Zwierf de tijger bij de school? Omdat feiten over de omvang van het jachtrevier van de harimau toen nog niet bekend waren, zou het antwoord op bovenstaande vraag, zowel ja als neen kunnen zijn. In ieder geval werd hij geschoten, niet ver van de school (zie foto). The voice of the Good Old BAT AVI ASCHE VOETBAL CLUB, Olympiaplein 61-11, Amsterdam-Z., Telefoon 73.45.28. Derde reünie K.W.III Maar laat ik bij het begin beginnen. Vlak voor de tweede wereldoorlog werd ik geplaatst aan de E.L.S. (voor niet insiders is dit de afkorting voor Europese Lagere School) te De Giesting in de Lampongs (Zuid-Sumatra) „ten behoeve", zoals het toen luidde „van de l.E.V. kolonisatie aldaar". Wie de Giesting kent, kent ook de namen van Kloër en Werleman. De familie Kloër woon de naast de school. Het hoofd van de familie had het uiterlijk van een Transvaalse Boer met w.s. dezelfde feodale verhoudingen. De ouweheer" Werleman was al gestorven, maar zijn uitgebreid perceel werd prachtig „gerold" door zijn energieke echtgenote af komstig van Madoera en de beide zoons Chris en Loppie. Chris was nog boedjang en een geducht jager. Al enige tijd hadden sporen verteld van een rondzwervende tijger op de percelen van Kloër en Werleman en hun buren. Nu eens werd er een hond, dan weer een varken weggesleept. Verschillende keren werd er door liefhebbers geposteerd maar Zijne, later bleek het Hare Majesteit de Gestreepte weer stond alle listige lagen. Op een ochtend echter zei Ronnie Broos, een leerling uit de eerste klas: .Meneer, oom Chris heeft een tijger geschoten" net als ze hier zouden zeggen: „Meester, m'n vader heeft een grote snoek gevangen!" Ik was nogal nieuwsgierig en omdat het perceel van de Werlemans niet ver van de school was en het bovendien nog geen half acht was (het begin-uur van de school) wandelden de lagere klassen en enkele groteren langs Giestings lommerrijke „grote weg" naar de harimau. Daar zagen we het prachtige beest, reeds ver stijfd, een stuk hout tussen z'n kaken. Door dat de pennen van een stekelvarken diep tus sen de tenen van zijn linkervoorpoot waren gedrongen en die gemaakt hadden tot één bloederige massa, was deze tijgerin niet meer in staat op haar natuurlijke prooidieren te jagen.*) Chris vertelde mij het verhaal. Hij was even voor de schemering met zijn dubelloops, geladen met lopers op de loewak- jacht gegaan, omdat deze zijn koffietuinen geducht plunderden. Het was intussen begin nen te motregenen en in de straal van zijn koplamp, zag hij opeens een tijger over de weg springen. Chris zou Chris niet zijn, als hij er niet achterheen ging. Tussen de koffie- struiken sluipend in de drenzende regen, ontdekte hij weldra de Gestreepte. On* het ef- fekt van de lopers niet te veel te „verdunnen" moest hij wel „binnen de 5 meter komen De tijger draaide zich om en doordat de hoogte van zijn lichtkaatsende ogen, opeens kleiner werd, merkte Chris, dat zelfs deze reuzen kat in het nauw wel eens rake sprongen zou kunnen maken. Hij drukte af, maar één der lopen ketste. In de daarop volgende stilte, hoorde hij duidelijk het geluid van de neer- druppelende regendroppels vallend van blad tot blad, begeleid door het blazende gebrom van de tijger en de zwepende slagen van de staart op de grond. Met het tweede schot kwam het einde van deze harimau. Nu herinnerde ik mij onder het avondeten dit schot; net toen de klok zeven uur sloeg. Ik vroeg Chris om van ons een foto te maken en hierboven is het resultaat. Helaas is Chris niet lang daarna in de golven van Straat Bangka omgekomen en met hem vele Giestingers, toen hun troepentransport- schip door een Japans vliegtuig tot zinken werd gebracht. Ch. H. Zou dus eigenlijk voorbestemd zijn om als man-eater de streek onveilig te maken. (Red.) De reünie van de K.W.-III wordt dit jaar gehouden op 3november a.s. in het Kurhaus te Scheveningen. De school bestaat 102 jaar. Ja, bestaat, want in de harten van elke rechtge aarde K.W.-III'er blijft hun school leven. Begonnen wordt om 15.30 uur met een borrel, natuurlijk aan de „kletstafel" en dat duurt tot 18.00 uur. Van 18.00 uur tot 19.30 uur: gezamenlijk „nassi-gorèngen". Dan is de stem ming net goed voor het cabaretprogramma, dat tot 22.30 uur duurt. Hierna komt de Polo naise met groot bal na. De kosten bedragen 2.50 per persoon, exclusief de nassi-gorèng die U op 4,komt te staan. Veel mensen Telefoon uit Amsterdam. „Met Dekker". „Jaaa?" „Weet je wie ik ben?" (Dekkers ada banjak, net als Bakkers en Jansens en de Bruins. Dekker? Allerlei Dek kers zijn er: driedekkers, dubbeldekkers, enz.) „Nee". „Van BVC". Gebrul van Tjalie. Er zijn desnoods millioenen Dekkers op de wereld, maar er is maar één Dekker-van-BVC, zoals er maar één Ozinga is en één Dirven. En je hoeft niet eens BVC-er te zijn om 'm te kennen. Ook Vipssers, Hercu- lanen, UMS'ers, ja zelfs Excelsioranen en Houtrustenaren bij de vleet herinneren zich nog steeds zijn vierkante gestalte, maar vooral zijn glanzende schedel (bijgenaamd „lilin", omdat hij als met kaarsvet ingewreven scheen) in de hete zon voor voetbaltribunes over heel Java. „Rapat natuurlijk!" „Natuurlijk!" „Wanneer?" „28 september 1963, dus volgend jaar". „Aha! En natuurlijk in het Clubhuis Konings plein Betawie!" „Was het maar waar! Nee man, op de Pier van Scheveningen. Schrijf je erover in Tong- Tong?" „Natuurlijk En nou gebeurt het dus. Want 28 september 1963 zal het zestig jaar geleden zijn dat BVC werd opgericht te Batavia (snap je nou, waar om die club „Good Old" heet?). En alsof er niks gebeurd is, alsof er helemaal geen geleu ter bestaat in de wereld over heimwee en aan passen, heeft het bestuur van de Good Old z'n adres een beetje verplaatst en het is nu: Maar dood en voorbij, dat is er niet bij. Op z'n minst moet BVC nog z'n AOW halen, toch Doel van oproep dezes is om alle BVC-ers in binnen- en buitenland aan te sporen om op deze datum present te zijn op de Scheveningse Pier. Niet vergeten, mensen. NU alvast op uw kalendertje voor het volgend jaar aantekenen, NU kabartje sturen aan het bestuur. EN KO MEN HOOR! De spirit van BVC kennend, weten we haast zeker dat er rijpelijk is overwogen om op die dag een wedstrijd te spelen tegen het Oranje elftal, maar dat er van afgezien is op grond van beginselen van jicht en rheumatiek, als mede van restanten van tropenkolder. Never mind the omong kossong, Good Old, en poe- koel teroes naar minstens de honderd jaar! TJALIE Noot: wij zijn zo vrij hierbij aan te tekenen dat het beeld van Tjalie niet helemaal klopt: hij zal er namelijk ook veel uit moeten op dringend doktersadvies. Met excuses aan Tjalie, REDACTIE hebben al een convocatie ontvangen met eraan een inschrijfformulier. Na loe, en nu komt een belangrijk punt: wilt U de gevraagde gegevens (zoals: doet U mee met de nassi-gorèng, wilt U de cabaretvoorstelling bijwonen) op het formulier invullen en opsturen naar het comi té? DOE HET NU! U begrijpt dat het comité anders onmogelijk een „planning" kan maken. En voor degenen die het nog niet weten: voor inlichtingen kunt U altijd terecht bij de heer H. M. NITZSCHKE, Thorbeckelaan 631, Den Haag, Tel. 070-339787. Dus formulieren insturen, mensen, en straks in november: ban jak veel plezier! REDACTIE

Tong Tong | 1962 | | pagina 18