<3loop inkUoI STER IN DE VOLLEYBALSPORT Men noemt hem ook wel de beste volleyballer van Nederland. Een natuurtalent met een ongelooflijk soepel reactievermogen, een verschrikkelijk harde smash, gevreesd om zijn „floater service", waarbij hij bij het serveren de bal op het ventiel raakt en deze een onverwacht effect geeft. Kenners vinden zijn stijl Oost-Europees (daar zijn de beste volleyballers van de wereld!). Een reus in de Nederlandse volleybalsport dus. Toen ik een praatje kwam maken, werd ik ontvangen door een slanke Indische jongen. Aan niets kan je merken, dat deze jongeman een fameuze sportfiguur is. Heel gewone knaap, bescheiden zelfs. Over zichzelf praten is eigen lijk niets voor hem, maar het enthousiasme voor zijn geliefkoosde sport brengt hem al gauw over het dode punt heen. Joop Tinkhof werd in 1938 in Kota Radja geboren. Zijn prille jeugd droeg het kenmerk van de moeilijke oorlogsjaren. Vader Tinkhof, KNIL-sergeant, zat achter de kawat en ook Joop en zijn moeder hebben het kampleven gekend. Na de oorlog verbleef de familie Tinkhof enige tijd in Djakarta, en daarna werd het weer Sumatra met Medan als stand plaats. Volleybal was er nog helemaal niet bij; Joop voetbalde wat met zijn kameraadjes, dat was voorlopig alles. Pas toen de familie in Holland kwam, begon Joop (hij was toen 16 jaar) met handbal. Deze veldsport trok hem wel aan, maar het Hollandse klimaat minder, zodat hij er al gauw mee ophield. Het volgende jaar belandde hij bij de volley balclub „Red Stars" en daarna bij „Voorburg". Bij die club leerde hij trainer Henk Hooger- waard (sportinstructeur bij de politie) kennen. Deze uitmuntende oefenmeester, bracht Joop en zijn clubgenoten via een uitgebalanceer de, harde training tot een zeer hoog spel peil. Opname in het Nederlandse Jeugdteam was er het logische gevolg van. Tinkhof's veelbelovende volleybalcarrière werd onderbroken door de militaire dienstplicht. Het spreekt vanzelf dat hij ook in militaire teams zijn partij meespeelde. Na de diensttijd kwam hij eigenlijk automatisch bij het Voor- burgse D.E.S. („Door Eendracht Sterk") te recht, waar Hoogerwaard eveneens de scepter zwaaide. In het eerste team van DES begon Tinkhof's ster snel te rijzen. Hoogerwaard voerde zijn jongens al spoedig naar het lands kampioenschap in 1960 en 1961. Overal waar hij speelde viel Joop Tinkhof op door zijn bijzonder talent. Het kon dan ook niet uitblij ven: een plaats in het Nationale Volleybal team! Wedstrijden tegen België, prachtige overwinningen op Frankrijk en Italië, zijn naam begon een begrip te worden; ook de buitenlandse pers prees zijn uitzonderlijke kwaliteiten. Na een sublieme overwinning in Leeuwarden tegen België (de „wedstrijd van Tinkhof"), werd Joop bestormd door hand tekeningenjagers die hij, de vriendelijkheid zelve, geduldig aan hun trekken liet komen. Neen ,toch is hij niet altijd vriendelijk. In wedstrijden is hij hard, onaandoenlijk; op hachelijke momenten koud als ijs. Uiterlijk tenminste! Als topspeler moest Joop de on vermijdelijke buitenlandse trips meemaken. Niet dat hij er bezwaar tegen heeft, integen deel Met een Haags team een tournee door Joego-SIavië, trips naar Antwerpen en West- Duitsland. En dan in oktober 1962 voor drie weken met het Nederlandse team naar Moskou voor de Wereldkampioenschappen! Een erva ring die niemand van het team had willen missen. In Oost-Europa is volleybal enorm populair. Wedstrijden trekken massa's mensen. De fantastische sporthallen (speciaal voor vol leybal) tellen tienduizenden zitplaatsen. In deze landen en vooral in Rusland wordt dan ook het sterkste volleybal ter wereld gespeeld. Toen Joop Tinkhof wat in Moskou rondwan delde, stapte een jongetje op hem af, vroeg of hij „volleybalnski" (of iets van die aard) was en spelde hem toen als huldeblijk een speldje opJoop heeft daar veel opgestoken en genoten van het sublieme spel van de tegen standers. 25 nationale teams bekampten elkaar om de wereldtitel; Rusland ging er mee strij ken. De Nederlandse ploeg sloeg geen slecht figuur, eindigde op de twaalfde plaats. Tegen de Russen („niet tegen te spelen", zegt Joop) verloren ze met 3—0, tegen het sterke Comm. China wisten ze nog een tegenpunt te maken (3—1). Boordevol indrukken is Tinkhof in Holland teruggekeerd en meteen eiste de competitie weer zijn volle inzet. DES zal haar goede naam hoog houden met goed getrainde .aggressieve jonge kerels. Met Tinkhof als aanvoerder, gesterkt door zijn er varingen in Moskou, zal dat waarachtig wel lukken. Zijn naam zal een steeds grotere klank krijgen in de volleybalwereld, want met zijn 24 jaren staat hij feitelijk nog maar aan het begin van zijn carrière. Hij doet overigens niet alleen aan volleybal. Atlethiek doet hij graag en goed, en als tafeltennisser is hij een beslist niet te onderschatten tegenstander. En volgend jaar :Tokio! Daar zal een Neder lands volleybalteam naar toe gaan. Als er geen gekke dingen gebeuren, zal hij er vast en zeker bij zijn: Joop Tinkhof, volleyballer van groot formaat, sportman uit één stuk. MA US RUGEBREGT Joop Tinkhof, volleyballer van uitzonderlijke In de Interland Nederland—België in 1959 in Leeuwarden was Joop Tinkhof een openbaring, klasse van wie wij nog veel zullen horen. Deze prachtige wedstrijd (3—1 voor Nederland) werd zelfs de wedstrijd van Tinkhof" genoemd. Hier ziet U hem op de rug rugnummer 3) met twee teamgenoten een Belgische aanval blokkeren. 19

Tong Tong | 1963 | | pagina 39