De IJzeren Maarschalk in een moeilijk parket „IMGET MATI" „AD PATRES" Fa. Johs. Ouwejan Zn. Na Jan Pieterszoon Coen is Daendels wel de Gouverneur-Generaal geweest, die bij de grote massa het meest bekend is gebleven. Deze man moet toch wel een bijzonder krachtige persoon lijkheid geweest zijn, om een dergelijke repu tatie na te laten, te meer waar hij slechts 40 maanden op Java vertoefd heeft, en de Buiten gewesten nooit bezocht heeft; maar zelfs bij het Javaanse volk leefde de faam van de grote don derende heer van Buitenzorg nog heel lang voort. In tegenstelling met zijn voorgangers, die allen min of meer nourris dans Ie sérail waren, had Daendels totaal geen ervaring van Indische zaken, en bij zijn komst op Java al een heel bewogen leven achter de rug. Herman Willem Daendels werd geboren te Hattem op 21 oktober 1762, als zoon van de Burgemeester en Hoofdschut aldaar Mr. Burc- hard Johan Daendels en Josina Christina Tul leken. Nu beduidde dat burgemeesterschap van het minuscule plaatsje in de 18e eeuw wel iets meer dan tegenwoordig, en had de familie Tulleken wel een zekere invloed in de Staten van Gelderland, maar men kon zich toch niet meten met de machtige regentengeslachten der Hollandse steden. Toen Herman Willem dus op zijn 18e jaar tot luitenant der plaatselijke schutterij benoemd werd, was dit slechts een vriendelijk gebaar jegens de zoon van de bur gemeester. Het jongmens vertrok kort daarop naar Harderwijk waar hij aan het toen nog be staande Atheneum in de rechten ging studeren. Hij werkte hard, en werd er 10-4-1783 op een proefschrift ,,De compensationebevorderd tot doctor in de beide rechten. Intussen zat men ook te Hattem midden in de patriottentijd, de jonge advocaat stortte zich met jeugdig enthou siasme in de strijd als vurig democraat, en de relletjes liepen al ras zó hoog, dat de Prins- Stadhouder troepen moest zenden om er een eind aan te maken. De Hattemse schutterij kon daar blijkbaar niet tegenop, en spoedig was de rust weergekeerd; maar, niet ten on rechte, beschouwde men de jonge meester in de rechten als de belhamel. Toen de Staten van Gelderland een algehele amnestie verleenden aan de deelnemers, werd Herman Willem er op 17-9-1786 uitdrukkelijk van uitgesloten. Ver moedelijk heeft zijn moeder weemoedig haar hoofd geschud, om de schande, die haar zoon haar aandeed, en was dankbaar dat papa de burgemeester het niet meer had behoeven te beleven. Daendels was de enige niet, die geen amnestie kon krijgen, verzamelde wat sypathi- santen om zich heen en trok naar Amsterdam, waar een patriot nog welkom was. Kort daarop rukten de Pruisen Nederland binnen, en werd de Gelderse Brigade gevormd, waarbij H. W. tot majoor benoemd werd, geen onaardige pro motie voor een-25-jarigeIn okt. 1787 verde digde hij naar beste krachten, doch helaas tevergeefs, Amsterdam tegen de Pruisische troepen. Het zat hem dus niet mee, terwijl hij nogal trouwplannen had. In Amsterdam had hij namelijk een vroeger speelgenootje ontmoet, Begrafenis- en Crematie-Onderneming Opgericht 1924 ROUWKAMERS en ONTVANGKAMERS AIRCONDITIONED Kantoren: Fred. Hendriklaan 7 Den Haag, Tel. 070-556427 (2 lijnen) n.l. Aleyda Elisabeth Reyniera van Vlierden, geboren te Hattem 28-4-1768, dochter van de kapitein ter Admiraliteit van Amsterdam Con- tantinus van Vlierden en Petronella Greve. Hij vluchtte met haar naar het Bentheimse en huw de daar op 22-3-1788 te Lage, waarna het jonge paar, evenals vele patriotten, zijn heil zocht in Frans-Vlaanderen. Eerst woonden ze op het kasteel Watten bij Saint-Omer, later te Bergen-Saint Winox en Duinkerken, waar in 1790 hun eerste kindje Petronella geboren werd. Het was maar goed dat hij de vaderland se bodem de rug had toegekeerd, want op 25-4-1788, werd hij „ter zake van gekwetste majesteit, seditie en oproer", met vervallen verklaring van zijn burgerrecht, bij verstek veroordeeld tot de straf van het zwaard over het hoofd en voor zijn leven gebannen uit Gelderland. Toen kwamen enkele moeilijke jaren, hij dreef in compagnonschap met Mr. Gerrit Buyskes, een tabaksfabiek te Graveline. In 1792 keerden de kansen, de Franse repu bliek stelde het vreemdenlegioen in, en op 12 okt. van dat jaar, dus even voor zijn 30e ver jaardag, werd Daendels aangesteld tot Luite nant Kolonel. Als zodanig maakte hij de veld tochten in België mee, het scheen hem noch aan dapperheid noch aan strategische aanleg te ontbreken, in april 1794 werd hij Brigade-gene raal en trok na de slag bij Tourcoing op 11-5- 1794 Brabant binnen. In okt. van dat jaar nam hij 's-Hertogenbosch, veroverde daarna de Bom- melerwaard, en werd op 1-1-1795 bevorderd tot divisie-generiLai. Na het vertrek van Wil lem V en de instelling der Bataafse Republiek, benoemde deze hem tot luitenanl-GtnernzX op 11-6-1795, 32 jaar oud! Als er niet te vechten viel, stortte Herman Willem zich weer in de politiek, en aangezien er ernstige meningsver schillen waren gerezen tussen de unitaristische leden, die één republiek wensten, terwijl de federalistische afgevaardigden nog te veel vast hielden aan het oude provincialisme der vroe gere Staten-Generaal. De unitarissen hadden de steun der Franse troepen onder generaal Joubert, en nadat de 22 afgezette leden gevangen gezet waren op het Huis ten Bosch, vormde de rest der vergadering zich tot uitvoerend bewind en dreef de consti tutie van 1798 door. Doch ook dit Uitvoerend Bewind bleek niet het ware, en Daendels werd geschorst als luitenant-generaal. In Parijs verwierf hij de steun van Bonaparte, "en op 10 juni 1798 keerde hij in triomf terug in een koets met 4 paarden, waarna hij niet aarzelde om met zijn grenadiers het Uit voerend Bewind te ontbinden. Er werd toen een volksstemming gehouden, waarbij de uni- tarische Constitutie 153000 stemmen verwierf, en het verzet der Federalisten voor goed ge broken werd. Daendels werd benoemd tot chef van een voorgenomen expeditie tegen Ierland, waar echter niets van kwam door de inval van het Engels-Russische leger in Noord- Holland aan welke veldtocht ook Daendels met succes deelnam. Nu volgde een rustige periode, hij vroeg en verkreeg binnenlands verlof tot eind 1802, en trok naar zijn geboortestreek. Op 23-12-1802 werd hij eervol uit de militaire dienst ontsla gen, met toekenning voor zijn aan de lande bewezen diensten van 500 morgen onbebouwde heidegrond in het Heerderdal tussen Hattem en Heerde, in eeuwige erfpacht met de op dracht, die gronden in cultuur te brengen, daarnevens nog een geschenk van fl. 50.000 dat hem in 5 termijnen zou uitbetaald worden. De felle revolutionnaire strijder was op weg een landbouwer te worden, en zijn publieke loopbaan scheen op zijn 40e jaar afgesloten. Toen Schimmelpenninck echter verdween en met hem de Bataafse republiek herinnerde Na poleon zich echter zijn oude krijgsmakker, en in het nieuwe Koninkrijk Holland werd op 16-7-1806 Daendes tot Staatsraad in buitenge wone dienst bevorderd. Kort daarop werd hij benoemd tot opperbevelhebber van de 3e afd. van het Kon. Holl. Leger, gestationneerd op de grenzen van de Eems. Daarna volgde de verove ring van Oost-Friesland en werd hij daar Gouverneur-Generaal. Koning Lodewijk Napo leon zag veel in zijn organisatie-talent, en nadat hij hem tot Kolonel-Generaal der Cava lerie had benoemd op 21-12-1806, en de bevei liging van Nederland militair klaar was, meen de hij (terecht) dat met liet oog op de Engelse bedreiging van Java, een sterker hand dan die van Wiese, daar nodig was, wilde Java niet als de Kaap verloren gaan. Op 28-1-1807 werd Daendels benoemd tot Gouverneur-Generaal van Indië en opperbevel hebber van 's-Konings Land- en Zeemacht op een tractement van fl. 118.000 per jaar, boven zijn generaalssalaris van fl. 12.000. Dit, vooral gezien de toenmalige geldswaarde, enorme sa laris steekt wel sterk af, tegen de voorzienin gen voor Daendel's gezin, indien hij binnen 4 jaar kwam te overlijden, n.l. 5000.— per jaar! Nog voor zijn vertrek werd de nieuwe G.G. benoemd tot Maarschalk van Holland, en nu kwam het moeilijkste. Hoe moest hij op zijn nieuwe standplaats komen, want Engeland ruled the waves, en zou ongetwijfeld alles doen om een figuur als Daendels zowel persoonlijk, als qualitate quae, in handen te krijgen. Daen dels zorgde voor valse papieren onder zijn vrouws naam, en als Citoyen van Vlierden", trok hij over Lissabon en de Canarische eilan den met een grote omweg naar de Oost, waar hij binnen een jaar na zijn vertrek op 18-2- 1807, veilig en wel te Batavia aan land stapte op 5-1-1808. Op de 14e d.a.v. aanvaardde hij zijn functie uit de slappe handen van Wiese en het duurde slechts kort, voor alle gezag dragers zijn krachtige hand bespeurden. In de eerste plaats moest Java in staat van verdedi ging gebracht worden, en diende een leger uit de grond gestampt. Het schamele overschot der Württembergische troepen, was daartoe ontoe reikend, maar getrouw aan de Napoleontische legers, huldigde de nieuwe G.G. het systeem dat elk soldaat de maarschalkstaf in de ransel droeg, en bevorderde de oud-gedienden al ras tot luitenant, waarna de officiersrangen voor hen openkwamen, een systeem, dat voortreffe lijke officieren heeft opgeleverd. Manschappen requireerde hij uit de hulptroepen der vorsten, waar al spoedig een paar regimenten uit ge vormd werden. Voorts stichtte hij de kadetten- school te Meester Cornelis, de geschutgieterij te Semarang en de constructiewerkplaats te Soerabaja. Zijn strategisch meest verantwoor de werk, was wel het aanleggen van de grote Postweg, in de geest van Napoleon's Routes nationales, die het mogelijk maakten de troepen snel te verplaatsen. Een eeuw later zou Hitier met zijn Autobahnen hetzelfde doen voor ge motoriseerd verkeer. Trots schrijft Daendels aan de Minister van Koloniën van der Heim, op 12-11-1808, (toen hij dus eerst 10 maanden op Java was), „dat de overbrenging van rege ringsstukken van Batavia naar Semarang thans slechts 3 a 4 dagen vroeg, terwijl dit voordien 10 tot 14 dagen kostte"Daarnaast hervormde hij ook de rechtspraak op radicale wijze, en maakte een einde aan de deplorabele gezond heidstoestand te Batavia, door de woonwijken naar Weltevreden over te brengen, terwijl het oude kasteel van Coen afgebroken werd. Deze krachtige bezem door de nog geheel in Com pagnies stijl gehouden sfeer, bracht Daendels veel vijanden en tegenwerking vooral van de (Lees verder volgende pag.) 14

Tong Tong | 1962 | | pagina 14