Goeroe Bartjes bij de kannibaal'n Vechtvliegers in Amersfoort ONZE BIBIT Hoeveel is 7 x 9? Hoeveel is 6x6? Hoeveel is 8 x 8? 1 Tante Mieke De Dajaks aan de oostkust van Borneo hadden af en toe bij hun bescheiden berekeningen wel eens de tafels van vermenigvuldiging nodig vanaf 6 x 6 tot en met 10, waarbij ze de vingers van beide handen als hulpmiddel gebruikten. Dit ging als volgt: De tafels van 1 tot en met 5 zijn bekend. De vingers worden als volgt genummerd: Plaats de 7 en de 9 tegen elkaar. „Beneden" zijn 6 tienen en boven 3x 1. Samen 63. Plaats beide duimen (allebei 6) tegen elkaar. „Beneden" zijn 2 tientallen en boven 4x4. Samen 36. Plaats beide achten tegen elkaar. „Beneden" zijn 6 tienen en „boven" 2x2. Samen 64. Wat men dus „beneden" heeft, inclusief de tegen elkaar geplaatste vingers of duimen, zijn tientallen; wat men „boven" nog vrij heeft, moet met elkaar worden vermenigvuldigd, beide uitkomsten optellen. Welke mathemati cus verklaart dit? V. N. MOENS Tegen een grauwe wolkenlucht staan vier kleine vliegers te trillen van nauwelijks be dwongen vechtlust. Een vingerbeweging: een scherpe duik, een steile klim. Pijlsnel schieten de vliegers heen en weer. Een lichtgrijze sperwer volgt nieuwsgierig de vreemde voor werpen in flitsende wendingen, vervolgt dan hooghartig zijn weg. Het gevecht is in volle gang. Felle aanvallen, geraffineerde ontwijkingen gevolgd door een scherpe tegenaanval. Een trotse uitdagend tril lende vechtjas verandert van de ene seconde op de andere in een ontredderd, uit het lood geslagen wrak van bamboe en papier Er was spanning daar in Amersfoort op een open terrein in de Kruiskamp en er was veel publiek ondanks het slechte weer. Onder auspiciën van een winkeliersvereniging en ge organiseerd door de heer de Bree, werden daar op 8 september j.l. voor de tweede maal de jaarlijkse „Nationale Vliegerwedstrijden" gehouden. Voorafgegaan door een wedstrijd voor siervliegers, begonnen 's-middags (spe ciaal voor ons interessant!) de wedstrijden voor „Aziatische gevechtvliegers". Drie-en-twintig deelnemers, op één na allemaal Indischgasten, gaven acte de presence; er werd gekampt in zes poules, waarvan de winnaars overgingen naar de finale. Nadat de overige finalisten waren uitgeschakeld, versloeg de heer Lützow uit Woudenberg in een grandioos slotgevecht de heer F. de Winter (Den Haag). Als derde werd de heer A. de Winter (Amersfoort) ge klasseerd. Meneer Lützow mocht voor de tweede maal de wisselbeker in ontvangst nemen. Onze hartelijke gelukwensen, Djago Lajangan Meneer De Bree kan op een geslaagd vlieger feest terugzien. De organisatie was in de punt jes. Een korte duidelijke uiteenzetting van het „adoe lajangan" vóór de aanvang van de wed strijden, droeg veel bij tot het grote succes. Complimenten meneer De Bree! Wij hopen van harte dat er volgend jaar nog meer liefhebbers zullen zijn. Ajo, mensen, geeft U op als het zover is; apa boleh boeat, tarik teroes Rt. Lieve, beste Ton-Tong jonkies, Er is dit keer niet zoveel plaats in Tong-Tong, daarom kan ik niet zoals twee nummers terug, allerlei briefjes hier beantwoorden. Voor één meisje maak ik een uitzondering, omdat ze mij meteen alweer terugschreef: CARLA BAGMEYER: Leuk, dat je zo vlot al weer schreef, Carla. Je wilt graag van alles en nog wat over het Indische leven weten, hè? Nou, daar komen we nog wel eens over te babbelen, denk ik. Als het zo ter sprake komt. Een dezer dagen vroegen mijn dochtertjes mij weer eens, of ik eens wat in „het-Indische- verhalen-boek-uit-uw-hoofd" wilde bladeren. Met andere woorden, dat ik over Indië zou gaan vertellen. En toen ging het gesprek opeens over bomen, en al pratende verlangde ik ineens hevig naar die oude, vertrouwde boom op ons schoolerf in Tjimahi. Hij was meestal de buut-paal bij onze spelletjes, en hij leverde ons het nodige speelgoed-materiaal. Ja, daar sta je van te klepperen met je oren, hè? Een boom, die speelgoed levert? En toch was dat zo, hoor! Die bomen hebben namelijk een dikke, nogal kurkachtige boomschors. En daar sneden de grote jongens in de pauze met hun pennemes miniatuur Hollandse klompjes van. Verder was het grappige van die boom, dat er komma-vormige, met vocht gevulde vruchtjes, aan zaten, waar je prachtig mee spuiten kon. Bovendien barstten de zaden als ze rijp waren, in drie grote zwarte stukken open, waarbij elk stuk precies de vorm van een kano had. Daar om noemden wij kinderen deze boom meestal de „spuitjes"- of „schuitjes-boom". Ik hield altijd veel van bomen, had er meerdere, die ik als vriend beschouwde. Maar dat vertel ik misschien wel op een andere keer. Praat me niet van saté, Carla, dan krijg ik prompt honger! Ik vind het zo grappig, dat jij, die Indië nooit gekend hebt, zo dol bent op aller lei Indisch eten. Maar dat komt natuurlijk omdat je Mama jullie er elke dag op trac- teert. Bofneuzen! Mijn eigen kinderen, die net als jij, ook nooit in Indië geweest zijn, houden wel van rijst met groenten, maar geen Kórrel pedis er bij. Weet je wie bij ons de grootste portie bami eet? Onze zoon van 20 maanden. Als zijn bord leeg is roept ie hard om „meeje, meeje". En zo lang er nog iets in de pan is blijft hij met zijn lipjes smekken als een uitgehongerd katje. Maar als je hem zag, Carla... Hollands glorie: appelwangen en een hapsnoet! Ik hoop voor jou, dat je wensen voor Sint en je verjaardag vervuld worden. Dag Carla. Lieve jongens en meisjes, tot de volgende keer. Wie klimt er in zijn penhouder? Ik ben reuze benieuwd. Hoe is het allemaal in de nieuwe klas? Nu maar weer voor je Kerstrapport werken, hè? Sterkte en de beste wensen van jullie TANTE MIEKE Dit is meneer Lützow uit Woudenberg,' voor de tweede maal winnaar van de jaarlijkse vechtvlieger-wedstrijden in Amersfoort. Rechts: Adoe, spannend Pèh! Het publiek volgde met de grootste aandacht de verrichtingen^ van de lajangan-kampioenenLinks: Een aantal deelnemers poseren met hun vechtvliegers, vóór de aanvang van de wedstrijden. 7

Tong Tong | 1962 | | pagina 7