Tie-vie kijken, goed en kwaad zien VOOR DE VROUW Zoals geloof ik alle emigranten-kindertjes hebben ook de mijne zich de eerste de beste dag al languit voor het televisie-toestel gestort en kon ik ze er de eerste dagen alleen van wegsleuren als ze door honger en slaap te uitgeput waren om zich er tegen te verzetten. Ik heb gelukkig nooit tegen U beweerd, dat ik een model- opvoedkundige ben en hoog cultureel ontwikkeld en dat maakt het voor mij nu zo gemakkelijk te bekennen: die Amerikaanse televisie-programma's (de tie-vie zoals dat heet) zijn verduveld goed en bezorgen je als je er de tijd en behoefte aan hebt een prettige ontspanning. t Modepruiken j Postiches naar maat POUWELS POUWELS Wie de hele dag de radio aan heeft staan, ongeacht of Strawinsky of Johnny Hoes aan de beurt zijn, is niet wijs. Wie de hele dag de tie-vie hier heeft aanstaan, ongeacht of Felix the Cat, Romper Room, Waiting Churches, Popeye, Troubleshooters of Perry Como op het scherm zijn, die is ook niet wijs. Of misschien te ziek om op te staan om de knop om te draaien. Ik bedoel maar, elke overdaad is onwijs. Het is ook niet waar, dat je hier uit 13 kana len kunt kiezen. Hoogstens 5 of 6 en dat is voor elke Staat anders. De TV-zendstations liggen op afstanden als Parijs, Rome, Moskou en nog verder van elkaar, dus het wordt zoiets als Amerovisie inplaats van Eurovisie. In de tv-gidsen staat zwart-omkringd naar welke stations je kunt kijken. We kwamen hier aan in de vakantie, de kinde ren moesten zich dus zelf zien te amuseren. Geen vriendjes om mee te spelen en veel uit gaan met ze kon ik ook niet. Ik heb toen werkelijk die tie-vie een gezegende uitvinding genoemd, want hoe hebben ze die eerste dagen genoten van al die tekenfilms, the Lone Ranger, Our Gang, Lassie, etc. etc. En als ik af en toe in de kamer kwam en zag hoe ze geno ten zoals ik jaren geleden heb genoten van Popeye, Mickey Mouse en die verrukkelijke knocpartijen bij de cowboy-films dan is er al weer een reden dat ik dankbaar ben voor het leven in dit land. Omdat ik er zeker van ben dat elk moment van vreugde een mens alleen be- ,7 love Luce" met Lucylle Ball, een knetter gekke huisvrouw en een idem dito vriendin die in het dagelijkse ochtendprogramma zorgen voor begin de dag met een lach" ter kan maken. En elk moment van chagrijnige ergernis de mens verbittert. Maar er moet zoet en bitter zijn in dit leven, dus niet teveel van het goede en dus niet teveel tie-vie. Kun je normaal genieten van een programma dat telkens onderbroken wordt door reclame? Naar mijn idee: neen, niet normaal. Nu, na 3 maanden erger ik me nog telkens aan die onderbrekingen. Niet aan de „commercials" (dat zijn die reclame-films of annonces) zelf, maar om het feit dat ze mijn gespannen aan dacht breken. Omdat ik alleen naar de goede programma's kijk, zou ik ze graag 100% willen genieten en niet bij stukjes en beetjes. Ik heb echter nog geen mensen ontmoet die niet ge wend zijn aan die commercials en er bezwaar tegen hebben. Integendeel, men vindt die on derbrekingen prettig, omdat er dan even wat gedronken, gepraat of andere noodzakelijke dingen gedaan kunnen worden. En als de tele foon gaat tijdens zo'n onderbreking kun je gauw het gesprek voeren zonder al te veel gemist te hebben. Afterall duurt zo'n reclame praatje maar hoogstens 2 minuten. ,,De Amerikaanse programma's zijn verschrik kelijk, alleen maar cowboys, vechten, baseball en boxen!" heb ik vaak moeten horen. Van wie? Uitsluitend van mensen die, wanneer je precies vraagt welke programma's ze bedoelen, altijd een vaag antwoord geven waaruit blijkt dat ze zich niet de moeite nemen de program ma's behoorlijk uit te zoeken en te volgen. Als een titel niet veel zegt, betekent het niet dat het een waardeloos programma is. Ik zat nog geen twee weken hier of ik had al drie keer een schitterend klassiek concert met prominente solisten, een paar meesterlijke jazz-uitvoeringen (mag ik alstublieft naast klassiek evenveel van jazz houden?) en talrijke interessante inter views met mensen die werkelijk wat te zeggen hadden, meegemaakt. Er zijn dagen dat ik geen half uur voor mijn toestel zit, doodeenvoudig omdat er naar mijn smaak niets genietbaars is. Na 12 uur 's-nachts komen de oude movies met oude, niet vergeten favorieten. Ik heb menig middernachtelijk uurtje opgeofferd aan het opnieuw genieten van goede films uit de goede oude tijd. Wal lace Beery, Kay Francis, Ginger Rogers, Fred Astaire, Richard Dix enz. enz. U kunt ze nog zien hier op de tie-vie, we hoeven ze nog lang niet te vergeten, ook al is de stroom van nieuwe excitements overweldigend. Iedere week een nieuwe Hitchcock, een nieuwe „Bo nanza", „The Untouchables", „Naked City", „Candid Camera", „Ben Casey", „Dr. Kildare", „The Lucky show" etc. etc. etc. Als ik bedenk dat ik in Nederland weken lang „kastje moest kijken", zonder één behoorlijk, bevredigend programma te zien met als enige evenement een donderdagavond toneelstuk dat me meestal te zwaar op de maag lag, (en natuurlijk af en toe ook heel goede uitzendingen) en een Rudi Carrell-show als lichtpunt, dan vraag ik me af, wanneer ik hier binnenkort ondervoed zal worden. Want dat is geloof ik met de meeste mensen het geval: men wil ALLES wat Amerika te bieden heeft. Men is zolang tekort gedaan dat men nu beslist niets meer wil missen. En men raakt doodeenvoudig overvoed. Dus blasé, dus ontevreden. Dus deugt Amerika niet. Nu, na 3 maanden geniet ik nog en ik zal blijven genieten. Van de uitstekende Westerns zoals „Bonanza", van de uitstekende dokters- verhalen met Ben Casey als hoofdpersoon, van „The Lucky show", de belevenissen van een knettergekke huisvrouw, „Candid Camera", de verborgen camera die de kostelijke mense lijke gedragingen registreert en een meesterlijke opvoedende waarde heeft, van „The lively ones" een muzikale show met de beste jazz- artisten die Amerika heeft. Ik zoek mijn pro gramma's uit, net zoals ik mijn kinderen leer de programma's uit te zoeken die ze werkelijk van A tot Z kunnen genieten. Kijkt U naar de TV of bent U het? Er is een opvallend kenmerk van al die actie in de Amerikaanse tie-vie. Het gaat altijd om Goed en Kwaad. Het Goede krijgt op het eind meestal zijn beloning of wordt in ieder geval door de kijker herkend en erkend. Het Kwade wordt meedogenloos gestraft of overgeleverd aan het vonnis van de kijker. Ik heb weinig films of stukken gezien waarin afkeurens waardige gedragingen worden goedgepraat of tot eer en glorie van de moderne psychiatrie. Ik denk aan dit alles terwijl ik geniet van de gezonde knockpartijen tussen goed en kwaad. Cowboy's die op veedieven schieten, politie mannen die met een stel gangsters afrekenen, ik geniet van gezonde sterke mannen die het aandurven tegen gemene, maar óók sterke, gezonde schurken. Mijn kinderen genieten van Lone Ranger, Jungle Jim, Tarzan, Ivanhoe en Willem Teil. Ik durf U met de hand op mijn hart verklaren dat in deze films niets afschrik wekkends gebeurt, integendeel. Hier een eerlij ke strijd van Goed en Kwaad. En mochten er harde klappen vallen: de doden vallen altijd buiten de 43 centimeter van het scherm. De kinderen horen voor het eerst kinderpro gramma's waarin mensen praten met normale, niet-verdraaide stemmen. Mannen praten als mannen, vrouwen als vrouwen, kinderen als (Vervolg op pag. 14) Wi:illllll!lllllllllllllllllllllllllllllllllllll!l!lllllll!!llllllllllllllllllllllllllllllll!llllllllllllllllllllllllllllllllllllinil|l g Natuurlijk1 Frederik Hendriklaan 160 - Den Haag Tel. 55 30 55 luiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinniiiiiiinniiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii 10

Tong Tong | 1962 | | pagina 10