Ons dorp in Spanje De plannen voor de bouw van een Indisch dorp aan de Costa del Sol (Zonnekust) beginnen nu vastere vormen aan te nemen. Na de eerste besprekingen van het gevormde Werkcomité en het bezoek van een commissie (waaronder de architect/ planoloog) aan de Zuid-Spaanse stad Malaga met haar naaste omgeving, is de keuze tenslotte gevallen op een landgoed even ten noordwesten van Malaga. PLAN MALAGA" Uitzicht op het landgoed, rechts de hacienda, op de achtergrond de zee Het heeft een oppervlakte van ongeveer 80 hectare (800.000 m2), groot genoeg om er een gemeenschap te stichten van tenminste 250 gezinnen die zich willen koesteren in de sub tropische zon. Van vrijwel het gehele terrein heeft men een schitterend uitzicht op de stad, de haven en het azuurblauw van de Middel landse Zee. De noordkant van het terrein wordt begrensd door heuvelruggen, uitlopers van de Sierra Tejada, die zelf weer een onderdeel vormt van een geweldige bergketen, welke het kustgebied 's-winters beschermt tegen de kou de winden uit het binnenland. Mede hierdoor komt de temperatuur in deze streek zelfs in de winter zelden beneden de 12 graden Celsius, terwijl de gemiddelde zomertempe- raturen om en nabij de 25 graden liggen. Ongeveer de helft van het landgoed, het zui delijke gedeelte, is zacht tot matig glooiend. De rest van het terrein is meer geaccidenteerd en wordt doorsneden door een drietal „arro- yos", waterlopen die in de zomer weinig of geen' water bevatten. Op het terrein zijn ook een vijftal „pozos" of waterputten, waarvan er drie het gehele jaar door voldoende water leveren. De aard van het terrein is zodanig, dat het enerzijds de plannenmakers gedwongen heeft af te wijken van het oorspronkelijke idee: uitbouwbare kernwoningen van betrekkelijk bescheiden afmetingen op zeer ruime erven. Dit denkbeeld was een tamelijk voor de hand liggende reactie op de woonomstandigheden in Nederland met zijn algemeen gebrek aan ruimte. Het sloot bovendien aan bij de ver wachting, dat men in een land met een warm iiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiBiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiffliiiiniiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiHiiiiiiHiiiiHn Kantoor: Plein 22, Den Haag, 1 tel. 111614 p Kantooruren: alleen dinsdag, woensdag g i en donderdag van 2-4 uur 's-middags. klimaat dezelfde levensomstandigheden zou kunnen scheppen als bijvoorbeeld op Java, wan neer men de woningen maar op een flink stuk erf plaatste. Bij nadere kennismaking met het Zuid-Spaanse landschap en met de aldaar be staande bodemsoort bleek echter, dat het scheppen van een stuk Indië-in-Spanje o\er- eenkomstig de oorspronkelijke opzet een prak tisch niet te verwerkelijken onderneming is. Niet alleen de mensen en hun levenswijze, maar ook de planten, bomen en gewassen hebben zich daar zeer ver aangepast aan de klimatologische omstandigheden. Deze laatste brengen met zich mee, dat er perioden voor komen waarin water betrekkelijk schaars is. Zou men dus de woningen op uitgestrekte stukken grond plaatsen, dan zou het waterge bruik in verband met de noodzakelijke be vloeiing niet alleen schrikbarend hoog worden, maar de eigenaars zouden naar alle waarschijn lijkheid slechts in incidentele gevallen aan voledige bevloeiïng van hun grote tuinen toe komen. De gevolgen zouden niet alleen voor die eigenaar, maar ook voor de gehele dorps gemeenschap bijzonder onprettig zijn: achter uitgaan van de beplanting, verslechtering van de „waterhuishouding'' in de bodem, erosie met risico van wegspoelen van de teelaarde wanneer de zware regens vallen en, tenslotte verdorring en onvruchtbaar worden van de grond. Deze overwegingen hebben er mede toe geleid, dat de erven waarop de woningen zullen worden gebouwd nu waarschijnlijk on geveer 500 m2 groot zullen worden, een opper vlakte die voor Nederlandse begrippen nog altijd „ruim" mag worden genoemd. Anderzijds opent de afwisseling in de terrein gesteldheid voor de architect de aantrekkelijke mogelijkheid om woningen van uiteenlopend type te ontwerpen. Deze laatste kunnen dan nauw aangepast worden aan de omstandig heden van het terrein, die zich ter plaatse voordoen. Ook is het nu mogelijk binnen zekere grenzen variatie te brengen in de grootte van de woningen. Voor het ogenblik moet ervan worden uitgegaan, dat de gemid delde oppervlakte van een te bouwen woning ongeveer 60 m2 zal worden. Sommige wonin gen zullen wat kleiner, andere daarentegen groter worden. Het ligt in de bedoeling hier mee een variatie in prijs te doen samengaan, zodat ook belangstellenden met wat minder koopkracht iets van hun gading zullen kunnen vinden. De grond bestaat hoofdzakelijk uit een soort löss, geelbruin van kleur. Vooral in het noor delijke gedeelte van het landgoed komt er nogal wat steenslag in voor, zodat ze bij eerste aanblik tamelijk onvruchtbaar lijkt. Wie echter deze soort grond elders in Europa bijv. in sommige streken van Frankrijk of Italië, heeft gezien, zal beseffen dat die vermeende on vruchtbaarheid dikwijls schijn is. Dat dit ook geldt voor de grond van ons toekomstig dorp, blijkt wel hier uit, dat op het terrein ongeveer 70.000 vruchtbomen staan; meest amandelen, maar ook olijven en vijgebomen. Daarnaast treft men hier en daar wijngaarden aan, terwijl bovendien op het vlakker gelegen gebied graan- en maisvelden tussen de olijf- en amandelbomen voorkomen. Achter de tegen woordige hofstede en de arbeiderswoningen liggen moestuinen. De rest van de begroeiing bestaat uit jonge aanplant, die reeds na enkele jaren rijke oogsten garandeert. Al deze bomen en gewassen gedijen al bij matige bevloeiïng, maar vragen in totaal toch nog een aanzienlijke hoeveelheid water. Ten einde ook in de droge maanden voldoende druk op de waterleiding, die een lengte van 14 kilometer zal krijgen, te garanderen, zullen op hiervoor geschikte plaatsen een drietal waterreservoirs worden aangelegd met een ge zamenlijke inhoud van 1000 kubieke meter. Daarnaast zal worden gezorgd voor aansluiting op de stadswaterleiding. Op het terrein zal een eigen transformatorsta tion worden gebouwd met bijbehorend scha kelstation. Het laagspanningsnet zal een totale lengte van 14 kilometer krijgen. De plannen voorzien verder onder meer in de aanleg van een auto-ringweg van 5 meter breedte, met hierop aansluitende paden die 2 meter breed zullen worden. De totale weg- lengte bedraagt circa 10 kilometer. Wij hebben hierboven een nogal droge opsom ming van cijfers gegeven om U een indruk te doen krijgen van de arbeid, die nog moet worden verricht alvorens de eerste gezinnen (Vervolg op pag. 21) Net echt, Tjalie en architect Nix in volle overgave aan het „toemhoek..."neen niet „Kenarie"maar amandelen

Tong Tong | 1962 | | pagina 5