wmmÊÊÊmmmm Een eeuw Bronbeek Het Koninklijk Militair Invalidenhuis „Bron beek" vierde op 19 februari j.l. zijn honderd jarig bestaan. Nog kan ik mij mijn eerste bezoek in de zomer van 1918 levendig herinneren, toen wij, Hoofd- cursianen, gedetacheerd in de Harskamp, aan Bronbeek een bezoek brachten. Toen, 45 jaren geleden, leek ons de toekomst van het K.N.I.L. nog stralend, zonder donkere wolken. Wij had den een diepe eerbied voor wat wij daar zagen aan levends en aan herinneringen. Wanneer wij nu, enige dagen voor de datum van het jubileum, een reportage moeten maken voor Tong-Tong, bestaat het K.N.I.L. niet meer sinds 26 juli 1950. Toch is het, als wij door het voorportaal het gebouw binnentreden, of het K.N.I.L. weer een werkelijk en levend deel uitmaakt van ons en onze herinneringen en onwillekeurig lopen wij weer rechtop. Voor ons oude K.N.I.L.'ers blijft dit Bronbeek het onvergankelijk symbool van het zo sterk met het oude Indië verweven leger, waar de laatste loten van de eens zo sterke stam een vredig bestaan leiden te midden van talloze dierbare herinneringen aan moed, beleid en trouw. Maar zelfs voor ons, outsiders, is het duidelijk dat het 100-jarige Bronbeek een hele verjon gingskuur heeft ondergaan en sterk is gemo derniseerd. Zo is het prachtige initiatief van Koning Willem III uitgegroeid tot een zeer moderne inrichting om aan oud-militairen, die in dienst van Vorstin en Vaderland, onder de tropenzon hun plicht vervulden, een rustige en wel verzorgde levensavond te verschaffen, temidden van al deze oude herinneringen. Behalve de invalide militairen van de K.N.I.L. beneden de rang van onder-luitenant, kunnen thans ook militairen van de Koninklijke Marine en van het Korps Mariniers worden opgeno men, echter tot een maximum van 15 man. en ook militairen van de troepen in Suriname en op Curasao. Ook militairen van bovenge noemde diensten met langdurige dienst die jonger dan 55 jaar zijn kunnen nu in Bron- Soon... of deeds outshining stars, No words of voice remains. At best just a few paltry Man-made symbols Of valour and loyalty... (Vrij naar Kipling: Debits and Credits Survival" beek worden opgenomen. Daarnaast ook mili tairen van de Koninklijke Landmacht die bij het K.N.I.L. hebben gediend en militairen van de K.L. die in Indonesië, Korea of waar ook tussen de keerkringen hebben gediend, indien zij voldoen aan de gestelde eisen. Als tege moetkoming in de verpleegkosten moeten de verpleegden een bepaald bedrag betalen (f 140.Hiervan krijgen zij, al naar de rang die zij bekleden, nog zakgeld. Indien hun pensioen niet toereikend is, past het Rijk het ontbrekende bij. Voor het restant genieten zij dan de volledige voeding, kleding, huis vesting en zo nodig ook verpleging in de ziekeninrichting. Zo verblijft daar iemand reeds 20 jaar! Binnen de vastgestelde tijden kunnen zij zich volkomen vrij bewegen en ook mogen zij ten allen tijde met verlof gaan. Daar destijds, en wel tot 1914, bij het K.N.I.L. ook buitenlanders in dienst werden genomen, heeft Bronbeek in de loop der jaren naast Nederlanders heel wat nationaliteiten binnen zijn muren gehad, zoals Duitsers, Belgen, Zwitsers, Denen, Polen, ja zelfs Grieken en Russen. Dat blijkt o.a. ook uit de ridderorden, welke zij nalieten, en die keurig in kastjes be waard worden, die zich in de Bibliotheek be vinden. Daaronder bevinden zich vele buiten landse ridderorden, zoals o.a. IJzeren Kruisen. Het K.N.I.L. had toen veel weg van een Vreemdelingen Legioen, en dit moge dan ook nog blijken uit het volgende. Zo was er eens een eenvoudig huzaar gestorven, die bij de Plaatselijke Commandant bekend was als oud- generaal en Commandeur van het Legioen van Eer, welk ereteken bij de begrafenis de kist sierde. En zo waren er velen, die het beste gaven wat zij geven konden, hetgeen maar al te dikwijls de dood op het slagveld bete kende Wij vervolgen onze weg door de gelijkvloerse gang waar de kanonnen staan. Daar is er een welke al direct onze aandacht vraagt door lengte en gewicht: 6 meter lang en wegende 6300 K.G. Het werd in Atjeh veroverd in 1875 en was in 1635 een geschenk van de Sultan van Turkije aan de Sultan van Atjeh, welke schenking in Arabische lettertekens op het kanon vermeld staat. Of er ooit mee ge schoten is weten we niet, alleen dat op de Atjehse slavenmarkt de te koop geboden slaven aan dat kanon werden vastgeketend. Door Koning Willem III werd bij zijn bezoek op 12 augustus 1881 daarop een gouden krans bevestigd ter huldiging van Land- Zeemacht overzee. Verder de lange gang inlopend passeren we diverse kantines voor onderofficieren en min deren, de gemeenschappelijke eetzaal, welke geheel nieuw is ingericht en de lokalen be stemd voor het gezellig verkeer. De wand- vlakken zijn onderverdeeld naar de verschil lende gebieden, en we vinden daar talrijke slag-, steek- en schietwapenen aan de wand bevestigd, veroverd door het K.N.I.L. We ko men dan voor het midden-portaal, waar zich het ruiterstandbeeld bevindt van Koning Willem III, de stichter van Bronbeek. Gaan we de trap op links, dan komen we op de bovengang die o.a. leidt naar de bibliotheek. (Vervolg op pag. 40) W Links, de vier ,,lndo s' van Bronbeek: Kudding, Biele, Bloemhard en Samuels. Rechts: dit is sergeant Kare! Rooij, met zijn bijna 94 jaar de oudste bewoner van Bronbeek. Twintig lange jaren bij het KNIL, voornamelijk in Sumatra. Ook is hij nog een tijd suppoost aan de Pupillen school te Gombong geweest. Hij is nog vol van zijn „optreden" voor de T.V. tijdens de actie „Open het Dorp". Beven zijn bed hangen grote foto's van die gebeurtenis, waar hij samen met Mies Bouman op staat. Hij laat ze ons glundetend zien. „Lr was geen deurkommen an"zegt hij, „de mensen riepen toen. ze me zagen: laat de bisschop deur!" Hij strijkt over zijn baard, „ik was 's-nachts om drie uur pas thuis. Het was geweldig!" 25

Tong Tong | 1963 | | pagina 25