forig VROEGER en Dit waren de laatste foto's van Tong-Tong Banstraat 27. Mei 1959. Tong-Tong was één grote „help yourself kit", want ALLES deden we zelf, ook de hele expeditie (5000 ex.): adressen tikken, vouwen, banderen, sorteren voor de post. Tweemaal in de maand een hele brigade vrijwilligers(sters) op bezoek van heel jong tot heel oud (zie foto's boven en links). Redactie: één man, Tjalie (plus de hemel zij dank honderden inzenders van copy), artistieke en typografische verzorging 1 man, Rogier. Studio: een afgescheiden stuk van onze etage van 1 m2 met een tekentafel. En altijd allemaal helpen plakken. Onze kaar tenbakken: schoenendozen. Onze „kantoorin richting" een antieke collectie van afdanker tjes, nochtans met liefde gegeven en met liefde aanvaard en gebruikt. Tikmachines die soms méér leken op Friese klokken of mitrailleurs, keukengerei uit twintig huishoudens: geen kop of schotel gelijk, gewoon „toekang loa collectie". Na de druk- en verzendkosten was het alleen nog maar eten geblazen vaak voor een „tangsi-potje anno 1901", dat nochtans altijd met vreugde verorberd werd. Werkruimte veel te klein. Bed naast bad naast komfoor: zeep, rook naar makreel, makreel naar zeep. En lachen dat we deden! En toch: vaak veel te hard werken. Ja, veel ziekte toen en overwerktheid. Sympathieke hulp-brigade van toen! Tong-Tong telde toen twaalf pagina's maar en had een „duizelingwekkende" oplaag van vijfduizend. Ik voorzag dat de groei zou voortduren en besloot: verhuizen naar een groter pand: Prins Mauritslaan 36. Wie zal dat betalen We sterven nou al van armoe! Maar in m'n duizenden contacten met abon nees had ik onder veel gekanker door de ware Indischman gepeild. We gaan via de 10.000 abonnees en 24 pagina's naar de 20.000 en 48 pagina's. Het dubbele? Het vierdubbele? JA! Gewoon poekoel teroes, weet U, gewoon poekoel teroes. Dat doen we! Foto's Jonkman 6

Tong Tong | 1963 | | pagina 6