pui Sn»" „Human relations" I.K.K. „PARIA VAN GLODOK" R 8 Tong-Tong Opening seizoen nu in Utrecht ABONNEES OVER: oooooooooooooooooooooooooooo O Q 8 U kunt dit boek bestellen o 0 door storting van f 2.50 o 0 op giro 6685 (s.v.p. op het 0 0 strookje vermelden „Njai Dasima") 0 oooooooooooooooooooooooooooc Blijkens berichten in enkele Nederlandse dag bladen heejt de voorzitter van de Nederlandse Televisie Stichting een kort bezoek gebracht aan de Nederlandse Antillen, ivaar hij kwam om officieel de dank in ontvangst te nemen van de Antilliaanse regering voor de steun die de N.T.S. aan de televisie op Curasao geduren de twee jaar had verleend. De voorzitter van de N.T.S. heeft volgens be doelde persberichten kort voor zijn terugkeer uit de Antillen verklaard: ,,Van televisie is op Curasao nog niets te zien. Misschien kan slechts worden gesproken van een slecht soort huis-bioscoop met kapotte films". Deze uitlating heeft aanleiding gegeven tot meerdere ingezonden stukken in Antilliaanse bladen, waarin de N.T.S.-voorzitter onder het oog werd gebracht: dat het niet passend is om na een verblijf van drie dagen in een land „een dergelijke onbeschoftheid te debiteren" dat de Curaqaose televisie in vele opzichten minder vervelend zou zijn dan de televisie in Nederland; dat de televisie op Curasao een eigen stijl moet ontwikkelen en dat de Antillen bovenal hun eigen weg moeten zoeken en gespaard behoren te worden voor bemoeienissen als die van de N.T.S.-voorzitter. Dit voorval is leerzaam als symptoom. Als symptoom van een geestesgesteldheid waar mee een deel van ons volk misschien ook an dere volken, maar dat onttrekt zich meer aan mijn vermogen tot beoordelen) schijnt te zijn behept: nl. het zich te veel willen bemoeien Vorig jaar bleek de pait musical een succes te zijn. Misschien riep die herinneringen wakker aan de pait musical in Indië op een zondag middag in de soos. Bedrijvige djongossen, druk pratende en gebarende groepjes rond kleine tafels, op de achtergrond door het geroezemoes heen gedempte muziek van een strijkje... Het bestuur van de Indische Kulturele Kring „Tong-Tong" heeft dan ook besloten om het seizoen 1962/63 te openen met een pait musi cal op zondag 23 september a.s., aanvang 17.00 uur in de zaal Prins Mauritslaan 36. Dat duurt tot ongeveer 18.30 uur en dan volgt een ge zellige makanan met muzikale opluistering. Men had gehoopt om op deze openingsavond de bekende hoorspel (en nu ook film)acteur Johan Walham in zijn midden te hebben, die uit zijn veelzijdig repertoire het een of ander zou bieden, maar hij heeft het op het ogenblik zó heel erg druk met alle mogelijke repetities, regie, films enz. dat hij zei er bingoeng van te te worden. Djangan marah, zei hij, maar wat later, als het een béétje rustiger zal zijn... Nu wordt er onder de Kringleden zelf een wedstrijdje georganiseerd. In bonte afwisseling zullen deze van hun kunnen getuigen. De beste prestaties (volgens beoordeling door de aan wezigen) zullen met een prijsje worden be loond. Dit deel van de avond zal om ca. 20.00 uur beginnen. Het belooft weer een gezellige koempoelan te worden. Een aansporing om lid te worden. Secretariaat: Weimarstraat 121, Tel. 63.42.89. Kringleden krijgen per convocatie natuurlijk nog nader bericht. Rt. met andermans leven, denken en gedragingen en bovendien (al komt dit minder voor): het uiting geven van kritiek op anderen in een irriterende vorm. Aan hen die nog lang na de souvereiniteits- overdracht in Indonesië hebben gewoond, zal het zijn opgevallen dat veel Indonesiërs zich terecht of ten onrechte hebben gehinderd aan de gesignaleerde eigenschap, vooral in zijn minst aangename vorm. Juist in z.g. jonge staten kan men het moeilijk verkroppen als het werk dat de landskinderen daar verrichten, door derden ivordt „afge kraakt", vooral als dit gebeurt door vertegen woordigers van het voormalige „moederland" Als de overdracht van Nieuw-Guinea aan Indonesië inderdaad nog eens kan leiden tot een verbetering van de betrekkingen tussen Indonesië en ons land, dan mag onzerzijds wel bedacht worden dat we ons onder meer zullen moeten onthouden van opvoedkundige kritiek op dat land in de geest als de voorzitter van de N.T.S. zich heeft veroorloofd. L. v. Dompseler T. R. tekent hierbij aan: a. Bij zijn eigen bezoek aan De West kreeg hij (hoewel een veel onbelangrijker gast) royale medewerking om voor radiio en TV te zeggen wat hij te zeggen had. Het ging toen over de spijtoptanten, voor De West toch eigenlijk een verre en minder belangrijke zaak. Maar hoffe lijkheid en volle medewerking waren er geen cent minder om. Méér nog: sindsdien mag de Indische groep in Aruba over een vast kwartier zendtijd rekenen voor eigen uitzendingen. In heel Nederland met 4 omroepmaatschappijen, 300.000 Indische Nederlanders en een vette stuiver in het radio- en TV-laadje van deze luisteraars en kijkers, krijgt de Indische groep niets vasts. Mijnheer S. mag van Curasao ook wel wat leren. b. De Telegraaf noemde de heer S. „dom". De betiteling „dom" wordt in Nederland verba zingwekkend vaak gehoord, meestal als er kalveren verdronken zijn. Het merkwaardige is, dat al die dommen toch maar baas blijven, dat is één, en dat we van veel aangekondigde grote daden zo zoetjes aan ook al niet meer weten of ze later dom blijken te zijn. Is het een wonder dat Indische kandjengbesars zich liever uit het „grote leven" terug trekken? Met nor male intelligentie is het koersen erg moeilijk... Stichting Tropisch Nederlands Centrum TRO- NEC te Utrecht geeft U de gelegenheid dit toneelstuk, dat door de Amateur Toneelgroep „DARDANELLA" uit Amsterdam zal worden gespeeld, te zien op 5 oktober 1962 in TIVOLI, Lepelenburg. Voor de muzikale omlijsting zorgt het krontjong-ensemble „De Nachtsire nen". Na afloop is er bal tot 2.00 uur met mede werking van „THE SKYBLAZERS". Deze avond staat in het teken NASSI. 50% van de opbrengst zal ten goede komen van dit comité. Kaartverkoop en plaatsbespreking vanaf ca. 15 september a.s. aan de kassa van Tivoli, ook telefonisch: (030)-15242. Kosten 2.50, 3.50 en 4.50 per plaats inclusief vestiaire. Begunstigers en donateurs krijgen een korting van 50% tegen inlevering van een reductiebon, die aan het secretariaat, Adelaarstraat 61 te Utrecht, tel. (030)-23896, b.g.g. (030)-30920, te verkrijgen zijn, echter alléén tot 1 oktober 1962. Reserveer tijdig uw paatsen Het bestuur van TRONEC Klemtóón-nja. Meneer is te gast bij de assistent-wedana en wordt door de „assistentse"' keurig ontvangen. Kopje koffie natuurlijk. „Mèt koek, meneer?" „Grag!" „Këtètong ja meneer, lekker!" „Nooit van gehoord. Maar graag. Ik wil met alles kennismaken in dit kostelijke land, me vrouw Mevrouw komt met een stopfleskatte- tong. O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O q „...Voor de Indischen uit het voorma- O lige Ned. Indië zal het boek vele O 0 herinneringen moeten opwekken. Dit g O drama werd in het verleden de hoofd- O O schotel voor toneelstukken bij de Stam- 0 O boels of Bangsawans (Indische toneel- o O gezelschappen)Mahieu, Hunter, Dja- O O far, Miss Riboet en nog vele andere q O stamboelgroepen. Het was dan bij de O 0 vertoning van het drama „Njai Dasima" q O stampend vol en hadden zelfs hoge O 0 functionarissen van Bestuur en particu- 0 O Here bedrijven er grote belangstelling o 0 voor. De genoemde toneelgezelschappen 0 q brachten hun vertolkingen op het stuk q O Njai Dasima" met élan en gevoel en O 0 legden het publiek de werkelijkheid q O van het drama voor. Bens mocht het O 0 drama in de grote schouwburg in Soera- 0 O baja mogelijk 191lll912 door de o 0 welbekende toneelspeelster Moeder van 0 O der Steen worden opgevoerd ,en oogstte q O veel bijval. O 0 Zoals het boek geschreven werd door 0 O Manusama, zou het verdienstelijk zijn o O het drama hier in Holland op te voeren 0 - opdat men dan een betere kijk heeft q O O op het leven der Indischen in het voor- O 0 malige Ned. Indië van ver vóór de O eerste en tweede wereldoorlog..." O SI-KLAAS o

Tong Tong | 1962 | | pagina 17