Bijgeloof of statistiek? Correspondentie j c oooooooooooooooooooooooooooc OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO Op uw uitnodiging in een van de laatste num mers van Tong-Tong, hierbij een kleine bij drage op het gebied van Indisch bijgeloof. Ik heb eens horen zeggen dat „bijgeloof" eigen lijk „statistiek" is, immers al die dingen die we van onze „orang toea" (oude wijze mannen en vrouwen) horen, berusten op ervaringen die van geslacht op geslacht worden doorgegeven. Omstandigheden en gebeurtenissen, die schijn baar toevallig elkaar opvolgden, maar later bleken altijd samen te gaan, werden tenslotte door onze „orang toea" beschouwd als bij el kaar horend. Zo ontstond dan dit vaste geloof in goede en kwade dagen, dingen die je wel en andere die je nooit mag doen, dat als „bij geloof" wordt aangeduid. Als meisje van 12 jaar kwam ik „in de kost" bij een oude dame, die vreselijk veel rekening hield met al deze dingen, voor ons kinderen 2elfs tot wanhopig wordens toe. Het was voor ons erg lastig, als we telkens die waarschu wende stem hoorden „dat mag niet, tida baik, sial", onwillekeurig durf je de goden niet te verzoeken. Ik heb ruim zes jaar bij haar ge woond. In het begin haalde ik mijn schouders op over die „onzin", maar tot mijn grootste verbazing gebeurde werkelijk dat, waarvoor je gewaarschuwd was! En dit was heus geen suggestie, want het gebeurde helemaal buiten mij om, ik had er geen deel aan gehad. Bij de aankondiging van de Tong-Tong-kalen- der met vermelding van de Javaanse „pasar dagen" moest ik onwillekeurig de verzuchting slaken „O wee, nu moet je weer rekening houden met die goede en slechte dagen!" Want iedere pasardag heeft zo zijn eigen be tekenis. Dit is wat ik er van weet: wagé agé agé vlug kliwon goed legt zoet goed pahitig bitter pon goed Voorbeeld: wie op een wagé een nieuwe be trekking aanvaardt, zal die betrekking niet lang behouden. Wie op een wagé in een nieuw huis trekt, zal niet lang in dat huis blijven wonen, ■^ie op een pahing iets onderneemt, zal bittere ervaringen hebben. Zoek dus, gis je iets wilt doen, een kliwon, legi of pon uit. Neem je alleen in acht voor de djoemahat legi (vrijdag die op een legi valt) dit is een bijzonder „heili ge" dag. Toen ik een tijdje bij die oude dame woonde, wilde ik zonnebloemen uitzaaien. O neen, geen sprake van! Dat was niet goed. Als je nog geen jaar ergens woont, mag je geen zonnebloemen en ook geen lombok, djagoeng of pisang plan ten, anders ga je weer gauw weg uit dat huis! Ik gaf toen mijn zonnepitten aan een kennis, die ook net verhuisd was en graag zonnebloe men in zijn tuin wou hebben. Hij is inderdaad binnen het half jaar daarna Verhuisd. 1 ...voor Lilian Ducelle liefst zo min g j mogelijk naar de Prins Mauritslaan 1 sturen. U krijgt het snelst antwoord j 1 wanneer U uw brieven rechtstreeks I stuurt naar: LILIAN DUCELLE 1 333 So. Newlin Ave., g WHITTIER, California - U.S.A. 1 Als het jaar verstreken is, worden alle verboden opgeheven en mag je planten wat je wilt. Voor lombok geldt echter, dat het „panas" (warm) is. Wat dat precies inhoudt weet ik niet, maar het moet minder goed zijn. Slangen zijn niet zeldzaam in Indië. Maar een slang in je huis is toch geen alledaags ver schijnsel. Als je een slang in je huis vindt, wees dan verzekerd, dat je niet lang in dat huis zult blijven: spoedig komt er een bericht van overplaatsing of moet je op een andere wijze dit huis verlaten (buiten je eigen wil). Een tokèh in huis brengt geluk. Teken dat het huis „dingin" (koud) is. Als de tokèh begint te roepen, doe dan gauw een wens: als hij zeven keer „tokèh" roept, wordt je wens ver vuld. Een vlinder kondigt bezoek aan, in het bijzon der de grote bruine vlinder, die wij daarom ook altijd „visitevlinder" noemden. Ook het vogeltje de „brendjah" (priendjak) kondigt bezoek aan. De „Piet van Vlietis een onheilsbode, evenals de „gaok" (kraai of raaf). De boeroeng pelik voorspelt regen. De boeroeng tjoelik waarschuwt tegen dieven. De tijd tussen licht en donker „magrib" (sche mering) is een tijd dat je je in acht moet nemen. Als je met iets bezig bent, laat het werk dan even rusten. Ga er pas mee door als het helemaal donker is. Maar timmeren en hameren mag je helemaal niet meer doen, ook niet als het al donker is (alleen doodkisten worden 's-nachts dichtgespijkerd, zeggen ze dan), 's-Avonds mag je ook geen geld uitge ven, bijvoorbeeld een schuld vereffenen (anders gaat je geld op!). Geld ontvangen is wèl toe gestaan. Vuurvliegjes mag je niet vangen. Dat zijn de zielen van de afgestorvenen, zeggen ze. Ook mag je geen bloemen op het kerkhof plukken en ze meenemen naar huis. Aan dromen wordt ook veel geloof gehecht. Als je droomt dat je dood gaat, blijf je juist lang leven. Maar als je droomt dat je trouwt of in bruidscostuum loopt, wees dan voor zichtig, je zou ernstig ziek kunnen worden en/of in doodsgevaar kunnen verkeren Als je droomt van vissen, en als je droomt dat je je met ontlasting bevuilt, kun je geld ver wachten. Maar als je in je droom zélf naar de w.c. gaat, voorspelt dit dat je geld zult uitge ven of verliezen. Als je droomt dat je tanden of kiezen uitvallen, is dit een „slechte" droom: je zult een doodsbericht ontvangen. Een tand - duidt het verlies van een kennis, een kies het verlies van familie of goede vriend aan. Ook bij het geven van geschenken zijn er din gen waar je rekening mee moet houden. Geef nooit scherpe dingen: messen snijden, scharen knippen de vriendschapsbanden door. Spelden en andere stekende dingen veroorzaken ruzie. Als je deze dingen wilt geven, vraag er dan geld voor, „verkoop" ze voor een cent. Waaiers moet je ook niet geven, evenmin parfum. Die doen de vriendschap vervliegen. Over verkopen gesproken: dikwijls worden kinderen, die ziekelijk waren, telkens iets mankeerden, door hun moeder „verkocht", b.v. aan hun grootmoeder of ander familielid. Na deze symbolische handeling kon men vaak zien dat het kind weer opfleurde en helemaal ge zond werd. Als je je verlovingsring verliest, heb je kans dat je verloving „af" raakt. Vind je de ring weer, dan komt het wel weer in orde! Ik geloof dat ik nu al genoeg „bijgelovigheden" heb opgenoemdMe dunkt, het is lastig ge noeg als je al deze dingen weet en er steeds rekening mee moet houdenEMILIE I. O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O wagé kliwon ...U vindt ze weer allemaal terug op onze Keuken- en Balikalender, de van ouds bekende Javaanse pasardagen. Was Sabtu-legi uw goede dag, of war Selasa-pon toch beter? Het doet er niet toe, iedereen kan nu weer nagaan $^t de „goede" en wat de „slechte" dagen zijn. En dan moet U daar natuurlijk ook gebruik van maken, van die goede dagen en niet zoals bij de kalenders, de „goedkope kalendertijd" zomaar voorbij laten gaan om dan met schrik te ontdekken, dat U eigenlijk ook kalen ders had willen hebben! Tjalika betoel Dat komt ervan als je vrouwe Fortuna niet tijdig in de kuif pikt. Maar geluk kig is ze nog niet helemaal uit het gezicht verdwenen, gelukkig zijn de kalenders nog niet helemaal uitverkocht. Grijp naar uw ballpoint, niet naar de telefoon. U kunt nog bestellen zolang de voorraad strekt. En bij bestellen van drie of meer exemplaren van het-doet-niet-toe welke tegelijk dan als zijn soort 15% korting. Bij twee 10% korting. De prijzen volgt: Keukenkalender Normaal Bij 3 tegelijk 6.60 5.60 Balikalender Normaal Bij 3 tegelijk 4.60 3.90 V er j aardagkalender Normaal Bij 3 tegelijk ƒ3.— 2,55 Knip uit en plak op een briefkaart of schrijf uw bestelling op een briefkaart. Bï] 2 tegelijk 5.95 Bij 2 tegelijk 4.15 Bij 2 tegelijk 2.70 Beste Tjalie, stuur mij 1 Keukenkalender 1 Balikalender 1 Verjaardagkal. k O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O 5.60 3.90 2.55 12.05 Het bedrag ad 12.05 is per giro/post wissel aan je overgemaakt. Beste Tjalie, stuur mij: 1 Balikalender a 4.15 1 Verjaardagkal. a 2.70 6.85 Het bedrag ad 6.85 is per giro/post wissel aan je overgemaakt. O O O O O O O O O O O 13

Tong Tong | 1962 | | pagina 13