Soerabaja Dongengan van Si-Klaas Bent U net terug uit Nieuw Guinea? Winnaar prijsvraag Géhavé op de laatste Pasar Malam Na de loting op onze Redactie, in tegenwoordigheid van een employé van Géhavé, is de prijs een transistor radio toegevallen aan de heer: F. DE STOPPELAAR K. Emmalaan 20 LEIDSCHENDAM De heer De Stoppelaar wordt verzocht zich in verbinding te stellen met Géha vé, Laan van Meerdervoort 530, Den Haag, om de prijs in ontvangst te ne men. De plaats waar zich thans de stad Soerabaja bevindt, heette vroeger Ngampel-Denta en was beroemd als zetel van de voornaamste der Wali's, de verkondigers van de Islam in Java, Soenan Raden Rahmat alias Soesoehoenan Ngampel, die er ook een moskee bouwde. Soenan Raden Rahmat gebruikte het legenda rische gevecht tussen een vis en een krokodil ook om de gelovigen te zeggen, dat de over winning hun zou zijn (Islam tegen de Hindoe- vorsten van Mataram), zoals de vis de kroko dil had overwonnen. Hij stierf in 1467 en men vindt in de desa Ampel, bij de moskee die hij bouwde, zijn graf of kramat. Het is in de Javaanse literatuur niet bekend waarom die oude naam verloren ging en werd veranderd in Soerabaja of Soerobojo. Een oud verhaal wil nu, dat de uitgever van het „Soerabajasch Weekblad", van een in heems factotum de legende vernam, waarbij in de Kali Mas, ter hoogte van de Rode Brug, een geweldig gevecht zou zijn ontstaan tussen een vis (of zwaardvis) en een krokodil, waarbij de krokodil uiteindelijk de overwinning be haalde. Hij liet toen in 1849 een wapenschild maken waarop dit feit symbolisch stond afge beeld door een krokodil en een zwaardvis, en voerde dit wapen in zijn weekblad. Op een zeer zeldzame penning, geslagen bij gelegenheid van de viering van het tienjarig bestaan van het muziekgenootschap „St. Ceci lia" in 1858 te Soerabaja, komt een wapen voor: Langwerpig schild van blauw, waarin een van de rechterkant zwemmende vis met spitse bek en een naar de linkerzijde kruipend dier met wijde geopende bek (krokodil) Daarboven een krans als boven het wapen van Batavia, doch daartussen de tinnen en trap van een oostersch gebouw". (Navorscher, 1885, bl. 520). Dus het ons allen bekende wapen van de Krokodillenstad"Waarschijn lijk is in de loop der tijden de zwaardvis met spitse bek veranderd in een haai, als gevolg van onvoldoende kennis met de zwaardvis. De "vervallen desa (Ng)adibojo aan de Solo-rivier en verblijfplaats van Kjai Boewaja Singaresa, het hoofd der Krokodillen, scheen de verkla ring te rechtvaardigen van „overwinning der Krokodil". Maar de afleiding van het Javaanse Soerobojo berust op meer historische grondslagen. Gedu rende de strijd n.l. tegen Soeropati, de gewezen Balinese slaaf „Si Oentoeng", die zich had kunnen opwerpen tot een onafhankelijk vorst in het Oosten van Java en zich daar tal van jaren wist te handhaven, werd als maatregel tegen de stoutmoedige aanvallen zijner benden, die tot aan zee en zo mogelijk tot Madoera wilden doordringen, een versterking gebouwd bij de vereniging van de Kali Mas met de Kali Pegirian. Van hieruit werden dikwijls met goed succes die benden tegengehouden en zelfs verslagen. Daarom kreeg deze versterking al spoedig de naam van -.„Soero-ing-bojo" dat „dapper in gevaarbetekende. Van lieverlede werd deze naam samengetrokken tot Soerobojo en nog later daarnaar de gehele Europese nederzetting aan de andere oever van de Kali Mas genoemd, ja, zelfs de gehele landstreek. IIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIllllllllllllltllIIIINIIIIIIII"HI"I Wij zullen geregeld een aantal ajlei- dingen hoe geografische namen zijn j ontstaan op Java behandelen en wel op verantwoorde wetenschappelijke wijze, omdat door de volksmond nog wel eens verkeerde ten beste worden gegeven. REDACTIE 1 minimF Afleiding geografische namen Beide woorden zijn verbasteringen uit het Sanskriet: „Sjoera held" en „bhaja vrees, gevaar. In Kromo-taal heet de plaats „Soero-pringgo", waarvan het tweede woord eveneens „gevaar" betekent. Een krokodil is blijkbaar niet de peetvader van Soerabaia! J. C. H. Bronnen: Indische Gids van 1914, le halfjaar, bid. 673.' C. A. H. von Wolzogen Kühr. „Geografische namen op Java". Indische Gids van februari 1931, bid. 133: C. Lekkerkerker. „Javaanse Geografische na men als spiegel van de omgeving en de denk wijze van het volk". Tropisch Nederland, Jrg. II, 1929130blz. 387 403, „Soerabaiasche Notities" van S. Kalff. Encyclopaedic van Nederlandsch Oost-lndi'è IV, bid. 29 e.v. (2e druk). Wanneer men deze foto bekijkt, zal er bij menig Indische het heimwee opkomen. Is het niet lieve lezers van Tong-Tong? O, dat vrije land van voorheen; de wuivende klapperbomen, de dessaweg, de hutjes met atap bedekt, het bruggetje van klapperstam- men, de twee verkopers, en het vrije leven van die kinderen. Ziet ge ook het vrije bouwen van die hutjes, waar zelfs een telefoonpaal in het hutje is geplant. Bij het bezichtigen van het plaatje verkrijgt men de vrede en rust en koelte van lichaam en ziel, geen gesnor van auto's of brommers. De herinnering strookt naar de tijd dat men van een vogeljacht door zo'n welbekende dessa (dorpje) loopt en één der hutbewoners toe schreeuwt: „Hè Saridjo, djoemoe dhegang, limo." (Hè Saridjo, haal vijf jonge klappers.) Vlug komt dan Saridjo uit dat hutje en begroet ons: „Loh Ndoro, wiloedjeng." (Meneer, vrede zij U.) Vlug klimt dan Saridjo een der klapper- Er bestaat een Stichting in Amsterdam die personen, mannen en vrouwen die de 40 gepasseerd zijn helpt passende posities te vin den. Dit is de Stichting „Het Leven begint bij 40" N.Z. Voorburgwal 288, Amsterdam, tel. 020- 22.28.97. en 22.03.92. De Stichting bestaat nu bijna 8 jaren en heeft in die periode ruim 20000 mensen (mannen en vrouwen) aan werk kunnen helpen. Haar Algemeen Secretaris, Jhr. H. C. W. Gockinga is zelf 37 jaren in de tropen geweest en kent tevens het Hollandse Zakenleven. Reeds vele spijtoptanten heeft de Stichting mogen helpen en zij staat nu ook klaar voor hen die Nieuw Guinea hebben moeten verlaten. Haar Secretaris is volgaarne bereid hen met raad en daad ter zijde te staan. Bel dus gerust op of loop even aan voor advies. De Stichting geeft tevens een 14-daags orgaan uit. Wil men dus van de diensten der Stichting gebruik maken, stort dan 10.op haar giro-rekening No. 4063, Amsterdam, of betaal in contanten. Het orgaan wordt U dan gratis voor 12 maanden toegezonden. bomen in en hoort men dan het vallen van de vruchten. „Boek, boek, keteboek." Vlug was onze Saridjo weer op de grond en kapt hij met zijn scherpe bendoo (kapmes) de klappers ópen. Na de dorst gelest te hebben vroegen wij dan: „Pieroh, Djo?" (Hoeveel, Djo?) Onze Saridjo antwoordde: „Gangsal welas een, ndo ro." (Vijftien cent, meneer.) Vijftien centen voor vijf van die vruchten en dan het op en afgaan in die boom van wel twintig meter hoog! Ja, beste lezers, in mijn jonge jaren deed ik het ook weieens, doch zo vlug als onze bruine broeders dat deden, neen, dat was mij nimmer beschoren. Ja, moge dat onvergetelijke en vrije leven aan onze nazaten eens uitgestort worden. SI-KLAAS 16

Tong Tong | 1962 | | pagina 16