w Passagekantoor I N T R A N E D De Kretek-Sigaretten-industrie Indonesië in Stein Callenfels Inlichtingen over: oooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo Emigratie Bezoek aan kinderen Overzee en andere reizen worden U gaarne gratis verstrekt door: v/h HESTA, CRANS CO. - Plein 22 - Den Haag - Telefoon 184250 Kantooruren: O9.OO17.30, zaterdag O.9.OO12.00 uur. Kantoren te: Amsterdam Den Haag Rotterdam Alkmaar Den Helder Haarlem Hilversum Leiden Schiphol Utrecht Zaandam. De aanleiding tot het schrijven van dit epistel was een pak „bentul" sigaretten hetwelk steller van dit artikel op een zaterdagmorgen in het bekende stalletje van Pah Hadji op de Hobbema-markt op de kop heeft mogen tikken. Na het opsteken van een der knettersigaretten kreeg hij visioenen van heldere maannachten tijdens welke hij onder het genot van een kretaksigaret (het naderend wild is immers volgens geroutineerde jagers vertrouwd met de kreteklucht) op een boomtak gezeten het naderend wild onder schot tracht te krijgen, voorts kreeg hij ook visioenen van rommelige sterkriekende werkplaatsen in Indonesië waar deze sigaretten gefabriceerd worden. Welnu lezers, voordat ik U wat over deze unieke Indonesische industrie ga vertellen, eerst iets over de kruidnagelen of de „tjeng- keh". De kruidnagelen zoals wij ze kennen zijn niets anders dan de gedroogde bloeiwijzen van de kruidnagelheester oftewel met een geleerde naam de „Eugenia caryophyllata". De heester is inheems in de Molukken en de omliggende eilandjes. De Portugezen die de Molukken ruim honderd jaar bezet hielden, werden in het begin der 17e eeuw door de Nederlanders ver dreven, al gauw werd de handel in specerijen door de Hollanders gemonopoliseerd, ook de kusten van deze eilandjes werden streng door Nederlandse oorlogsschepen bewaakt om te voorkomen dat plantmateriaal gestolen werd. In de tweede helft der 18e eeuw echter slaag den de Fransen erin om wat materiaal over te brengen naar het eiland Mauritius zodat de cultuur zich daar ontwikkeld heeft. Ook de Arabieren slaagden er in het begin van de 19e eeuw plantmateriaal in te voeren in de Britsche protectoraat-eilanden Pemba en Zanzi bar, welke eilanden momenteel de grootste kruidnagelleveranciers zijn van de wereld. Ook op het eiland Madagascar heeft de kruidnagel cultuur zich enorm ontwikkeld. Indonesië staat nummer 3 op de lijst wat de grootte van de produktie aangaat. Indonesië met haar hui dige bevolking van ruim 102 miljoen kan in haar kretek-sigarettenindustrie ongeveer 8 tot 9000 ton verwerken, dit is bijna de helft van de totale wereldproduktie. Deze hoeveelheid wordt in Indonesië op het ogenblik niet ge consumeerd door gebrek aan buitenlandse de viezen der Indonesische Regering, zodat diverse fabrieken moeten sluiten of momenteel nood lijdend zijn. Om deze impasse te boven te komen heeft de Indonesische Regering de aanplant van de kruidnagelen intensief gepropageerd zodat er momenteel grote arealen, ook op Java o.a. in het Purwokertose en het Blitarse beplant zijn met kruidnagelheesters, terwijl ook in de Lam- pongs, in Benkulen en op Celebes intensief wordt gepropageerd. De fabrieken welke op het ogenblik nog draaien trachten door allerlei hulpmiddelen zich door dit vacuum heen te slaan. Men ge bruikt b.v. voor het fabriceren van de sigaretten niet alleen kruidnagelen (de gedroogde bloem) doch ook de gedroogde steeltjes en bladeren, daar deze ook dezelfde etherische olie bevatten welke in de bloem voorkomt, n.l. de „kruid nagel- of Tjengkeh-olie". Echter missen zij de smeuige (goerih) smaak welke door de rook van de gebrande bloesems veroorzaakt wordt. Ook veroorzaken zij bij het branden niet de knettering welke wel optreedt bij het branden van de gedroogde kruidnagel. Deze serie van kleine ontploffingen in de sigaret is een eerste vereiste voor een goede kretek-sigaret. Een goede kreteksigaret bevat 30% kruidnagelen, de mindere kwaliteit 10 tot 25%. De kretekstrootjes of „rokok klobot" (men maakt in Indonesië onderscheid tussen sigaret en strootje) bevat in de regel minder kruid nagelen dan de sigaret, ook de tabak van het strootje is dikwijls van zwaarder kwaliteit, daar het gedroogde maisblad of klobot de tabak „verlicht". De kruidnagelen worden voordat men ze met tabak vermengt eerst een dag en een nacht in water geweekt, daarna worden ze gedroogd en in snijmachines op bepaalde grootte gesneden (geradjangd); de stukjes mogen niet al te groot zijn daar anders het mengsel van tabak en nagelen moeilijk tot een sigaret te verwerken is, ook mag ze niet al te fijn zijn daar door het opeenhopen van de fijne korrels in de sigaret deze verstopt raakt of men krijgt het fijne poeder in de mond. De Rokok kretekindustrie is een typische Chi nese industrie, d.w.z. een industrie die bedre ven wordt door Chinezen of Indonesiërs van Chinese afkomst. De centra van deze industrie zijn gevestigd rond Malang en Kudus. Er be staan in Indonesië op het ogenblik honderden van deze kretekindustrietjes. De grote onder deze fabrieken met name „Nojorono" in het Kuduse en „Bentul" in het Malangse hebben produktiecijfers welke die van de B.A.T. en Faroka in Indonesië evenaren, het draaien of rollen geschiedt door vrouwen volgens hoofdzakelijk het borongan systeem, in daarvoor geconstrueerde sigarettenrollers. In de kleine bedrijfjes is de eigenaar „taukeh" tevens de tabaksexpert en menger, de grotere bedrijven daarentegen hebben speciale tabak mengers „tukang tjampur" die een gedegen kennis hebben van de inheemse tabaksoorten, en die tevens op de hoogte zijn van verschil lende smaken van de Indonesische bevolking. Nadat dus de kruidnagelen gesneden zijn, volgt het parfumeren „sausen" van het tabaksmeng sel. Dit parfumeren vormt een heel belangrijk gedeelte van het totale arbeidsproces. Per jaar wordt er in Indonesië enkele miljoenen guldens hetzij aan enkelvoudige, hetzij aan gecombi neerde reukstoffen ingevoerd ten behoeve van deze industrieën. Elke fabriek heeft zijn eigen geheimpje of foefje om de sigaret een speciale smaak te geven en dit geheim wordt dan ook angstvallig bewaard. De geparfumeerde tabak en de gesneden kruidnagelen worden vermengd en vervolgens gerold. De vorm van de sigaret is ook doorslag gevend voor het veroveren van een nieuwe markt, bepaalde streken in Indonesië prefereren het puntmodel boven het gewone ronde model, andere streken weer stellen prijs op een ambre- mondstuk dat van tevoren in een oplossing van sacharine (zoetstof) gedompeld is. Daar zoals ik U boven reeds verteld heb de deviezenpositie van Indonesië het importeren van de reuk- en smaak-gevende chemicaliën er composities vrijwel niet toelaat, zijn hoofd zakelijk de kwaliteiten der „kleinere" merken sterk achteruitgegaan. V. At. Als jong controleur B.B. ergens in de Preanger, had St. Callenfels eens een Ass. Resident op inspectie bij hem, hoog boven in de goenoeng op een verlaten post. Omdat de bevolking veel last had van apen die de culturen vernietigden, waren de laatste woorden van de A.R. aan Stien: „Zorg er voor dat de apen geen last aan de bevolking veroor zaken, laat ze verdrijven of doodschieten". St. Callenfels boos, dat hij zich zich ook met dergelijke dingen moest bemoeien, was niet goed te spreken over deze A.R. Toen hij na een tijd een dienstbrief van de A.R. ontving en waarin hij o.a. ook vroeg of men daar nog last had van de apen, antwoordde St. C. woedend: „Sinds U hier boven bent geweest hebben wij geen aap meer gezien". Si non e vero ,e ben trovato. F. R. v. P. O O O O O O O O O O O O O O O O O O OOOOOCXDOOOOOQOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO 17

Tong Tong | 1962 | | pagina 17