LUSTRUM PASAR MALAM 28, 29, 30 JUNI HOUTRUSTHALLEN aantal pasar malam bezoekers 12.000 11.000 10.00 O gooo 8 OOO 7000 60OO Sooo Aooo Traditiegetrouw zal voor de Indische gemeenschap het laatste weekeinde van de maand juni wederom in het teken van de Pasar Malam Tong-Tong staan. Dit jaar echter wordt een dubbele succes-sprong van onze Pasar Malam gevierd: 1. het is een LUSTRUM Pasar Malam, 2. Dit jaar zullen de Houtrusthallen het feestterrein moeten zijn omdat (zoals bijgaand grafiekje aantoont) de sterke groei van dit feesr ons uit de goeie ouwe Dierentuin naar de grotere Houtrusthallen gedreven heeft. Herinnert U zich de lange queu's vóór de Tuin nog van het vorige jaar? En het vaak klemmende tekort aan zitplaat sen en de dichte mensenmassa's die vele doorgangen tussen de stands blokkeer den? Ettelijke standhouders weten ook nog wel hoe ze het vorige jaar tever geefs ook nog een plaatsje zochten op onze Pasar Malam. Net als bij het Tijdschrift Tong-Tong is er in vijf jaren een toenemende groei van belangstelling en van onderne mingslust geweest. Dit jaar wordt deze groei dus gevierd in een „dubbel lustrum": van Tijd en van Ruimte. Poekoel Teroes! Ook de Pasar Malam stuurt welbewust (en onbevreesd voor miskenning en on begrip) naar een wijder arbeidsterrein. En net als bij het tijdschrift groeit ook langzaam, maar positief, het inzicht bij velen dat de Pasar Malam géén pathe tische koempoelan is van een handjevol „heimweelijders", maar een gezonde en sterke opbouw van brede interesse voor een Tropische markt, die in Nederland al sinds jaren bestaat in een enorm groot aantal Indische restaurants, win kels, fabrieken en bedrijven. Net zoals ook het Indische dorp in Spanje El Atabal niet een „zielig bijeenhokken is van een handjevol Indischgasten", maar een op gezond inzicht en grote onder nemingslust gebaseerd Bouwplan Onder De Zon, waarbij de Indischman gaarne plaats inruimt voor honderden andere liefhebbers, die met het idee sympathi seren. Tijdschrift, Indisch Dorp, Pasar Malam, zij bewegen zich alle drie op hetzelfde terrein van groeiende Indische zelfbe wustheid en de overtuiging en het plichtsgevoel om als Indischman daden op te brengen, die voor de hele Neder landse gemeenschap van groot nut kun nen zijn. De „strijd" tegen algemene lauwe pu blieke opinie is niet gemakkelijk. De Pasar Malam heeft zich in de begin jaren alleen kunnen handhaven door sympathie te vragen voor liefdadige of steunacties (Kunstkring, NASSI, enz.), maar op de Pasar Malam groeide van zelf het inzicht bij standhouders en bezoekers, dat inderdaad een Indische Jaarbeurs op zichzelf zijn bestaan méér dan waard was. Het zijn in eerste in stantie alweer onze oude „kandjeng besars" geweest, die ons inzicht direct deelden en door spontane en directe medewerking ons verder hielpen „du wen". Zo werd onze Pasar Malam elk jaar weer met veel gusto geopend door de Voorzitter van de Kamer van Koop handel van 's-Gravenhage en ontbrak de Secretaris van de Kamer van Koop handel van Rotterdam nooit op het appél. Nu zijn de heren Van Geleuken en Hunger inderdaad oud-gasten", maar zeker geen mensen, die uitslui tend voor een apart genoegentje in een Indische sfeer willen zijn. Daarvoor zijn zij ook té actieve figuren in het Handels- en Bedrijfsleven van Neder land van vandaag en van de toekomst. Van het eerste begin af zagen zij voor de toekomst de giote betekenis van onze Pasar Malam en steunden ons te gen veel publieke lauwheid in. Een extra stimulans voor óns om „teroes te poekoelen". Dit jaar dus wordt de eerste grote stap van groei gemaakt. Uit de te klein gebleken Dierentuin naar alvast één hal van de Houtrusthallen (en we stre ven naar twee hallen het volgend jaar!). We weten zeker dat in elk geval de ruime lezerskring van het Tijdschrift Tong-Tong dit jaar extra hard mee zal helpen duwen en mét vele vrienden en kennissen in grote getale zal komen op dagen. We weten het zéker. Ah! Tien duizend gezinnen maar van de 2y2 mil joen van heel Nederland. Maar daar kan en zal een geweldige „pushing power" van uitgaan. Dit jaar, doe dubbel intensief mee. Om ons vijfjarig bestaan (van blad en Pa sar Malam) extra enthousiast te vieren, én om een stevige basis te helpen zetten voor een Pasar Malam die onze groep nog jaren en jaren zal overleven! Tot ziens dus, 28, 29 en 30 juni in de Houtrusthallen TJALIE ROBINSON 11

Tong Tong | 1963 | | pagina 11