Hello, this is the American Tong-Tong! „A bridge between east and west'' kühc iTmericatt Geboren De dankbare (en vermoeide) ouders Dit geboortekaartje werd nooit gedrukt, maar het staat voor altijd in onze herinnering ge grift. Evenals de dag dat we voor het eerst onze 4 pagina's om de Nederlandse Tong- Tong vouwden en in de enveloppes stopten. Ik zal ook nooit de aanblik vergeten van Roy's huiskamer, bezaaid met duizenden enveloppen en TT's en temidden daarvan een Amerikaanse postman, die zo vriendelijk wilde zijn om ons te wijzen hoe het vouwen en plakken moest ge beuren om ons terecht te doen komen in het laagste posttarief. Inderdaad kwamen we in dat posttarief terecht, maar van de krantjes kwa men een heleboel niet terecht en dank zij die postman regende het de eerste weken klachten. Degene die zich altijd het meest van ons kran tje aantrekt is Roy Steevensz. Hij is het immers geweest die maanden van tevoren helemaal alleen alle voorbereidingen trof, alleen het moeilijke pad ging van alle „idealisten". Kri tiek, wanbegrip, tegenstand. Toch doorgaan, als Tong-Tong in Nederland kan bestaan, kan een American Tong-Tong het ook. Poekoel teroes Als Rogier en ik in Whittier komen, is het eerste wat we doen een goede drukkerij zoeken. Rogier heeft een boekje met alle drukkers termen in het Engels, maar hij heeft vergeten ze uit het hoofd te leren en onze Amerikaanse drukker klaarblijkelijk ook. Hun gesprekken lijken daarom heel erg op een duet van Marcel Marceau en Rob van Rijn en een welsprekender pantomime heb ik nog nooit gezien. Een pan tomime die ik nu twee maal in de maand in vereenvoudigde vorm uitvoer. Maar ons krantje ziet er heus wel aardig uit. We draaien. Tjalie is er. Als Tjalie er niet is draaien we ook. „Zonder Tjalie is de krant tjemplang" schreef een abonnee, we weten het maar al te goed. Maar we weten ook dat zon der trouwe medewerkers er zelfs geen tjem- plange krant kan draaien. Zonder Marijke Steevensz, die ondanks 3 kinderen het voor elkaar krijgt in haar huishoudtijd een drukke administratie volledig en accuraat bij te hou den, zonder een Roy Steevensz die nachtwerk of niet, iedere vrije minuut aan Tong-Tong besteedt, nieuwe plannen uitdenkt en uitvoert. Joyce Cohen, (zuster van Marijke) die met haar 4 kinderen, toch kans ziet iedere 14 dagen enveloppen te sorteren. Jan B. van Steenbergen die onze boekenrubriek verzorgt en onze trouwe Hobby Sobat die de verzame laars ook hier in de States animeert. Maar net als de Nederlandse Tong-Tong eigenlijk alleen kan bestaan door de back-up van haar lezers, zo zal The American Tong- Tong haar groei danken aan 't contact met haar abonnees. Brieven, ingezonden copy, suggesties, ideeën maar ook opbouwende kritiek, dat is de voeding die onze 6 maanden oude baby hard nodig heeft. Abonnementsgeld is belangrijk maar het is eigenlijk alleen nodig voor de kle ding van de baby. De inhoud van The Ame rican Tong-Tong wordt gegeven door haar lezers zelf. Onze baby zal groeien, ze zal als alle andere kinderen de kinderziekten te boven moeten komen, ze zal sterker worden en groeien onder de schouderklopjes van vrienden, maar vooral weerstand leren ontwikkelen door het onbe grip, de traagheid en vaak zelfs openlijke tegenstand van hen voor wie ze eigenlijk toch wil leven. Ze moet nog veel leren van haar grote broer, de Nederlandse Tong-Tong. Soms denk ik wel: waarom doen we dit eigen lijk? Als emigrant heb je eigenlijk al zorgen genoeg. Je moet een gezin verzorgen, je moet geld verdienen, je moet nog zoveel leren. Maar dan besef je ineens dat je door het con tact met de lezers niet meer alleen staat, we hebben door The American Tong-Tong een vriendenkring geschapen, groter dan welke ook. En samen is het makkelijker te zeggen: Poekoel teroes LILIAN DUCELLE Evenals de Nederlandse „Tong-Tong" heeft „The American Tong-Tong" een dubbel doel: 1. aankweken van bewust heid en arbeid met een „eigen tjap" in eigen gelederen, 2. het presenteren van onszelf aan de maatschappij waarin wij leven met de bedoeling aan deze maat schappij nuttige dingen te leren. In Holland wordt dat tweede doel nog steeds niet geaccepteerd. In de opinie van de maatschappij zijn wij „heimwee- lijders" zonder meer, „onwillig om ons aan te passen", „een ideaal nastrevend dat voorbij is" en op zijn minst een blaadje „met al dat Maleis". De inte resse in niet-Indische kringen is gerust weg te cijferen. Nu komt echter in Holland erg veel „immer fünfzig Jahre zu spat" en we hebben dus de tijd nog. Zo zeer zijn we echter overtuigd van het nut van dit blad als opbouwer van nieuwe inzichten en nieuwe contacten, dat wij zullen volharden. De tijd is onze bondgenoot. Naarmate hij voortschrijdt worden vele van onze inzichten en verwachtingen (hoe ver oordeeld ook) successievelijk gereali seerd: assimilatie heeft niet plaats: in tegendeel de Nederlandse samenleving zal zich ontvankelijk betonen voor uit eenlopende Indische waarden; Nw. Gui nea zal niet houdbaar blijken te zijn; met Indonesië worden nieuwe betrek kingen aangeknoopt tot groot voordeel voor beide naties. Het gaat langzaam, maar het gaat positief. In Amerika betoont de maatschappij zich ontvankelijker. Al gauw is een begripsvolle en sympathieke bejege ning ondervonden voor The American Tong-Tong. Vooral in universitaire en culturele kringen zijn al direct veel vrienden gewonnen (vandaar de snel lere overgang naar het gebruik van méér Engels). De „concurrentie is echter ontzaglijk veel groter dan in Neder land, omdat Amerika zeer veel levende contacten onderhoudt met andere lan den en volken, die in hun representa tieve groeperingen in de U.S. veel ac- Tjalie en Lilian aan de redactie tafel"Een zelf in elkaar getimmerde barbecuetafel en rek en de Indische souvenirs dte tee overal met ons meesjouwen... en nieuwe contacten helpen maken! Als de kinderen zoet zijn met de televisie en met hun goelings in de armen, duimpjes in de mond beslist geen kik meer geven, gaat Jocye Coben-Top onze enveloppen sorterenstickers opplakken. Een werk dat óók gedaan moet worden! 15 Augustus 1962, Whittier, California Roy Steevensz, Lilian Ducelle, Rogier Boon 8

Tong Tong | 1963 | | pagina 8