Het is nog niet te laat! Piekerans over vrouwen Ruziënen de schuur brandt al Totaal Correspondentie Typisch is dat de vrouw het minst bezwaar maakt tegen het vertrekken van Tjalie (of wie anders ook) naar Amerika (of waar elders ook). Ergens zit een ongefor- muleerd vertrouwen: „het zal ons érgens ten goede komen"; dit is geen „in-de- steek-laterij". Ik heb vaak gepiekerd over deze schijnbaar volkomen onzelfzuchtige houding van juist het „zwakke geslacht". En ontdekt dat hier eigenlijk niet van „onzelfzuchtigheid", maar van gezond verstand sprake is. Eeuwen lang heeft de vrouw moeten aanhoren dat ,,ze de man volgen moet, waar hij ook heen gaat", zich geheel op hem verlaten moet. De hele maatschappelijke positie van de vrouw is erop ingesteld geraakt. Het heeft de vrouw vaak beroofd van alle eigen initiatief, hoewel de „machts-factor", de man, eigenlijk geen betrouwbare factor is. Tut-tut, zo bedoel ik het niet. Ik wil alleen duidelijk maken: de man is sterfelijk, hij is feilbaar. En met zijn dood, met zijn falen, is vaak de vrouw zonder meer de „dupe". Men kan niet zeggen: maar met een levensverzeke ring of een vet banksaldo speel ik dat wel quitte. Wat helpt een ton aan baar geld een vrouw als ze geen geldbeheer geleerd heeft, geen eigen waarde-ontwikkeling ,geen initiatief- ontplooiing, geen eigen inzicht in alle levens zaken? Misschien heeft elke vrouw daarom geleerd te denken in termen van „nooit gehéél afhanke lijk zijn". Op zijn minst zelfstandig denken en oordelen. Niet blind meelopen met een ander. Heeft ze altijd een ander plannetje al klaar voor geval het hoofdplan mislukt. Onnoemelijk veel vrouwen hebben haar man in zijn onder gang gered en licht gevonden waar manlief alleen nog duisternis zag. Juist, omdat ze nooit helemaal afhankelijk willen zijn, tekenen ze het minst protest aan tegen dreigende afbre kingen van afhankelijkheid. Allright; I'll ma nage Zijn ze daarom hard? Nee, want hun droef heid om hetgeen afgebroken of verloren wordt, is vaak het grootst, is het eerst voorvoeld ook, maar is ook het snelst overwonnen omdat tijdig één stap verder gedacht is. Als Tong-Tong verliezen overleeft, een onder gang voorbij streeft, het zal aan vrouwen te danken zijn, let op deze- woorden. Wat wij vaak het hardst nodig hebben in onze bestaans- strijd, zijn exact denkende, zakelijk organise rende mannen. Maar juist omdat zij zo exact denken, zulke goede zakenlieden zijn, hebben zij het veel te druk met andere projecten om aan zo'n klein zaakje als Tong-Tong tijd en arbeid te besteden. En als de nood het hoogst gestegen is zal de vrouw door haar geloof in deze goede zaak reddend optreden. Ik weet niet hoe (anders zou ik niet zo vaak somber gestemd zijn), maar het zal gebeuren. Omdat ook ik ervan overtuigd ben dat deze Tong-Tong-zaak een goede zaak is. En omdat er bewijzen zijn geweest dat Tong-Tong op deze manier tóch bleef leven. Dan had ik groot geldtekort en liep een paar geweldige vrienden af (zakenman besar, milionair, kandjeng besar) om een paar honderdjes. Hoef niet te geven. Lenen maar. Tegen zoveel rente. En dan kreeg ik de volkomen exacte tegenvraag: „En als je morgen dood bent, Tjalie? Wie leidt deze zaak verder?" Daar kan ik met mijn geloof niet tegen opEn dan kwamen er van honder den vrouwen gewone ringgitjes los. Samen méér dan genoeg. We leefden weer. En daarom zullen we verder blijven leven. Misschien is het U ook opgevallen? In litera tuur en gesprekken? Vrouwen filosoferen en zeuren het minst over de dood. Alle droef geestige literatuur over De Dood is alleen van mannen. Ja, er schijnt wat aan ze te mankeren, aan die vrouwen. Maar daarom leven ze mis schien juist... T. R. Er is enige tijd terug veel vrolijkheid geweest in de Nederlandse pers over de schuur die afbrandde, terwijl de brandweerploegen van drie omliggende gehuchten druk krakeelden over de vraag wie de brand moest blussen. Dit gelach nu (alsof het niets bijzonders betrof) zouden we eigenlijk maar moeten na laten, want het verschijnsel is in vele opzichten een nationaal verschijnsel. Zo ook worden im mers in vele serieuze nationale en internatio nale problemen snelle en urgente beslissingen maar niet genomen, omdat de partijen twisten over de vraag wie „het varkentje moet wassen". Verantwoordelijkheden moeten worden afge schoven, meerderheden moeten worden omge praat, enz. enz. en vaak is het te laat. Het is zo jammer, want andere nationale deugden zijn er ook: om in tijd van nood snel en doeltreffend te werken en daarbij onderlinge verschillen te vergeten. En nu we ons als Indischman hebben uitge keken op Hollandse deugden en gebreken, kunnen we onszelf eens beschouwen: hoeveel verschillen van mening, hoeveel bereidheid om elkander dwars te zitten, om zich van elkaar te distanciërenZout te leggen op elk slakje en daardoor groot en onontbeerlijk werk te laten liggen"! Menig belangrijk Indisch werk is blijven liggen, menige nationale zaak niet gediend door al dat onderlinge gekatjauw. De waarde van een groep en een persoon wordt altijd berekend naar wat er aan goeds is verricht. Al die mensen die zo oogbalrollend verkon digen dat ze nóóóóóit iets verkeerds gedaan hebben (in tegensteling tot al hun medemen sen die zo érreg veel verkeerds doen), zij gaan nóg in de historie ten onder als waardeloos, omdat ze niets positiefs hebben opgezet. En hoe ook de opinie mag zijn over onze Tong- Tong-arbeid, dat wij veel goeds hebben opge bouwd, staat in deze lage landen als een meterslange paal boven water! T. R. Het is nog steeds „GOEDKOPE-KALENDER- TIJD", maar niet lang meer! 6 november sluit onherroepelijk de inschrijvingstermijn. Daarmee vervallen de lage prijzen. Maar NU kan het nog. NU krijgt U nog steeds 25% korting op iedere kalender als U vóór 6 no vember bestelt en betaalt. NU krijgt U voor 10.65 3 kalenders franko per post bij U thuis voordat het nieuwe jaar begint. Rekent U maar even mee. Normaal (dus na 6 november) kosten deze kalenders: Keukenkalender 6.60 Bali-kalender 4.60 Verjaardagkalender 3. Door tijdig bestellen bespaart U 25%; de kalenders kosten dan: Keukenkalender 4.95 Bali-kalender 3.45 Verjaardagkalender 2.25 In totaal dus 10.65 voor de drie kalenders, die U in huis absoluut nodig heeft. De Bali- kalender, bestaande uit 7 bijzonder fraaie teke ningen van bekende Balische schilders uit de beroemde collectie Bonnet, voor in uw huis kamer. De Keukenkalender met originele re cepten verzameld door Wies van Maarseveen, voor in de keuken en de Astrologische ver jaardagkalender (waarvan op de achterpagina van dit nummer een blad is afgedrukt) voor een plaats waar U vaak komt. (De slaap kamer?) Alleen bij TONG-TONG verkrijgbaar, profi teer van de „goedkope kalendertijd". Vul deze bon in (overschrijven mag ook), en plak hem op een briefkaart en stuur deze naar TONG-TONG. Aan het Indisch Tijdschrift TONG-TONG, Prins Mauritslaan 36, 's-Gravenhage. Beste Tjalie, Beter laat dan nooit. Stuur mij vóór 1 januari 1963: ex. Keukenkal. a 4.95 ex. Bali-kal. a 3.45 ex. Verjaarkal. a 2.25 Ik beloof je, dat ik vöör 6 november 1962 het verschuldigde bedrag ad per post wissel/giro*) (giro No. 6685) zal overmaken. Natuurlijk zal ik, ter voorkoming van misver standen en tijdrovend gezoek, ook nog het postwissel/giro-strookje*) bovenvermelde be stelling herhalen. Banjak redjeki (Handtekening) naar wens invullen of doorhalen. 3 Door overgrote drukte (KALEN DERS!!) en ziekte van de staf, raakten wij achterop met de cor respondentie, maar wij doen ons uiterste best om de achterstand zo gauw mogelijk in te lopen. Denkt U dus niet dat wij U ver geten zijn. U moet wat langer op antwoord wachten, maar U komt tanggoeng aan de beurt! Hebt U nog eventjes geduld Banjak terimah kasi DE REDACTIE

Tong Tong | 1962 | | pagina 3