Tjang Semie in Pasadena (in Amerika) 1001 AVONTUREN met de soetil Zij werd op 7 augustus 1886 in Solo geboren en nauwelijks enige padi-oogsten oud, werd zij geadopteerd door een oud Indische familie, fam. Handt. Onder de liefderijke verzorging van deze fami lie groeide Semie op en werd voor de huis houding opgeleid. Zo bleef zij tot de dood van, eerst mevrouw Handt en kort daarop mijn heer Handt een trouwe en eerlijke helpster. Kort voor de dood van mevrouw Handt kwa men mijn vrouw en zusje bij de familie inwo nen en van die tijd af toonde Semie een grote liefde voor mijn vrouw en die zij tot uiting bracht door te zeggen: „Als non gaat trouwen en de oudjes Handt zijn er niet meer, mag Semie dan met non mee?" Natuurlijk nam mijn vrouw dit aanbod met beide handen aan en zo kwam Semie in 1927, een jaar na ons huwelijk bij ons. Van de familie Handt had Tjang onderricht gekregen in de Nederlandse taal, doch slechts in woord, niet in geschrift. Tot heden is zij daarom analphabeet gebleven. Maar Neder lands spreekt zij nog uitstekend. De liefde die Tjang Semie voor mijn gezin koesterde kwam eens zo duidelijk naar voren tijdens de Japanse bezetting en republikeinse periode. Als Indonesische mocht Tjang buiten het kamp blijven en woonde zij in Lawang bij een Chinese dominee. Mijn gezin zat in het kamp „Tawang Argo" eveneens in Lawang. Ikzelf zat in Siam. Door C en C te plegen met de Indonesische bewakingspolitie kreeg Tjang de gelegenheid mijn gezin eens per week bijvoeding van buiten te brengen. Hiertoe was zij in staat door haar hele garderobe, op het stel na dat zij droeg, te verkopen. Bestaat er een grotere uiting van liefde en aanhankelijkheid dan dit gedrag van een bloed-vreemde Nu zit zij ,na veel moeilijkheden te hebben gehad met het verkrijgen van een Nederlands paspoort, met ons in Amerika vanaf 15 januari 1961. Zij voelt zich senang in Pasadena, „Net als in Indonesië", placht zij vaak te zeggen. Tjang trakteerde op ajam panggang Er is evenwel één ding wat zij hier mist, n.l. de kerk. Als een goed Christen bezocht zij in Holland iedere zondag Gods huis. Zij is de Engelse taal niet machtig, waardoor zij de preek niet volgen kan. Op 7 augustus 1961 vierde Tjang haar 75ste verjaardag in het nieuwe vaderland. Zij trak teerde die dag de familie op ajam-panggang. Haar ouderdom brengt mee dat ze erg vergeet achtig is, maar bedrijvig is Tjang als vele jaren hiervoor. Vanaf half 6 's-morgens tot aan bedtijd toe is zij in de weer. Laat mijn vrouw haar wat rusten, dan maakt zij zich kwaad en wil daar niets van weten. Dit is een beknopt overzicht van Tjang's ge schiedenis, een geschiedenis die zich in drie werelddelen heeft afgespeeld. Ik spreek tot slot mijn hartewens uit, dat God ons oudje nog vele jaren dezelfde goede gezondheid en vitaliteit moge schenken. PAUL VAN LIGTEN Pasadena, Calif ornië zien Een steelpannetje met aan weerszijden een gietgleufje. Waarom aan beide kanten dacht ik? „Voor linkshandigen" zei de verkoop ster. Zo simpel eigenlijk. Wat zit je vaak niet te wurmen met een pan die je soms met links oppakt omdat je in rechts het deksel hebt. Als LI dan bedenkt dat meer dan 50% van de Amerikanen die ik tot nog toe ontmoette, links is! dan begrijpt LI ook dat twee gietgleufjes gewoon noodzaak is Een meisje van een jaar of 12 met een kortgeknipt kopje komt de volgende dag tot grote verbazing van klasgenootjes met een lange paardestaart op school. „What's wrong with it?" zegt ze, „It used to be my own hair!" Doodgewoon onze oude tjemara in ere hersteldHet kind had een jaar geleden het haar afgeknipt en mama was zo verstandig geweest die mooie paardestaart te laten prepareren en te bewaren. En nu kan dochterlief wanneer ze er zin in heeft toch met die staart pronken! Amerikaanse kinderen schijnen zonder kauw gum niet te kunnen leven. Tussen kauwgum lijkt me een gezonder versnapering dan al die zoetig- en kleverigheid van chocola, drop, zuurtjes Hier in de store kun je een huis-automatiekje voor kauwgum kopen. Werkt volgens hetzelfde systeem als een normale kauwgum-automaat of als die spaarpot waar voor elke munt die er in de gleuf verdwijnt een hondje of man netje naar buiten schiet. Dit automatiekje wordt dus gevuld gekocht en als de kinderen wat willen „kopen" offeren ze dus hun cent. Moeder heeft de sleutel van het apparaat en is het leeg dan incasseert ze de centjes en zorgt voor een nieuwe snoepvoorraad. Het systeem lijkt me ideaal, het is goed dat kinderen al vroeg Ieren dat snoepgoed gekocht moet wor den en niet gevraagd. Want vragen is gemak kelijk en voor zeuren bezwijkt moeder hele maal. Laat Papa eens piekeren hoe hij zo'n kastje in elkaar kan knutselen en maakt U snoepzakjes klaar ter waarde van 1 cent: b.v. 1 dropje, 1 zuurtje, 1 pepermuntje, 1 stukje chocola. U kunt verschillende combinaties maken en de kinderen hebben er veel meer plezier van dan van dat rolletje drop of pepermunt van 10 cent bij de drogist. Geeft U ze iedere week 5 (of 10) centen, dan zult U zien, dat ze niet meer zeuren. Als LI maar vasthoudt aan het principe: geen centjes, geen snoep. U zult zien dat zo'n automatiekje niet alleen goedkoper uitkomt, maar dat de kinderen het gewéldig zullen vinden LILIAN DUCELLE RISOLLES Terlaloe banjak soesah, neen tochVoor dit bijzondere TT-nummer, deze bijzonder fijne snoeperij. Recept gekregen van mevrouw Romswinckel, waarmee ze behalve mijn dank ook die van vele Amerikaanse abonnees die erom vroegen, krijgt. U begint met hele dunne flensjes te maken van 125 gr. meel, 3 eieren, fa l. melk. Voor de vulling heeft U nodig: 1/, pond kalfs poulet of kippevlees, een paar worteltjes, l/> blik doperwten (zeer fijn),. l/7 pond gebakken uien, wat peterselie, 3 eieren, waarvan 1 hard gekookt ei. De uien heel fijn snijden en goudbruin braden. Kalfs- of kippevlees fijn snijden en in dunne schijven gesneden wortelen bij de uien toevoe gen en op klein vuur gaar smoren. Het geel van 2 eieren loskloppen en mengen met de vulling (pas op voor schiften, eerst wat vulling bij de eieren doen en daarna pas erin gieten). Roeren tot alles dik wordt en proeven of er genoeg zout, peper, pala in is. Het hardgekookte en daarna geprakte ei, fijn gehakte peterselie en blik doperwten erin doen. Alles goed vermengen en af laten koelen. In ieder flensje ruim een eetlepel vulling doen en als een enveloppe dichtvouwen. Wentelen in losgeklopt eiwit en daarna flink paneermeel. In boter op klein vuur goudbruin bakken. PISANGTAART In onze supermarket (Whittier) kocht ik gister een enorme bananacake voor 98 cent. Was wer kelijk lekker en niet zo zoet als de normale Amerikaanse cakes. En met een sterke pisang- smaak. Had ik daar maar het recept van, dacht ik. Kunt U mijn verrassing voorstellen toen ik thuis in mijn receptenmapje neusde en dit recept vond van mevrouw Ingenluyff uit Veendam. Direct proberen maar, doet U mee? Een stuk of 4, 5 goedrijpe bananen (pisang radja eigenlijk!) met schil stomen. Daarna van de schil ontdoen en met een vork fijnwrijven. 3 eieren met suiker kloppen en met wat melk en vanille met de pisang mengen. Doe alles in een met boter besmeerde vorm, daarna stomen. Als het gaar is, de taart nog even in de oven bakken tot de korst bruin ziet je moet hem later kunnen snijden. Zoals U ziet een echt Indisch recept, alle hoeveelheden kira-kira. Komt altijd wel goed als je ervaring hebt met bakken (Ik zou voor elke 2 pisangs meer, 1 ei meer nemen. L. DJ. 34

Tong Tong | 1963 | | pagina 34