De Toeloeng Menoeloeng club J ECHTE SPEKKOEK KOKKIES RIJSTWINKELS DE VROUW 8 g BRIEVEN 8 Sooooooooooooooooooooooooooö 1001 AVONTUREN met de soetil I W. De vakanties zijn voorbij, de herfst heeft zijn intrede gedaan, de bomen worden kaal, de da gen korten en dus... worden onze sweet seven ty's weer wat aan huis gebonden en daardoor eenzamer. Het lijkt me nu het moment om de Myana-lezeressen, maar ook lezers, op de hoog te te brengen van de reacties op de Toeloeng Menoeloeng Club. Wonderlijk genoeg kreeg ik geen enkele aanvraag om hulp. Waarom? Maloe, of genoten we te veel van vakantie gangers, die door het slechte weer er niet op uit konden en daarom de sweet seventy's vaker en meer gezelschap brachten Hulpbiedenden waren er een kleine 20. Voor mij opvallend was, dat dit allemaal vrouwen waren, die een drukke baan hadden. Die des ondanks toch wilden helpen in haar vrije tijd. Altijd valt het dan op, dat wie veel doet steeds nog meer wil doen en wie weinig doet steeds minder gaat doen. Gek, maar zo is het nu eenmaal altijd in het leven. Mensen, die niets doen hebben nooit tijd. Mensen, die veel doen hebben altijd nog wel tijd, voor anderen. Dat zal wel verband houden met de persoonlijke instelling van de mens. Hoewel ik het zelf ook heel erg druk had, heb ik toch zoveel mogelijk persoonlijk de hulpbiedenden geantwoord en bedankt. Hier wil ik nu in het algemeen sommige suggesties te berde brengen. Uit Tilburg kreeg ik een brief, waarin werd gesuggereerd om ook de mannen, speciaal de jonge mannen in te schakelen om ouderen wat gezellige uurtjes te bezorgen. GOED IDEE. Mevrouw Berkelie-van Pamelen, leidster van de klassieke dansgroep Krishna Devi, Piet van Harenstraat 40, telefoon 04250-24547, Tilburg, wil uitsluitend tegen vergoeding van onkosten graag voor ouderen optreden. Zij maakt er ons op attent, dat Krishna Devi reeds 4 jaar bestaat en complete avonden verzorgt met b.v. dansen uit Java, Bali, Celebes en Sumatra Het is reeds overal opgetreden, zoals in Laren in de Singerconcertzaal, in Amsterdam, Middel burg, Eindhoven. In oktober a.s. heeft het een contract in de schouwburg te Tilburg voor de commissie van Schoolkultuurbehartiging. Nogmaals voor ouderen en gehandicapten willen zij graag een prettige middag of avond geven uitsluitend tegen vergoeding van onkos ten. Het komt me voor, dat wij Krishna Devi alle goeds in haar mooie werk moeten toewensen. DOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO 0 ...voor LILIAN DUCELLE kunt U 8 O sturen naar: Prins Mauritslaan 36, O 8 Den Haag. O De redactie stuurt ze op de 10e, 20e O en 30ste van iedere maand door naar 8 Amerika. U kunt ook rechtstreeks schrijven: Mrs. Lilian DUCELLE, 333 So. Newlin Ave., WHITTIER - California - U.S.A. Kunst en Liefde, een edeler doel kan men zich niet wensen. Hierbij een persoonlijk antwoord aan me vrouw Berkelie, dat ik haar brief doorgeef aan de persafdeling van Maatsch. Werk. Ik vermoed, dat van die kant wel een verzoek zal komen om onze oud Nw.-Guineaers wat verpozing te brengen om al het verdriet te vergeten. Dan kreeg ik uit Durban van M. Zuidberg een exemplaar van Suid Afrikaanse PANORA MA opgestuurd. Haar adres is mij verder onbekend, daarom hoop ik, dat zij deze Tong- Tong ook in handen krijgt. Ik dank haar hier bij hartelijk voor de knipsels en haar tussen de copy ingeschreven woorden. Jammer, dat ik U niet persoonlijk kan terugschrijven. Krijg ik uw adres nog eens M. Zuidberg schrijft me: ,,Uw idee van T.M. vind ik zeer sympatiek. Toen ik eind '56 uit Java kwam deed ik zoiets op mijn eentje. Ik kende 3 oude omaatjes. De oudste was 93 jaar. Ik zocht ze zo nu en dan op en hielp hun met bongkarren, kasten opruimen, enz." Is dit niet iets om na te volgen, dames, die hulp aanboden? U kunt toch zelf wel zulke contacten leggen. Begin maar metéén en U zult zien, dat het als een kabar angin rond gaat en dat er dan vanzelf meer vraag komt. Verder meen ik, dat de plaatselijke vereni gingen van Indische vrouwen aan al deze gegevens wel wat zullen hebben. En hierbij neemt zuster Wally dan afscheid, want na ruim 20 jaar in de verpleging te hebben gewerkt en zelf al tegen de zestig lopend, meent ze, dat ze het nu maar wat plan plan moet gaan doen. Na alle ellende, die ik voor, in en na de kampen gezien heb in ons oude Indië, „dat ogehouden heeft te bestaan" ik haal hierbij woorden aan van Generaal ter Poorten uitge sproken op 8 maart 1942, toen we niet meer tegen de Jap opkonden met ons leger, meen ik, dat onze eerste plicht is te zorgen dat we zo lang mogelijk voor ons zelf kunnen zorgen en anderen niet tot last zijn. Er is al zoveel hulp nodig in de wereld van nu. En wie verstandig is kan nog heel lang op eigen benen staan, maar dan ook inzien, wat je nog wel en wat je niet meer op je kunt nemen. Als Mies Roelofsma ga ik het nu wat kalmer aan doen. Slamat tinggal allemaal, MIES ROELOFSMA Een poos geleden schreef een dame me om het recept van tahoe voor haar dochter in Australië, die snakte naar tahoe goreng. fa, hoe wordt tahoe eigenlijk gemaaktGek, in Indië wist je het vaag: van kedele natuurlijk. Over het: maar hoe, bekommerde je je niet. Terwijl je de kans had een kijkje te nemen bij iedere toekang- tahoe in en buiten de stad. Gelukkig heeft tot nog toe iedere oproep in Tong-Tong succes gehad. Ook deze keer. Met als resultaat twee tahoe-recepten die het bestu deren en misschien het namaken waard zijn. Voor de dame in Australië zeker! BEREIDING VAN TAHOE Met het oog op de kleur van het eindprodukt wordt als grondstof uitsluitend de witte kede- leesoorten gebezigd. Deze bonen worden gedu rende ten minste 5 uren geweekt, van onrein heden en bij-mengsels ontdaan en dan in een stenen handmolen fijn gemalen onder toevoe ging van een weinig water. De meelpap loopt als een dunne witte brij langs een in de molensteen aangebracht gootje in een gereed staande ton. De brij wordt daarna in open ijzeren pannen (wadjans) gekookt. Het schuim wordt afge schept en het vocht na koken door een doek gefiltreerd. Op het doek blijft een witte, deeg achtige massa achter, welke gebruikt wordt als eenden- en/of varkensvoer (de z.g. ampas tahoe) .Het vocht, dat doorgelopen is, bezit een melkachtig aanzien. Na wat afgekoeld te zijn, wordt hieraan wat fijn gestampte batoe tahoe, een uit China onder de naam van „hien tsing sik" ingevoerde watervrije gipssoort, toegevoegd, welk middel het eiwit uit het vocht doet stollen. Bij volkomen afkoeling wordt het geheel in doeken verpakt en met stenen bezwaard om overtollig water te ver wijderen. Hierna is het produkt gereed om in plakken gesneden en als zodanig in de handel gebracht te worden. Als conservering komt het ook wel eens voor, dat de platte koeken in een aftreksel van koenjitwortels wordt gedoopt, waardoor deze oppervlakkig een gele kleur aannemen. H. Polman Drie glazen kedelee worden nadat ze een nacht geweekt zijn, twee maal door de molen gehaald. Dan er zes glazen water erbij doen en 6 thee lepels suiker. Kook dit mengsel ZONDER ZOUT. Daarna alles laten afkoelen, een paar druppels azijn er bij doen en flink roeren. Na stremming het vocht laten afvloeien door een doek. Wij hopen van ganser harte, dat de dame uit Australië straks heerlijke tahoe goreng met ketjap zal kunnen eten. I Bestel en reserveer NU de van Oma Tio bij Witte de Withstraat 128 en Slotermeerlaan 125, Amsterdam- 1 1 Verleden jaar moesten wij tientallen mensen teleurstellen omdat „sudah abis 1 spekkoek nja". U weet toch ook, dat wij spekkoeken en 1 alle andere rijsttafelart. verzenden over I B de gehele wereld. mm 10

Tong Tong | 1962 | | pagina 10