Prof. Dr. C. D. de Langen Groot mens en groot medicus De levensgeschiedenis te schrijven van Prof. Dr. C. D. de Langen wil zeggen tevens een groot deel te geven van de geschiedenis van het moderne medisch hoger onderwijs in Ned. Indië en Indonesië. Want aan dat onderwijs is de naam van De Langen onverbrekelijk verbonden. Helaas kunnen we in Tong-Tong daarvoor de hem eigenlijk toekomende plaatsruimte niet vrijmaken, maar wij hopen wel dat een van zijn oud-leerlingen ééns zal boekstaven welk een zegenrijk werk door deze grote man werd gedaan, tot heil van het volk van Indonesië niet alleen, maar ook van Nederland en de hele mensheid. Aanleiding om dit nu neer te schrijven is de 75ste verjaardag van Prof. De Langen op 10 september a.s. In het grote gastvrije huis aan de Maliesingel 13 te Utrecht zal het dan ongetwijfeld rameh besar zijn Om enkele punten aan te stippen: in 1914 vertrok de jonge arts naar Indië, waar hij werd aangesteld bij de dienst der pestbestrij- ding, maar al gauw werd hij benoemd tot leraar aan de STOVIA, waar tot dan toe het onderwijs in handen was van Officieren van Gezondheid. Hij verrichtte daar baanbrekend werk en het waren o.a. zijn bemoeiingen waardoor bewerkstelligd werd dat de Centrale Burgerlijke Ziekeninrichting de C.B.Z., werd verplaatst naar een nieuw gebouw, annex de Stovia, waarmede tevens de grondslag werd gelegd voor het Academisch Ziekenhuis. De oude Stovia werd inmiddels tot Geneeskundige Hogeschool. En ook dit was grotendeels te danken aan het ijveren van De Langen. Immers toen hij in de z.g. Commissie Boeke zitting had die de omzetting van de Stovia tot Geneeskun dige Hogeschool moest bestuderen, en dit op tegenstand stuitte in Nederland, schroomde hij niet daartegen krachtig in opstand te komen. Met als gevolg dat de Medische Hogeschool in 1927 tot stand kwam. Behalve „leraar" was hij ook een groot onder zoeker en door zijn wijdgespreide wetenschap pelijke belangstelling verwierf hij een diepe kennis op het gebied van alle mogeijke medi sche vraagstukken. Hij beschikte over een fenomenale werkkracht en werklust. Van 's-moigens vroeg tot 's-avonds laat was hij in touw. Mede tot voordeel van zijn honderden patiënten. Hij had zoals dat wel genoemd wordt die geheimzinnige kli nische blik, die in een medicus het meest nodige is. Wij zouden ook kunnen zeggen: tangan dingin. Einde 1934 vertrok hij met zijn gezin naar Holland, waar hem in Utrecht een nieuwe werkkring wachtte. Al gauw werd hij daar ook tot hoogleraar benoemd. Zijn vele vrienden in Indië lieten hem node gaan. Want vrienden had De Langen in alle kringen en lagen der samenleving. Zijn oud patiënten droegen hem op de handen en vele geschenken getuigden van hun dankbaarheid. In zijn huis treffen wij dan ook heel wat Oosterse kunstschatten aan, die herinneren aan de tijd in Indië doorgebracht en aan de vrienden die hem dit moois schonken. Zijn vele oud leerlingen, die momenteel over de hele wereld verspreid op invloedrijke posten zitten, zelf reeds hoogleraar zijn dan wel als huisarts of specialist praktijk uitoefenen, den ken in dankbaarheid aan de wijze lessen die zij van hun leermeester ontvingen. Het zijn onder de oud-studenten echter niet alleen artsen die hem als vriend hebben leren kennen en waarderen. Door zijn hartelijke medeleven met de studenten, verenigd in het Bataviaas Studenten Corps, in feite door zijn stimuleren de en pousserende hulp, heeft hij de gehele Bataviase studentenwereld aan zich verplicht. Nimmer deed men vergeefs een beroep op De Langen. Toen er een „Kroeg" moest komen was het zijn daadwerkelijke steun die de plan nen hielp verwezenlijken. Indië kon De Langen moeilijk missen, maar omgekeerd kon De Langen eigenlijk ook Indië moeilijk misen. Een stuk van zijn ziel had hij daar gelaten. Prof. Dr. C. D. de Langen, strijdbaar en humaan mens, groot medicus. Foto: ,,De Tijd" Toen na de Tweede Wereldoorlog op De Langen een beroep werd gedaan om te helpen bij de wederopbouw van wat door de Jappen in de war was gestuurd, was hij dadelijk bereid daaraan zijn beste krachten te geven. Helaas liep het door de politieke ontwikke- ligen niet zoals hij gehoopt had. Een feit is en blijft het echter dat hij steeds de achting is blijven genieten van al zijn oud-collega artsen zowel als van zijn leerlingen en patiën ten. En wij weten dat het de vurige wens is van Prof. De Langen dat de betrekkingen tussen beide landen weer van hartelijke aard zullen worden. Hij zal dan een der eersten zijn die als men hem dat vraagt wederom daar waar dat nodig mocht zijn, met volle inzet van zijn persoon te steunen en te helpen. Tong-Tong hoopt dat deze wens spoedig in vervulling mag gaan en brengt deze grote vriend op zijn 75ste verjaardag gaarne de verschuldigde hormat! Pandjang oemoer, sla mat dan bahagia! WIES VAN MAARSEVEEN Wij plaatsen hier ook nog het „feestdicht dat Wies van Maarseveen wrochtte ter gele genheid van het 50-jarig artsenjubileum van Prof. De Langen en dat zij tijdens een intieme bijeenkomst op die dag, op 25 januari j.l. in het doktershuis in Utrecht voordroeg. Professor De Langen, hooggëerde Docent Nu IJ vandaag het feestvarken bent Zouden wij gaarne tot U willen spieken En U wat in de hoogte steken Niet dat U zich nu in de laagte bevindt Oh neen, dat weet zelfs ieder klein kind Het is dan ook slechts bij wijze van zeggen Dat wij op die hoogte de nadruk nu leggen Wij vangen dan ons Repertorium aan Met negentienveertien, toen kwam U daar aan ln 't schoon lnsulinde waar nog heerste de Pest Die U ging bestrijdenhet lukte U best Maar spoedig reeds legde men op IJ beslag Voor iets dat naar bleek nog beter U lag: 't Was de Stovia die al vele jaren bestond Die U als burgerman aan zich verbond Om de Doktor Djawa te vormen Naar Oosterse zowel als naar Westerse normen Daar hebt U toen met uw collega De Waart Heel wat wetenschappelijk werk geklaard En toen U in vijfentwintig naar Nederland kwam En er met Boeke in de Commissie zitting nam Om 't medisch Hoger Onderwijs op poten te zetten Toen maakte U daarmede korte metten: De Hogeschool werd in zevenentwintig gesticht £,2 heb ik het goed de nieuwe C.B.Z. toen ook ingericht Die tot dan toe op Glodok nog stond Op Oud Bataviase grond En nu werd tot Academisch Ziekenhuis Hetgeen nimmer werd tot een abuis Toen U dan op Salemba de Scepter ging zwaaien Wij zouden hier de waarheid verdraaien Als wij niet zeiden hoe goed U dat deed En wij weten nog best hoe een ieder het speet Dat U naar Negiri Koud ging vertrekken 't Was het onderwerp van alle gesprekken Dat U Indië ging verlaten Ook het huis dat stond aan een van de mooiste straten Die Batavia toen rijk was: het Koningsplein Weet U nog wel: in rechte lijn Vormden de Assembomen een prachtige laan Waardoor je kon wandelen bij 't licht van de maan Even een Koningspleintje gaan doen Langs 't Decapark, 't Paleis, 't Plantsoen Daar was je wel een uurtje mee kwijt Een vierkante kilometer is niet klein zo gezeid Eens in het jaar was er een vrolijk vertier Dan ging heel de stad naar de Pasar Gambir En verder kon je er 't hele jaar door Via de ingang van 't Gemeentekantoor Op de zonnige Sportvelden komen Aan de kant overschaduwd door Regenbomen Daar speelde je Korfbal en Voetbal en Tennis Op het raceterrein ontmoette je altijd wel een kennis Maar om op uw huis terug te komen Stonden daarvoor geen Kanariebomen? In elk geval was het altijd open Ook voor ieder die pas aankwam in de Tropen Ze werden allen gastvrij ontvangen Ook en vooral door U, Mevrouw De Langen Daar werd menig jonge Totok-klant Vertrouwd gemaakt met 't heerlijke land Dat U beiden zo lief had gekregen Met zijn mooie natuur en prachtige wegen Waarlangs U per auto de bergen in kon gaan Om er in de koele ochtendlucht te staan Diep ademhalend van 't schoons te genieten En ik hoop dat U het nooit zal verdrieten Om aan deze mooie tijd terug te denken. Laat ons dan nu nog wat aandacht schenken Aan 't baanbrekende werk dat door U werd verricht En de vele Organisaties die door U zijn gesticht Aan uw vele zo dankbare leerlingen Die altijd hun lof voor U blijven zingen Hetzij zij Javaan of Chinees dan wel Hollander waren (Vervolg op pag. 20) 8

Tong Tong | 1962 | | pagina 8