SALAT (het gebed) Dit gebeurde op een nacht in januari 1 963 ZESDE HOUDING Men zegt weer Allaho Akbar en gaat zitten op de knieën en voeten en zegt de volgende woor den: Allabomm aghfirli warhamni, wahdmi, wadafini warfani, wadjborni warzoqni. Allah vergeef mij mijn tekortkomingen) wees mij genadig. Leid mij en genees mij. Verhef mij en verbeter mij en onderhoud mij. ZEVENDE HOUDING Men zegt weer: Allaho Akbar en werpt zich ter aarde en herhaalt de woorden: Sobhana Rabbijal ala. Men roept opnieuw: Allaho Akbar en staat rechtop in de éerste houding. Dit wordt een Raka'at (eenheid) genoemd. Ieder gebed heeft verschillende raka'aat: Sala- tol Fadjr (het ochtendgebed voor zonsopgang) heeft twee raka'at Sonnat en twee Fardh. Na de beëindiging van de tweede raka'at gaat men ziten zoals tussen de twee Sadjdaas. ACHTSTE HOUDING (Tasjahhlod) b. Rabbanaa Aatinaa fiddonja hasanatan wa fil aagerati hasanatan waqinaa aza- bannaar. Rabbanaa wadjalni tnoqiemas- salati wa min zorrijjalie, rabbana wata- qabbal doaai, rabbanaghfirli walewali- dijawa lilmominiena jauma jaqoemol hisaab. Heer, geef ons in deze wereld het goede en in het hiernamaals ook het goede en bescherm ons voor de straf van het Vuur. Heer, maak mij onderhouder van het gebed en ook mijn nakomelingen. Heer, verhoor mijn gebed; Heer bedek mijn tekortkomingen en die mijner ouders en der gelovigen op de dag dat afrekening wordt gehouden. Na deze woorden van gebed kan men in eigen taal bidden zolang men het wil en dan beëin digt men zijn gebed met de groet: Assalamo Alaikom Wa .Rahmatollah eerst naar rechts en dan naar links zijn gezicht wendend. Dit wil zeggen, dat men van de reis terug is gekeerd. Attahijjato lillahi wassalawato wattijji- baato, Assalamo alaika ajjohannabijjowawa bara- katohoe, Assalamo alaina we ala ibadillahi assali- hien. Asjhado an lailaha illallaho wa asjhado anna Mohammadan abdohoe warasoeloh. Alle gebeden zijn gewijd aan Allah, die men door woorden daden tot uiting brengt. Vrede zij U, o Profeet, Gods genade en zegeningen mogen U deelachtig worden. Vrede moge op ons rusten en op alle dienaren van Allah, die goed deden. Ik. getuig dat er geen God is buiten Allah en ik getuig, dat Mohammad Allahs dienaar en Gezant is. Als men twee Raka'aat verricht, dan voegt men de volgende gebeden er aan toe: a. Allahomma salli ala Mohammadin wa ala aali Mohammadin kamaa sallaita ala lbrahiema wa ala aali Ibrahiema innaka Hamiedom-Madjied. O, Allah wees genadig jegens Moham mad en zijn nakomelingen, zoals U zijt genadig geweest jegens Abraham en zijn nakomelingen. Voorzeker Gij zijt lofwaardig, luisterrijk. Allahomma barik ala Mohammadin wa ala aali Mohammadin karna barakta ala Ibrahima wa ala aali lbrahima innaka Hamiedom-Madjied. Allah, zegen Mohammad en zijn na komelingen zoals U Abraham en zijn nakomelingen heeft gezegend, Voorzeker Gij zijt lofwaardig, luister rijk. Men blijft zitten voor een korte wijl en prevelt de volgende woorden: Sobhanallah wa bihamdihie, Sobhanallahil aztem, Alloha Akbar. Heilig is Allah; Zijn is de lof; Heilig is Allah ,de Luisterrijke; Allah is groot. Na de afloop van gebed blijft men even rustig ziten of in de Qoraan lezen. FARD EN SUNNAT Ieder gebed bevat verplichte en vrijwillige gebeden. Verplichte heten Fard en de vrijwilli ge sunnat en nawafil. Onder sunnat worden die gebeden verstaan, die de Profeet regelmatig verrichtte voor of na de verplichte gebeden in de Moskee of thuis. Nawafil worden die genoemd, die de Bij het naar bed gaan vroor het buiten. Daarom ging hij slapen onder een stapel dekens. Naarmate het die nacht harder begon te vriezen, kreeg hij het koud en allengs zo koud dat hij begon te woelen en humeurig werd. De humeurigheid groiede aan tot boos heid, de boosheid tot woede en in woede begon hij vuur te spuwen. De lakens bij het hoofdeinde vatten vlam. Hij schrok ervan en vloog uit bed. Nam een glas met drinkwater van het bijzettafeltje om te blussen... maar het water was bevroren. Toen stortte hij zich met zijn volle lichaam op de vlammen. Ze werden gedoofd. De boosheid was gekoeld en hij kroop weer onder de dekens. Toen, op de gewone tijd, de wekker rinkelde en hij ont waakte, was er geen spoor te zien van een verschroeid laken. Het glas op het tafeltje was niet verschoven en het water erin ook niet bevroren. Toch huiverde hij even bij de herinnering aan wat er in die nacht gebeurd was... H. Profeet somwijlen verrichtte. Men kan buiten de verplichte gebeden vrijwillige gebeden doen. Dit is zelfs door de Profeet aanbevolen. Want de verplichte gebeden kunnen als plicht wor den beschouwd, die de gelovige toch moet doen. Daarom zeide de Profeet: „Door de nawafil (vrijwillige gebeden) komt men nader tot God. RAKA'AAT (eenheden) Ieder gebed bevat verschillende Raka'at: 1. Ochtendgebed (Al-Fadjr) wordt verricht vóór zonsopgang. Dit heeft twee raka'aat Sunnat en twee Fard. 2. Zohar (vroeg in de middag) heeft 4 sunnat, 4 fard en weer twee sunnat. 3. Asr (laat in de middag, vóór zonsonder gang) heeft 4 fard. Men mag na asr gebed geen ander gebed verrichten, er vóór wel. 4. Maghrib (direct na zonsondergang) heeft 3 raka'aat fard en twee sunnat. 5. Isja (laat in de avond) heeft 4 fard, 2 sunnat en 3 witr (Namafil). VERBODEN GEBEDEN Tijdens op- en ondergang van de zon mag geen gebed worden verricht, tenzij men reeds eerder zou zijn begonnen WAAROM ZIJN ER VIJF GEBEDEN? Islam heeft ons vijf verplichte gebeden voorge schreven, zodat wij voortdurend in gebed blij ven .Zoals wij telkens weer voedsel innemen om ons lichaam staande te houden, hebben wij eveneens voedsel nodig voor onze geest, voor haar behoud. Zoals wij niet door eens in de week te eten gezond blijven, kunnen wij ook niet verwach ten, dat onze geest gezond zal blijven als wij haar een keer in de week van voedsel voorzien. Als men de plaats van gebed verlaat zegt men bij de uitgang: Allahomm-aftahli Abwaba fadhltka. Heer open voor mij de poort van Uw Genade. G. A. BASH1R H. A. (Op de foto's ziet men Tarique Bashir). !llllllllllllllllllllllllilllllilllllillll[|||[||||||[|||||||lllllllllllllllllllllllll|!ll[[||||[[|||IIlt||||||||||||||!||||||||||||iyj| Dit artikel, waarvan het eerste gedeelte i verscheen in ons nummer van lp fe- 1 3 bruari, namen wij over uit het Neder- t lands Islamitisch Maandblad „Al 1 Farig" iiilliilllliiililillliiiiilliiiiiiiinilllllllllillliiliiiilllliillillllllllllllllllllllliiinillllllllllllllllllllilllllilllillllllllilt 10

Tong Tong | 1963 | | pagina 10