niet veel van dat in de Canarische Eilan den. Nochtans denk ik het in dit nummer niet te hebben over de vele voortreffelijkheden van de Costa del Sol. Men neme daarvoor een reisbrochure. Ik denk aan de mogelijkheden van vestiging, die er (nu nog) bij de vleet zijn en die met een beetje goede wil, een beetje samenwerking, maar veel doortastend heid uitstekend te organiseren zouden zijn. Velen van ons kunnen niet meer naar Indonesië terug, kunnen niet emigreren, maar willen toch wel een „ouwe dag onder de ouwe zon" hebben. Velen zijn er reeds NU aan toe, maar aarzelen, „kijken de kat uit de boom", weten niet hoe of met wie, en worden dus vaak het slachtoffer van „wilde" offertes. Dat hoeft niet als onze groep wakker en actief is. Ook al zou men nooit uit Nederland weg willen gaan, maar alleen een winters pied-a- terre zoeken in Spanje, ook al zou men zelfs dat niet willen, maar een belegging zoeken voor zijn geld dat er in korte tijd dubbel en dwars uit terug komt, dan nóg blijft Euid Spanje een ideaal aspect. Bij mijn bezoek aan de Costa del Sol (pak de kaart: van Malaga tot Gibraltar), waar ik dag-in-dag-uit de meest uiteenlopende kon takten had, zowel met touristen, hoteleige naars, makelaars en plaatselijke "autoriteiten is mij opgevallen: a. hoewel er een zó sterk stijgende stroom is naar dit gebied van reizigers en ,„vestigers" uit héél Europa, dat er gerust gesproken kan worden van een „boom", die zijn top nog lang niet bereikt heeft, is het aantal Neder landers verhoudingsgewijs zeer klein. b. spreekt men met Nederlanders over Spanje, dan hoor je steeds weer de namen noemen: Costa Brava, Mallorca. En je hoort er meteen bij, dat de kosten daar al zó gestegen zijn, dat vestiging of zelfs vakanties een „onbetaalbare grap" worden. c. natuurlijk ziet men wel in dat men nü zijn slag hoort te slaan in de Costa del Sol, maar men is bang; moet erover piekeren, nog een tijdje wachten. Koerang initiatief. Koerang branie. Als men na zoveel jaren eindelijk wél wil toeslaan, is het wéér te laat, want dan zijn de prijzen van gronden en huizen weer even duur als in Mallorca. En dan is het wéér te laat. d. men geeft toe dat het inderdaad het beste is evenals de Engelsen en Finnen gezamenlijk een „plot" te kopen en te verkavelen, maar men „voelt er niets voor wéér op mekaar te zitten Men is blind. Men kan op zijn vingers natellen dat elk stukje grond om het uwe heen binnen een jaar ook verkocht is aan derden en dan kan men de beroerdste buren krijgen. Of door een nieuwe verkeersader of een bedrijf zijn rust helemaal kwijt zijn. Mij is een geval bekend elders waar drie mensen drie „schatjes" van bungalows kochten en het jaar daarna verrees er vlak naast een cement fabriek en stierven ze van stof en lawaai. Een gezamenlijk initiatief kan totaal isolement kopen en ruimte geneg overlaten voor iedereen om tóch ongestoord te leven. Maar ook alweer: veel samen; niet „ieder voor zich". Ook heeft een gemeenschappelijk initiatief (even als het plan in Las Palmas) het voordeel dat men door gezamenlijke interessen over de hele linie prijzen drukken kan. Op grond van deze bevindingen heb ik met een aantal „kandjeng besars" (o.a. twee In dische ingenieurs vaa grote bekendheid) mijn ideeën besproken en verder ontwikkeld, over de bouw van een heel „Indisch dorpje in Spanje". Er zit positief muziek in. Want bij kollektief optreden (waarbij een Raad van Bestuur de moeilijkheden onderzoekt en aan pakt en alle kontakten legt), zullen de prijzen aanmerkelijk beneden de 25.000 tot 50.000 gulden liggen die nu regelmatig voor een bungalowtje in Zuid Spanje worden uitgege ven. Er kan dan een areaal gevonden wor den dat praktisch aan zee ligt, dicht bij een touristencentrum zonder erdoor „aangestoken' te worden, zonder mo gelijkheden dat vreemden met welke (Lees verder volgende pag.)

Tong Tong | 1962 | | pagina 4