VOOR ONZE BIBIT Tante Mieke oooooooooooooooooooooooooooo 8 KOKKIES Riistwinkels 8 8 Wist U WAROENG SOEBOER O O O Iedereen weet het, KOKKIE verzendt O 0 alle rijsttafelartikelen naar binnen- en 0 O buitenland. O 0 Enkele voorbeelden: 1 liter ketjap (dus 0 q bijna 2 grote flessen) in gesoldeerd blik q O (kan niet kapot dus) naar Amerika, O 0 inclusief vracht kost slechts 11.70. q O Zelfde blik doch SUPER kwaliteit O 0 12.90. Spekkoek, gewicht ca. 7 ons, 0 O van Oma Tio (dus djempol) naar Ame- O O rika inclusief vracht 13.25. 0 Witte de Withstraat 128 - Tel. 89438 0 0 Slotermeerlaan 125 - Tel. 13 03 62 0 O AMSTERDAM-W. O O O OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO dat Baboe onder het hoofdkussen van onrustige kinderen enige blaadjes kruidje-roer-me-niet legde om ze beter te laten slapen? Want deze blaadjes gaan ook slapen; dat vooral bij Arabische gezinnen in de kamer van een barende vrouw een kom water met een Roos van Jericho gebracht werd; deze droge houtachtige bloem zet zich uit in water en wordt beschouwd als de bloem van Fatima, de Mohammedaanse Heilige Vrouwe, die de moeders en kinderen beschermt; dat de wortelloze balvormige takken van de djoekoet lari-Iari (Spinifex squarrosus), welke door de wind over het zeestrand worden gedre ven, door de jachtliefhebbers gebruikt worden om zich in het scherpschieten te oefenen; dat de bladeren van de hatta beas of hatta leutik (Lygodium microphyllum) met die van de tjariang (Agleonema simplex) aan het beschot van de loemboeng (schuur) worden gehangen, wanneer daaruit de eerste padi wordt gehaald. Heeft de desaman die gestampt, dan wordt zij in de rivier gewassen. Het daardoor wit geworden water wordt opgevangen en bij de bladeren van deze planten gevoegd; hier mee wordt alle keukengereedschap, dat bij het rijstkoken behoort, zoals de koekoesan, bestre ken. Ook wordt een band van de ranken dezer planten om de gereedschappen gelegd gelijk een halsketting; dat van de selangkar (Lea sambucina) drie stukken van de stengel worden samengebonden en op een drievoet op plaatsen in de bossen gezet, waar vele setans (duivels) aanwezig zijn. Op alle wegen naar kampongs waar veel vuldige en hevige ziekten heersen, worden twee bladeren van deze plant kruiselings op elkaar gelegd. Ook wordt het lichaam van een zieke, die door de duivel bezeten zou zijn, met de fijngewreven bladeren ingesmeerd. TJANG VAN HOVEN Hallo, jongens en meisjes, overal in de ivijde wereld, Er is er een jarig, hoera, hoera! Dat kun je wel zien, dat is zij! We vinden het allen zo prettig, ja, ja, en daarom zingen wij blij: Zij leve lang, nog jaren lang ons eigen Tong-Tongblad De Bibit-club kome op gang. En worde eens ,,je dat". Ja, meisjes en jongens, dat wist je niet, hè? Maar het is echt waar, hoor. Tong-Tong is in februari jarig. Dan is het alweer vijf jaar geleden, dat ze voor het eerst onder deze naam verscheen. We vieren nu dus haar eerste lustrum. En is dat geen feest-editie waard? En nu öp naar het volgende lustrumEens afwachten hoe Tong-Tong er dan uit zal zien. Dat is dus over weer vijf jaar. In die tijd kan er zo veel gebeuren. In vijf jaar tijds zijn jullie allemaal ook meegegroeid vanzelf. Ach, ach, dan zijn jullie ras-echte tieners geworden, en je kleinere broertje en zusje zijn in die tussentijd, door jullie voorbeeld, ook Bibitklantjes gewor den natuurlijk. Wie weet, wie weet! Tante Mieke loopt nu wel erg hard de tijd vooruit hè? Maai waarom zouden we niet eens eventjes onze fantasie mogen laten gaan. Fan taseren kar. zo genoegelijk zijn, en het geeft je zoveel plezier, ook al is het niet écht waar. Maar waarom zou deze fantasie-voorstelling niet uitkomen? Ik verzin nog meer mogelijk heden, voor over misschien tien jaar. Dan zijn jullie allemaal flinke jongemensen, aan het begin van je leven, je hebt dan wellicht een bij jou passende werkkring gevonden en wat zie ik daar in nujn verbeelding? Elk van jullie heeft, toen je je bestemming vond, en uit papa's en mama's huis wegging, zélf een abonnement op Ton^-Tong genomen, het enige blad, waaruit je een heleboel kunt lezen over het leven van je ouders vroeger in Indië; waaruit je, via mooie foto's en de meest uit eenlopende artikelen kunt leren, wat een bepaalde groep van Nederlanders, de groep waartoe jullie zelf behoren, mee- en door maakte, en waartoe zij gegroeid is. Zie je, als een tijdschrift die belangstelling mag blijven behouden, zo van vader op zoon en moeder op dochter, dan kan het zichzelf overtreffen, dan kan het gebeuren, dat het inderdaad nóg perfecter en rijker van inhoud voor de dag kan komen. Helpen wij Tong-Tong op die manier? Afgesproken! En nu, beste kinders, hoe maken jullie het allemaal na de „ijstijd?" Zijn alle winterhan den en -voeten weer vergeten? En wie van jullie heeft dit jaar echt leren schaatsen? Jammer, hè, net toen je het al aardig onder de knie begon te krijgen was de pret weer over. Nu maar afwachten of je volgende winter weer door kunt gaan met je te oefenen. En nu gaan we zoetjesaan weer naar de lente toe. Optimistisch van tante Mieke om dat te schrijven? Nu ja, maar snuif nu zelf eens de buitenlucht op, als het zacht weer is en de zon schijnt. Krijg je dan geen voorjaarsgevoel over je? En kijk maar eens naar de struiken en bomen, met hun dikke bladknoppen. En kijk maar eens naar de winkel-etalages waarin je weer allerlei schoonmaakartikelen kunt vin den! En kijk maar naar je zelf, als je tegen woordig met tegenzin die wollen trui of jum per aantrekt, waaraan je de vorige maand zo verknocht was. Nu is hij al gauw te warm of te kriebelig. (Of zijn alleen mijn eigen kinde ren maar zo?) Alles wijst er op, dat de lente nadert. Vinden jullie dat ook niet het liefe lijkste jaargetij, dat er is? Al dat jonge, prille, zuivere in de natuur .Als straks de knoppen ontluiken, als overal de jonge dieren dartelen, als de lucht zo lekker geurig is, als wij zelf dat sprankelende in ons voelen, dat bruisende, die levensdrang, is het dan geen blij beleven van iedere dag? Jongens en meisjes, kunnen jullie werkelijk blij zijn voor de dingen die je zó maar voor niemendal ontvangt? En heb ben jullie ook wel eens geprobeerd om, wan neer je zélf blij en dankbaar gestemd was, diezelfde blijdschap en dankbaarheid aan ande ren dóór te geven? Weet je, niet alleen be smettelijke ziekten hoeven aanstekelijk te zijn. Ook prettiger dingen, gelukkig. Jaren en jaren geleden heb ik eens geprobeerd hiervan een versje te maken. Het was in de donkere oorlogsjaren, dat de meisjes van de Protestantse Jongeren Club in het kamp elkaar steeds voor hielden, dat we elkaar onze innerlijke en geestelijke rijkdom dóór konden geven. Het was zeker de moeite waard, we hebben er onvergetelijke herinneringen aan. Ik vond kort geleden dat versje terug, en geef het aan jullie door. GEEF DÓÓR Geef door van de zegen, die jijzelf ontvangt, want dat is van heel veel gewicht. Er zijn er genoeg, wiens dag je al gauw met. een woord of een glimlach verlicht. Het kost je geen cent, maar 't maakt d'ander rijk. En misschien geeft die op zijn beurt iets vriendelijks door, waar een ander zich mee blij voelt of wat opgefleurd. Geef door! Geef door van d'innerlijke vree, van de vreugde, die diep in je woelt, van de kracht die sterk in je leven werkt, omdat je je Koningskind voelt. Geef door van je vrijheid, je blijheid, je jeugd, Deel mee van je lust en je lied. Deel van je zonnigheid, hoop en geluk. Doch geef van je droefheid maar niet. Geef door van de zon, die straalt om je heen. Geef door van het hemelse blauw, van de pracht der natuur, de wind die je streelt van de levenslente in jou. Deel mee van je vriendschap in waarheid en trouw, deel mee je gedachten en raad. Leef mee in de vreugde of in het verdriet. En geef dan jouw hulp in een daad. Voel je de zegen, die zo ruim jij ontvangt Geef door dan van het Licht, dat stralend en rein in je leven schijnt. Deel mee met een vriendelijk gezicht. Jullie TANTE MIEKE Slamet Dateng Koningstr. 16, Den Haag. tel. 60 41 42 HET ADRES waar U lekker en goed koop INDISCH kunt eten ELKE DAG VERS. Ook kant en klaar mee te nemen. Geopend dagelijks van 10-10 uur. Zondags van 2-10 uur. 35

Tong Tong | 1963 | | pagina 35