Zomaar wat ngobro! over Amerika i J sKl*0 VOOR DE VROUW 7:- Lieve lezeressen. Dank voor alle brieven, briefkaarten, die ik, ondanks de grote afstand en de niet geringe portokosten, toch nog geregeld van U krijg. Meestal probeer ik direct terug te schrijven, maar soms lukt het niet. „Ik heb het zo druk! is niet altijd een excuus, ik zou willen zeggen: de tijd vliegt hier om en mijn werktempo is nog te Hollands, te sloom. Je moet hier meer dingen leren doen in dezelfde tijd, that s all. Maar ik dacht 20, waarom niet zomaar wat ngobrol over mijn belevenissen hier, in een soerat aan U allemaal tegelijk. Je mag in een brief 20 lekker van de hak op de tak springen en dat doe ik bij deze dan ook. Kun je zo lek ker alle nieuwtjes in één keer kwijt. Om met een bekentenis te beginnen: ik zit nog steeds niet achter het stuur. Voor geen goud. Misschien voor 100.000 cash down wel, maar anders niet. Ik hou niet van auto's, van het rijden wel, maar niet van het idee dat het misschien mijn laatste rit is. In Holland was autorijden al iets vreselijks, hier zit ik nog meer op hete kolen. De freeways, dat zijn de wegen die buiten de stad om lopen, waarop je met een vaart van 65 mijl (100 km) per uur moet rijden. En dan in rijen van 6 naast elkaar. En dan telkens van baan weten te swit chen op het juiste moment, als je volgens een enorme aanwijzing over de weg, een bepaalde richting moet volgen om ergens te komen. Zit je in de verkeerde baan dan kom je in een andere stad, de hemel mag weten wel in een andere staat terecht. Maar op z'n minst in een hospitaal als je te laat switched. Ongelukken gebeuren er heel weinig in Amerika, ondanks het feit dat iedereen een auto heeft. Ongeluk ken gebeuren bijna uitsluitend op de freeways en de gevolgen zijn dan ook vreselijk. Sterke zenuwen, zelfbeheersing, verantwoordelijkheid, dat zijn de eigenschappen die je als goede automobilist in Amerika nodig hebt. Niet al leen als automobilist. Toch hou ik van die freeways, de skyways en de crossings. Het is fenomenaal hoe ze die gebouwd hebben. Net de 8-baan in een kermis maar dan 10 maal zo groot. Soms kruisen 16 banen elkaar tegelijk, boven, onder, links en rechts suizen de auto's voorbij. Niet kijken, alleen letten op je eigen baan, anders vlieg je uit de bocht. Mijn zenuwen zijn tot het uiterste gespannen, na zo n rit heb ik altijd maagpijn. En ik schaam me diep. Want al die tijd heeft vlak voor ons een oud dametje van zeker bij de70 jaar in een enorme Impala gezeten, we werden ingehaald door een teen-ager, een kind nog, en later nog eens door een verschrompeld Mexicaans vrouw tje dat nauwelijks boven het stuur uitkwam. Alles rijdt, alleen ik ben een beroerte nabij. Het is om je dood te schamen. Wie zegt: Amerika heeft geen cultuur, zou ik antwoorden: en de freeways dan? In geen enkel land vindt U ze, zo perfect geniaal ge bouwd, zo berekend op het geweldige verkeer waar Amerika, Amerika niet door zou kunnen zijn. Zonder een auto kom je nergens. Net nog ontmoette ik goede vrienden van me, aan boord ontmoet. Ze wonen ergens in Long Beach, ze komen nergens, zitten geisoleerd van vrienden en kennissen want ze hebben nog geen auto. De afstanden zijn groot, U hebt er geen idee van. Zoudt U naar Groningen-Maastricht rijden om een fuif mee te maken? Van Harder wijk even naar Haarlem om te winkelen Er zijn natuurlijk forensen die het doen, maar hier doet iedereen het, een uurtje rijden om een vriend op te zoeken is normaal. Men woont een half uur rijden van de stad af, dat is normaal. Dus heb ik bij het zoeken van een nuis wel gezorgd dat ik dicht bij een winkel- buurt terecht kwam. Drie minuten lopen en ik sta in „Safeway" dat is een van de grootste supermarkets waarvan er honderden in Califor- nië te vinden zijn. Nog 3 minuten verder en ik ben in het centrum, het „pasar baroe van Whittier. Kleine winkels zijn er heel weinig, ook in het kleinste dorp. Men heeft uitgekiend dat het voordeliger is meteen een grote zaak te openen, men kijkt hier jaren vooruit. En omdat het krijgen van een „loan" gemakkelijk is, kun je liever meteen groot beginnen. Wie veel waagt, wint ook veel. Een „total loss" blijf toch gelijk, groot of klein. In het begin moest ik eraan wennen me altijd zelf te helpen of liet nu in een drugstore, huis houdelijke artikelenzaak of een textielzaak is. Bij de uitstaltafels zijn echter hier en daar drukbellen aangebracht, als je geen raad meer weet bel je en een verkoopster geeft je elk nodig advies. Alles is duidelijk geprijsd, weeg schalen, meet-apparaten, schaar, alles is bij de hand. Bij de kassa kijken, wegen, meten ze wel na of het oké is. Per slot van rekening betaal je het toch zelf. Daarom is het zaak dat je goed leest en in de eerste plaats weet hoe de artikelen heten. Ik sprak een paar dagen geleden een dame die al 3 jaar in de States zit. „Je kunt hier nergens koenir krijgen dan in China town", klaagde ze. „Wat, je kunt toch overal turmeric krijgen? vroeg ik verbaasd. Bleek dat ze nooit geweten had dat koenir turmeric heet en dat het net als peper-zout-notemuskaat in blikjes wordt ver kocht. Dit is maar een voorbeeld. „Je kunt het niet krijgen", bestaat niet of bijna niet in Amerika. Er wonen teveel en teveel soorten mensen die van alles nodig hebben. Je hebt hier veel nodig. Hoe langer ik hier zit ,hoe meer ik tot die conclusie kom. Nodig hebben en graag willen bezitten, is natuurlijk niet hetzelfde. Maar als iets goedkoop is, je leven er aange namer door wordt, waarom zou je het dan niet kopen? 15.— per week belandja genoeg? Ik geloof dat Tjalie het vroeger eens geschreven heeft. 15 Dollar kan genoeg zijn, maar heus zo genoegelijk leef je daar niet van. Op dit fototje ziet U wat ik voor 20.aan bood schappen haalde. De dubbele of driedubbele pakken staan er niet op natuurlijk. Je koopt hier 5 grote blikken perzikken op sap voor 1.2 flessen tomatenketchup voor 69 ct„ 2 blikken evaporated milk voor 29 ct. Maar de hoeveelheid die U op deze foto ziet, gaat grif in een week op. Behalve natuurlijk de zak met 50 pond rijst voor 7.Popcorn, cornflakes, pisang, djagoeng, meloen, grapefruit, eieren, margarine, vruchtenjuices, jello (agar-agar) kroepoek, eieren, brood, lombok in zuur, melk (3 liter voor 49 ct.) keukenstroop, crackers, worst, kip, vlees, soep-in-blik, ik moet zeggen, het was een toer het allemaal op dit plaatje te krijgen. Maar het is altijd een heerlijk werkje al dit eetbaars weg te stouwen in de ijskast en de keukenkasten. Je voelt je erg rijk. Ik her inner me in Holland altijd dat ik soms voor f 25.nog geen boodschappenmand vol had. Hier laad je je hele bagageruimte in de auto vol voor 20.Net als in Holland gaan de vrouwen hier op koopjes uit. De kranten staan iedere dag vol speciale aanbiedingen. Ik heb er altijd een hekel aan gehad. Onnodige aankopen zijn meestal het gevolg van die koopjes. Ik koop graag wat ik direct nodig heb, volgende week zie ik wel weer. Met die Cuba-geschiedenis en de dreigende oorlog met Rusland, kochten de vrouwen hier als razenden in. Daarin verschillen huisvrou wen overal ter wereld geen haar van elkaar. Direct in paniek en er als de kippen bij als het op kopen aankomt. Als ik het geld had gehad, had ik graag meegedaan hoor, daar niet van. Maar mijn beurs is doorgaans plat en niet op oorlog berekend. Wat doe ik er aan? Afgelopen zondag had ik ineens geen zin om binnenshuis te koken. We pakten ofis vlees, ketjap, lombok, citioen en de hele tètèhbengek in een grote mand en reden in de auto weg. Waarheen? Onze straat uit, door, door en toen even de heuvels in. Daar aan de rechterkant van de weg ligt een park, een play-ground Een prachtig grasveld, hoge schaduwrijke bo men, een speeltuin voor de kinderen. Verderop, tegen een helling op, exotische wandelpaden, een waterval, een vijver met eenden en zwanen. En het voornaamste: hele rijen tafels en banken waaraan gegeten kan worden. Een stuk of 10 barbeque 1 oosters en voor wie wat te koken (Vervolg op pag. 15) 10

Tong Tong | 1962 | | pagina 10