DE OLIFANTEN H. J. FR1EDERICY Wat jammer eigenlijk dat goede mensen 20 schaars gezaaid zijn op de wereld. U moet niet denken dat een mens goed geschapen is of niet. En dat wie voor een flink portie zwart geschapen denkt te zijn, dat dan maar blijven moet tot zijn dood toe. Of anders hypocriet moet zijn en dat is er nog eens een schepje bovenop leggen. Bij het overlijden van Elk mens krijgt in zijn leven een behoorlijke portie beproevingen toegemeten. ELK mens. Denk vooral niet dat zij, die niet klagen of mopperen, geluksvogels zijn. Of hun grote portie moyt nog komen óf zij kunnen zwijgen. Maar als je veel met oudere mensen praat, merk je wel dat alle mensen het leven onge veer even argeloos beginnen, hun weg tastend over goede en slechte dingen heen. Wat bete kenen after all wijze lessen, vermaningen, spreekwoorden en zedelijke richtlijnen? De onderzoekende jeugdige mens probeert ze alle maal. En krijgt zijn tikken ook heus wel. Maar dan zie je de vele wegen op weg naar „de oude rijpe wijze dag" divergeren. Sommige mensen „volharden in het kwadeanderen willen ook tegenover zichzelf geen ongelijk bekennen. Nóg andere durven geen hogere verantwoordelijkheden aan en blijven „spelen op lager niveau", hopend dat ze met goed ge luk gespaard blijven voor „loon naar werken En dan zijn er tenslotte de mensen die altijd beperkt blijven. Het heeft niets-met intelligentie te maken. Als dat zo was, zouden de meeste wijze mensen onder de gestudeerden zijn. Maar je vindt veel wijze mensen ook onder héél eenvoudige, on geschoolde mensen. En verrassend veel, onder vrouwen, die nota bene „alleen maar" kerk, keuken, kinderen hebben gehad en „buiten het leven gestaan hebben". Wijs worden heeft te maken met leringen trekken uit het leven. Alles onderzoeken, het kwade uitschiften en het goede overhouden. Daar heeft men toch wel een heel leven voor nodig. Als je met deze wijze mensen praat, dan ver dwijnen op slag al de „belangrijkheden", de „pro's" en de „anti's", waar het normale leven zo vol van is. Er worden geen „stand punten" verdedigd, geen principes met de vuist op de tafel vastgelegd, er bestaat geen over dreven nationale trots, nóch is er schamper gemopper of ook inbeelding dat het kwaad op de wereld uitroeibaar is, als men maar naar het oordeel van de spreker: a. zus, b. zo, enz. Wijze mensen, dat is het wonderlijke, weten eigenlijk niets zeker. De complexiteit van het leven zien zij inderdaad als zó onmetelijk dat het niet wijs zou zijn als men precies zou weten hoe alles hoorde te zijn in een goede wereld. Wat is een goede wereld? Hoe kunnen wij, arme aardwormen, dat ooit weten? Wij kunnen slechts luisteren naar het Zwijgen van de Eeuwigheid en het Gemurmel van het Tijde lijke. En onze stem kan slechts een beradende zijn. Wijze mensen houden dus van en spreken over: de natuur. En wel de natuur in zijn pril heid en onbedorvenheid. Je hoort ze niet met veel gescherm van wetenschappelijke woorden spreken over zeldzame variëteiten, maar ze houden b.v. van gras, van hout, van steen, van water en van lucht. Je hoort ze altijd praten over mensen en niet van rangen, titels, posi ties - en dan valt op dat ze meer eenvoudige mensen goed kennen en waarderen dan „hoge pieten" (hoewel ze er soms dagelijks mee op gaan). Literatuur is bij hen ontdaan van alle nationale of cataloguswaarden. Zij luisteren alleen naar de eerlijkheid in een stem. En als ze die eer lijkheid vinden, dan speelt „het loodje van kwaliteit" der cultuurminnaars verder ook geen rol. Ze twisten of discussiëren verder ook niet. Ze gunnen andere mensen een eigen overtui ging. En als die andere mensen ernaast zijn, proberen zij ze niet te bekeren, proselieten te winnen. Hun huizen en interieurs zijn niet gebouwd volgens de „gevestigde smaak", maar hebben een aparte bekoring, die niet gezocht of gekocht is, maar gegroeid uit gevoel. En je kan b.v. een combinatie vinden van een ruwe, zware houten haast onbewerkte deurpost en een uiterst fijne waterverftekening van Hiros- hige, die gewoonweg adembenemend is. Dat is het geheim van wijze mensen: zij laten het Leven zijn gang gaan. Ze polijsten en scha ven en „tèmpèllen" niet te veel. Deze mensen zijn vaak ook gezond omdat zij de simpele na tuurwetten volgen: regelmatig, evenwichtig eten, zorgvuldig licht, warmte en beweging opnemen, een kalme verdeling maken tussen werk, rust en slaap (ze kunnen fantastisch goed werken en hebben geen overdreven honger naar „zalig nietsdoen"). Zij worden niet gere kend tot „Het Erelegioen van Erkende Levens genieters", maar zij genieten werkelijk van het leven. Weet U, waar deze mensen mij aan doen den ken? Aan olifanten. Die met hun gemoedelijke, vriendelijke bewegingen, het wijze knikken met hun hoofd, hun onmeetlijke dienstbaar heid en trouw, hun „lelijkheid" (immers ge brek aan „maatgevende" sierlijke lijn en tem po), een gestadige gang hebben tot voorbij Een schok van ontsteltenis ging door onze kringen toen wij hoorden dat Friedericy op 22 november plotseling was overleden. Velen van ons die deze beminnelijke man van nabij kenden of ook maar een of twee keren ontmoetten -dat was voldoende om zijn grootheid van hart te onderkennen zijn van dit bericht zeer onder de indruk gekomen. Betrekkelijk zo kort geleden nog was hij in ons midden, vitaal, jong, levendig en vol hu mor... Natuurlijk zullen wij aan Friedericy een artikel wijden. Voor dit nummer was het te laat. Slechts deze weinige woorden geven wij hem nu mee: Friedericy, we nemen je op in ons hart. W. v. M. vele mensenlevens. Als olifanten ook hebben zij zonder enige show een geweldige (geestes) kracht, een verbazingwekkende eenvoud en zelfverzekerd aanpassingsvermogen Na de schittering en pompe van het normale leven, de schallende verdedigers van eer en geweten, de baniervoerders voor cultuur en schoonheid, het geratel van mitrailleurs en het gerinkel van guldens, wat is een uur van samen zijn met deze „olifanten" een verkwikking. Dat God hen lang moge sparen. T. R. rp U weet toch nog wel wie dit verleidelijke figuurtje is? Ja, het is uw Vrouwe Fortuna, uw Godin van het Geluk, uw goede Kans. Maar bedenk, dat U uw kans moet grijpen wanneer die U geboden wordt, en dat U niet te lang moet wachten, want als U wacht tot Fortuna voorbij is, is 't betoel te laat; dan ontdekt U plots de nadelen van haar wat vreemde coiffure Toen ze aan kwam zweven immers kon U haar nog ste vig in het eigenwijze vlechtje pakken, maar zo is ze voorbij gedarteld of U kijkt tegen haar kepala botak, geen houvast meer! Dan helpt geen astrologie en geen pon-kli- won meer, de kans is verkeken, hoogstens kunt U nog uitrekenen wanneer U weer een buitenkansje te wachten zal staan. Net zo is het gegaan met de kalenders die Tong- Tong dit jaar voor U heeft gemaakt. Er was een extra-goedkope tijd, waarin U kon bestellen, maar die is helaas voorbij. Ep als U niet oppast en tijdig bestelt, zijn ze mis schien nog uitverkocht ook. Maar NU kan het nog, zijn er nog wel kalenders; niet meer tegen de extra-lage prijzen, maar toch nog wel met 'n klein voordeeltje. Als kleine tegemoetkoming voor al die abonnees die nèt te laat waren willen wij nu nog een korting van 15% geven bij aankoop van drie of meer kalenders, gesorteerd. Dus bijv. 2 keuken en 1 Bali of 2 Bali en 1 verjaardag, enz.; natuurlijk geldt deze kor ting ook bij aankoop van drie van één soort. En bij twee tegelijk geven wij 10% korting. De prijzen worden dan als volgt: Norm. 3 st. 2 st. Keukenkalender 6.60 5.60 5.95 Baiikalender 4.60 3.90 4.15 Verjaard, kalender 3.2.55 2,70 Wees verstandig en grijp dit kansje nog even. Voor U het weet is Fortuna alwéér voorbij gehuppeld, d.w.z. zijn de kalenders helemaal uitverkocht en voor geen goud meer te krijgen. Bon invullen of overschrij ven is het werk van een ogenblik, hoe eerder U het doet hoe meer kans U hebt uw bestelling nog tijdig in huis te hebben. COUPON voor 3 of meer KALENDERS Beste Tjalie, Stuur mij - nu het nog kan - met 15% korting: Keukenkalender(s) a 5.60 Balikalender(s) a 3.90 Verj. kalender(s) a 2.55= Kalenders totaal: Het bedrag ad gaat per giro/post wissel*) naar je toe. Handtekening: Naar wens doorhalen of invullen. 3

Tong Tong | 1962 | | pagina 3