Goed voorbeeld (Vervolg van pag. 4) oogmerken ook zich in de gemeenschap dringen, dicht bij een grote stad en grote verkeerswegen. Er kunnen „plots" worden uitgegeven ter grootte van een flink ouderwets Indisch erf met een huisje dat opgezet zal worden als „kern woning", dus met mogelijkheden van uitbouw naar eigen vermogen of eigen kunnen. Bij voldoende inschrijving zouden deze plots kunnen komen in een prijsklasse van 12.000 tot 15.000. Er zal dan voldoende ruimte overblijven om andere dorps-accomodatie te bou wen en eventueel een hofje en een pasanggrahan. Nochtans, dit is dus een groot plan (ook al gaat het tenslotte maar om een paar honderd inschrijvers), dat ineens groot aangepakt moet worden om in alle opzichten een succes te zijn. Het hoeft zeker geen betoog, dat ik er ook ga zitten om te helpen (en geholpen te te worden) waar nodig. Zelfs het periodiek heen-en-terug gaan naar Spanje heb ik al ijverig zitten uit te dokteren. Meer kan ik natuurlijk nog niet zeggen in dit stadium. Maar als U serieus geïnteresseerd bent, schrijf me dan een kort briefje: „Ik ben in de markt'." Soerats merken: „SPANJE" Aan Tjalie Robinson persoonlijk. Het is wél een abrupte start voor een verslag over Zuid Spanje. Terwijl vele lezers misschien alleen geïnteresseerd zijn in reizen. Toch is dit ook een karakteristieke start van een artikel over de Costa del Sol en het leven daar. Want als een land zó aanspreekt dat het direkt stimuleert tot het ontwerpen van vestigings plannen, dan spreekt het vanzelf dat men daar levenswaarden gevonden heeft die geen en kele twijfel meer overlaten. Wederom kan ik vaststellen dat ook deze reis door Nespanda Tours perfekt was uitge dacht en uitgevoerd al heb ik van veel touristische mogelijkheden geen gebruik ge maakt omdat het leven zelf mij meer boeide dan de kijk erop vanaf een barkruk of vanaf een strandstrook. Je komt het leven zelf in Spanje veel gemakkelijker in dan b.v. in Parijs, omdat de variaties van goedkoper en toch waardevol of smaakvol vertier daar groter zijn. Alleen op het dorpspleintje van Torre- molinos kan men een hele avond royaal ge nieten van honderd peseta's (zes gulden) en Hoofdstraat Torremolinos: net een rijtje petak-winkeltjes in Grisee, Mr. Cornelis of Kediri (en ook zo stoffig en ook zo goedkoop, onbezorgd en vriendelijk) Een typisch straatbeeld in heel Spanje: ouden van dagen of rustende arbeiders op muurtjes of stoepen of trottoirs keuvelend in het zonnetje. bent, de eindeloze prachtig blauwe Middel landse Zee voor je. Of aan de andere kant de serene bergen van de Sierra Nevada of Sierra Madre. Voor een Indischman is er geen enkel probleem: hij is daar driekwart thuis van de eerste dag af! Misschien een andere keer weer meer. En als U ook eens gaat kijken: selamat djalan TJALIE ROBINSON P.S. Geloof niet op gezag. Ook hier niet. Zélf kijken is altijd beter. Als er genoeg liefhebbers zijn voor een oriëntatietour zou ik bij Nespanda Tours misschien gedaan kunnen krijgen dat ze een apart soort reis in elkaar zetten, waarbij touristisch genoegen gekoppeld kan worden aan nuttige oriëntering. Schrijf mij onder motto „SPANJE". Tegenover Las Flores in Torremolinos is een eethuisje van pinchito's (gekruide Spaanse satees) en de goedkoopste zeevoedselgerechten: ook de onooglijkstemossels en schelpjes eet je daar per tapadus voor een paar peseta's op een schoteltje. Wijn 1 peseta per glas. Elke avond tjokvol, oergezellig. Je ziet er allerlei mensen (b.v. een Hollands minister naast een Spaanse vuilnisman) en je hoort er alle talen. Ook Maleis van Indischgasten natuurlijk). De Spanjaard ziet zelfs kans die yr.tschelpjes" die hier op het strand liggen, te verwerken in een smakelijke paella. dan werkelijk goede koffie of uitstekende wijn en uitgebreid goed eten tot men niet meer kan. Maar ook voor veel minder heeft men daar zijn plezier tot aan de rand In een stad als Malaga is het aantal mogelijk heden uiteraard nog veel groter. Er zijn daar werkelijk sublieme restaurants, heerlijk vrije terrasjes met een wijd uitzicht, maar ook heel leuke steegjes vol verrassingen, een drukke pasar, een leuke haven. Het hele geheim van alle touristische plezier zit eigen- in: plenty goed weer en plenty goed en goed koop eten en drinken. Verder is er eindeloos veel te zien, zowel historisch-cultureel als Ievend-vandaag. Net als bij de koffieboer in Soerabaja, bij Oen in Semarang of bij Capitol in Batavia kan je uren soezerig buiten zitten, maar een paar kwartjes kwijt zijn en een eindeloze parade aan je zien voorbij trekken van wonderlijke dingen en mensen: primitieve ossenkarren, barokke officieren, zigeuners, kindertjes kluivend op een stang teboe, schil derachtige processies of muzikale schoenpoet sers. En telkens weer, soms plotseling als je een steeg uitkomt of op een heuvel gekomen Ik zal U iets veitellen uit Amerika. In een kleine stad was een heel kleine kerkgemeen schap. Zónder kandjengbesars: allemaal werk lui, farmers, winkeliertjes enz. Driehonderd man. Zij staken de koppen bijeen en tekenden ieder een bewijs, waarbij zij zich garant stel den voor 500.(Bij mislukking van het plan zou men maandelijks een afbetaling doen en bij dood zou uit de verzekeringssom de afdoening geschieden). Driehonderd be wijzen vertegenwoordigden 300 x 500. 150.000. Daarmee ging men naar een bank en zei: „Doe er op fifty-fifty basis evenzoveel bij. Met drie ton bouwen wij een Community Centre, waar wij onze bijeenkomsten houden, maar dat wij verder verpachten: restaurant, bar, speeltuin, sportvelden, zwembad, feest zalen, etc. Uit de inkomsten betalen wij rente en aflossing terug". De bank deed mee. Men heeft als kleinste kerkelijke gemeenschap nu een bloeiend be drijf. Men is rijk. ZONDER EEN CENT OP TAFEL. Veel is in Amerika zo gegroeid. Begrijpt U nu een beetje mijn symphatie voor Amerika? En begrijpt U hoe ik mij schaam als ik merk dat wij hier liever voor één bèng- gol onder andermans paraplu willen zitten en bènggol terug? En dat, als velen uw voor beeld volgen, wij niet meer in zo'n minta- ampoen-positie hoeven te blijven? Tienduizend Indischgasten kunnen óók (en méér) dan 300 Amerikaanse boengs. Wij (oudjes) kunnen met weinig geld enorme fondsen stichten waar onze nazaten nog vele decennia trots op kunnen zijn. Als we maar DOEN. NU! 5

Tong Tong | 1962 | | pagina 5