Lijst van personen, die hebben deelgenomen aan het ondergrondse verzet in het v.m. Nederlands-lndië en werden geëxecuteerd, of tengevolge van de martelingen zijn overleden Het is zeker niet aleen een daad van piëteit maar ook van rechtvaardigheid, dat wij deze eerste (voorlopige) lijst publiceren van hen die in het vm. Nederlands-lndië tengevolge van deelname aan het ondergrondse verzet zijn geëxecuteerd, of over leden als resultaat van ondergane martelingen. Het is de Tong-Tong die nu deze lijst publiceert, dat is dus voor de eerste maal in Nederland Ter herinnering aan het gepleegd verraad op Lombok op 26 en 27 augustus 1894 Wij roepen alle abonnees en medelezers van Tong-Tong op deze lijst zo mogelijk aan te vullen, met opgave van alle gegevens, of waar nodig deze te corrigeren, zodat wij uiteindelijk tot een zo volledig mogelijke lijst komen. Laat ons niet onderschatten wat zij gedaan hebben en waarvoor zij hun leven gaven of aan de ergste martelingen bloot stonden. De New York Times bracht speciaal hulde aan deze ondergrondse tegenstand-acties gedu rende de maanden na de eerste Japanse suc cessen. „Want een feit is, dat zij door giote troepen-eenheden te binden, er toe hebben medegewerkt de toestand van de geallieerden ten goede te doen keren een toestand die toen, zowel in Europa als in Afrika en Azië, zeer precair was. En de eer die hun toekomt, misgunt de New York Times die verzetstrij ders niet" Wij denken dan in de eerste plaats aan de strijd in de Koraalzee (augustus 1942) waarbij de Japanners niet de kracht konden ontwik kelen als zij gewenst en nodig achtten, omdat grote troepen-eenheden noodzakelijk werden geacht om de rug en de verbindingen te beschermen, iets wat nooit nodig zou zijn geweest indien op Java pais en vree hadden geheerst en er geen ondergronds verzet was geweest. Wij zijn trots op al deze mannen en vrouwen, ongeacht de kleur van hun huid, die hebben gegeven het allerhoogste offer, of bloot ston den aan de ergste martelingen! Nimmer heeft de Nederlandse Regering, of de Staten Gene raal het nodig geacht om een commissie te benoemen, om dit verzet uit de doeken te doen, laat staan te erkennen en te eren, al was het alleen maar door het publiceren van de namen, of het posthuum honoreren van dit offer. Zij schijnt alleen sterk te zijn in het liquideren en vergeten van alle Nederlands- Indische belangen en noden Het Nederlandse volk maakt zich nu wel druk om het al of niet overbrengen van enkele gesneuvelden in Nieuw Guinea, en de pers polemiseert er lustig op los en zamelt gelden in voor het overbrengen der stoffelijke resten. En toch bestond er een officieel rapport van de commissie van gedragingen en onderscheidin gen van het K.N.I.L., dat de belangrijkheid dezer verzet-acties erkende en woordelijk werd hierin verklaard: „Toch waren de „niet-zichtbare" resultaten belangrijk, daar: 1. Japan genoodzaakt was alleen reeds op Java een grote troepenmacht te handhaven; 2. De Jap zo weinig zeker was van zijn veilig heid, dat hij alleen in grote formaties zich van de wegen durfde te verwijderen en zich in het terrein te begeven; 3. De Jap aanzienlijke verliezen aan mensen levens werden toegebracht. 4. Een zeer belangrijk contact met de gealli eerden (Australië) werd onderhouden mid dels eigen, dan wel binnengesmokkelde radio's en radio-ploegen, welke werden overgebracht door onderzeeboten, die tevens geschreven rapporten in ontvangst namen op afgesproken punten" Maar daarmede hield alle officiële erkenning op, zij het dan dat hoogst enkelen een M.W.O. of Bronzen Leeuw ontvingen. Volgens de „Federatie Illegale Werkers Indië" (FIWI) heeft het aantal gevallenen van het verzet in Indië ruim veertien duizend bedra gen Bij de ontbinding van deze Federatie werden de bestaande Archief-stukken ondergebracht bij de Indische Collectie voor Oorlogsdocumen tatie te Amsterdam. Geldgebrek heeft dit Instituut genoopt deze collectie nader te or denen en te inventariseren! Dank zij de mede werking van het Hoofd der Indische Collectie, Mevrouw A. H. Joustra, is het ons gelukt de in ons bezit zijnde lijst uit te breiden en te publiceren, eerst van hen die zijn omgekomen, terwijl later deze zal worden vervolgd in Tong-Tong met de namen van hen die er le vend van af zijn gekomen. Natuurlijk kunnen wij niet voor de juistheid van beide lijsten in staan, omdat er nu eenmaal criteria bestaan waardoor een persoon al dan niet valt onder het begrip „verzets-man". Dit valt dus buiten onze beoordeling en van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie. Laat ons echter duidelijk realiseren, dat ons beroep op de abonnees uitermate belangrijk is! Zij, die aan het verzet hebben deelgenomen, hebben er recht op, dat wij hen geven wat hun toekomt: erkenning van de verdiensten, voor allen! Het is een ereschuld. Lijst van personen, die hebben deelgenomen aan het ondergrondse verzet in Nederlands- lndië en werden geëxcuteerd, of tengevolge van martelingen zijn overleden. 1. Lt. kol. J. K. H. van Stein van Hensbroek, doodgemarteld, Malang. 2. Lt. ter zee A. Wijt, in gevangenis overleden, Malang. 3. A. L. J. (Nol) Wernink, executie d.d. 12- 12-1944, Buitenzorg. 4. Res. Ie It. Mr. L. J. Weiter, executie, d.d. 15-5-1943, Buitenzorg. 5. Gen. maj. R. T. Overakker, executie, d.d. 9-1-1945, Noord-Sumatra. 6. Lt. kol. A. L. Gortmans, executie, d.d. 6-4-1944, Zuid-Cele bes. 7. Kapt. W. A. Meelhuysen, alias Tahir, zelfmoord, d.d. 22-12-1942, Soerabaja. 8. Sgt.- maj. De Leeuw, executie, d.d. juli 1943, Oost-Java. Soerabaja. 9- OIL E. Siahaja, exe cutie, Oost-Java. Soerabaja. 10. Sgt. E. B. Reebok, doodgemarteld, Malang. 11. Dr. ir. F. Kramer, overl. in gevangenis, d.d. 21-7-1943, Batavia. 12. W. A. Brinck, executie, d.d. 6-7- 1945. 13. G. D. J. Vlam, alias Verheyen, executie, Buitenzorg. 14. Kol. G. F. V. Gosen- zon, executie, d.d. 9-1-1945, Noord-Sumatra. 15. Ie It. J. A. de Jong, executie, d.d. 25-8- 1942, Celebes. 16. Res. Ie lt. R. T. Hees, executie, Zuid-Celebes. 17. Dr. B. J. Haga, gouverneur Borneo, overl. in gevangenis, d.d. 14-12-1943, Borneo. 18. Mil. sgt. K. Stoltz, executie, d.d. 28-5-1943, Midden-Sumatra. 19. (Lees verder volgende pag.) ,'-v - 'V, ;"A J. A. VETTER Generaal Majoor Opperbevelhebber der expeditie naar Lombok P. P. H. VAN HAM Generaal Majoor Tweede bevelhebber der expeditie naar Lombok. Gesneuveld 26 aug. 1894 H. F. C. VAN B1JLEVELT Luitenant Kolonel der Infanterie Commandant van het 6e Bat. Inf. P. VAN LAWICK VAN PABST Luitenant Kolonel der Infanterie Commandant van het 9e Bat. Inf. Gesneuveld 27 aug. 1894

Tong Tong | 1962 | | pagina 6