BRIEF VAN UW REDACTEUR BIJ DE VOORPLAAT: Dit is een „kebogan"een Balische offerande, een artistiek opgemaakte to ren van fruit, bloemen en bladeren, bij religieuze festiviteiten. Het Oosterse begrip ,,offer" gaat veel dieper dan het Westerse begrip. Daar b.v. waar Wes terlingen spreken van „slachtoffer" of „ten offer vallen", spreekt de Indone siër van „korban" en is b.v. het sneu velen van een soldaat geen betreurens waardige zaak, maar het brengen van een menselijk offer voor God's onbe grepen Werken. Dus goed. Offeren is een feest. Daarop wordt nooit gepingeld. Alles wat wij hebben, is immers altijd van Hem. Laat ons tijdens dit leven Hem voortdurend mee delen van wat ons gegeven is. Alles wat bestaat, staat in het teken van hel „offer": van Hem aan ons, van ons aan Hem. In dit licht bezien is er geen beter omslag denkbaar voor dit lustrum-num mer dan de feestelijke „kebogan". Op de eerste plaats omdat dit blad zijn bestaan dankt aan de grote offervaar digheid van onze lezerskring. Elk financieel jaaroverzicht toont het aan; de kalenderactie bewees het nog eens nadrukkelijk. Op de tweede plaats om dat het blad zelf wérkelijk een kebo ganis voor het mooiste dat wij in lndié genoten, de kans ons hier gebo den om erkentelijk te zijn en verder lering te geven. Niemand hoeft het op te brengen; niemand heeft erom ge vraagd; het blad is net zo „zinloos" als zo'n „kebogan". Net zoals de kebo gan gaat dit blad misschien wel gauw „op". „Opgevreten" zegt men hier. Maar wij weten: de bloemen zullen één dag een haarwrong sieren en een brui degom en een gezin winnen voor immer. De vruchten zullen de honger stillen van armen, en de pitten zullen geplant worden om nieuwe bomen voort te brengen. Ziet, wat er uit één zo'n offer komen ZAL! Tong-Tong bestaat vijf jaar. Het „dood geboren kina" is springlevend. Het „stervend heimweeblaadjesterft wel érg levenslustig! De „kebogan" weet U, bestaat al duizend jaar. Beste lezers, poekoel teroes naar de volgende 995 jaar. Zo lang God's tropen leven, zo lang er Europeanen zullen bestaan met liefde voor de tropen, zo lang zal Tong-Tong bestaan. Hidoep! Beste lezer, Dit is de enige en juiste manier voor U en mij om dit eerste lustrum van Tong-Tong te vieren in de ware spirit van dit blad. Met een nummer van dubbele omvang dat een „selamatan" is voor wat in vijf jaren bereikt is, en tevens tastbaar aan U voorstelt, welk doel wij ons vijf jaren geleden stelden en dat wij binnenkort hopen te berei ken: een blad met 20.000 abonnees en 48 pagina's. De spirit van Tong-Tong. Dat wil op de eerste plaats zeggen: „Poekoel te- roes!" Niet stoppen, niet „genoeg" zeggen, niet „gojang kaki". Het doel is nog niet bereikt? Dan niet te lang fuiven. Dóórgaan! De spirit van Tong-Tong, dat wil ook nog steeds zeggen: TROUW aan onze Tropisch-Nederlandse instelling, die nooit verdwijnen zal zolang er een Nederland en een Tropengordel zullen bestaan; BRANIE om door te zetten tegen alle scepsis en tegenslagen in, ONDERNEMEND door alles te onder nemen wat ons kan helpen ons doel te bereiken. En deze drie begrippen samen betekenen alweer: „Poekoel Teroes!" Nu weet U één ding al volkomen zeker: WIJ hebben gelijk gehad toen we zei den: „Dit wordt doorgezet en dit slaagt!" dwars door vijf jaren voorspel lingen heen: „En morgen ben je dood... en morgen ben je dood... en morgen..." na vijf jaren doodsvoorspellingen gelo ven we het wel. We bestaan nog steeds en zijn levender dan ooit en vastbeslo tener dan ooit. Een tweede ding kunt U met dit num mer zien, betasten en wegen op uw handen: dit is de Tong-Tong die bin nenkort zal bestaan. Nét zo „tang- goeng" als wij vijf jaren geleden voor spelden dat wij teroesdóór zouden groeien, zo durven wij nu „tanggoeng" dat wij die 20.000 abonnees en 48 pa gina's bereiken zullen. Ik weet dat zeker omdat uw taak nu veel lichter is geworden dan vijf, vier, drie jaar terug, toen U met een veel dunner blad veel meer sceptici moest duidelijk maken dat de kring van een paar honderd (een paar duizend) lezers tóch zou door groeien. Nu, na vijf jaar, kan zelfs de grootste scepticus niet ont kennen dat wij bestaan; dat wij al vijf jaren bestaan, en dat wij in sterke groei bestaan. Dat is een doodgewoon alge meen bekend feit. NU kunt U uw nog steeds sceptische vriend dit nummer laten timbang op zijn handen dagen lang bezig houden met zijn inhoud en duidelijker doen beseffen dat hij verder alleen nog maar kan meewerken aan een reeds gewonnen zaak! Uw vriend zal natuurlijk zeggen dat dit blad nog steeds niet alles biedt, wat het hoort te zeggen. En daar is (even natuurlijk) uw antwoord op: „Bij 20.000 abonnees, DUS 48 pagina's, komt natuurlijk de plaatsruimte vrij, die ons zal laten zeggen wat wij ons vijf jaar geleden voornamen te doen: „Zoekt op basis van de nuttige erva ringen in de Gordel van Smaragd nieu we interessen in Nederland te wekken voor de Ttropengordel" Uw vriend is meer op dit Nederland ingesteld. Hij weet natuurlijk dat dit Nederland tot in lengte van dagen nuttige contacten zal onderhouden zo niet met Indonesië dan toch met andere delen van de Tropengordel. En in dit blad zullen de wijder horizons aan de evenaar voor Nederland worden open gelegd. De onderhandelingen voor des betreffende copy zijn reeds begonnen. Zij zullen gerealiseerd worden naarmate het aantal abonnees stijgt en het aantal pagina's groeit naar de dikte van dit nummer toe. Zó zeker zijn wij dat wij ons doel be reiken zullen, dat wij de juiste wijze om dat (en uiteindelijke) succes te vieren, reeds in ons uitbreidingsplan vercalculeerd hebben en voor elke abonnee die een nieuwe aanbrengt of elke abonnee, die zichzelf opgeeft, een „tanda mata" hebben laten maken (zie pagina 40). Met onze nieuwe werfactie en met deze tanda mata zal Tong-Tong eindelijk worden wat wij ons van het begin af voorgenomen hebben: een vaste band tussen Nederland en de Tropengordel. Een blad dat al lang in Nederland had horen te bestaand En dat NU gebracht zal worden. Gemaakt door hen die als „afgeschreven" te boek stonden. Het is voorwaar een nalatenschap waarop vele generaties na ons trots kunnen zijn. Een blad, dat een levende exclamatie zal zijn: „De Indischman is dood! Lang leve de Indischman Dit is dat blad: 48 (preciezer geteld 52) pagina's Tropisch Nederland. In derdaad nu nog niet met 24 (en later méér) pagina's gewijd aan alle Tro- pengebieden. Maar die ZULLEN er straks zijn. Lezer, op deze feestdag, wéét ik dat uw antwoord op deze brief niet óók een brief zal zijn, maar het „poker-face" aanbrengen van één abonnee. Bij elke jacht: niet de woorden tellen, maar de buit. Uw einde, mijn einde, ons einde, is geannonceerd :de Indischman sterft uit. We weten het en we hebben er lak aan! Bij het dunner worden van onze gele deren hebben we als enig tegenant- woord Tong-Tong groter gemaakt. En als „laatste training" voor de Eeuwige Jachtvelden, Jagers van het Geluk uit het Morgenland, winnen we deze ene abonnee.

Tong Tong | 1963 | | pagina 3