ICA-stem in de aether Tasmania Bati Rata Hajó Een bizonder actief ICA-lid is Ab Noacli af komstig uit Malang. Ab Noach begon samen met andere leden van de ICA, Ben en Lil Roelofs Valk en Jan van Eyk, een radio-com missie te vormen die maandelijks uitzendingen zouden gaan verzorgen over Voz di Aruba, 655 k/c. Deze radio-uitzendingen van 15 minu ten op elke eerste zondagmorgen van de maand om half elf hadden een zeer gevarieerde in houd, In de eerste plaats werd het streven van de Indische Club toegelicht, het spijt-optanten probleem werd uitvoerig besproken, een histo- Ab Noach zorgt met een enorme drive ervoor dal de „stem van de ICA" in de aether blijft. Hier ziet U hem bezig met de voorbereiding van een uitzending over radio Voz di Aruba. Let op het Tong-Tong vlaggetje op de radio'. risch overzicht van de „krontjong met muzi kale illustraties, een korte kookcursus met recepten met als bijzonderheid een luisterflits van het kopen van satee bij een satee-venter in het voormalige Ned. Indie, kortom alle vin dingrijkheid en „drive" werden aangewend om deze uitzending zo leuk mogelijk te maken. Door ziekte en andere tegenslagen vielen de andere leden van de radiocommissie allengs uit en tenslotte bleef Ab Noach over en hij was het die tenslotte in zijn eentje elke maand weer opnieuw er voor zorgde dat elke eerste zondag morgen onze ICA „signature-tune" „Boeka Pinto" door de aether weerklonk! Wanneer LI zelf enige ervaring hebt met taperecorders of radiouitzendingen 'dan kunt U beseffen hoe om slachtig, bewerkelijk en tijdrovend de verzor ging van een radiouitzending is ook al lijken 15 minuten maar kort. Zo heeft hij dus in z'n eentje meer dan 10 uitzendingen zelf samen gesteld en als een soort jubileum zou het bestuur van de ICA het enorm leuk vinden indien deze bijgaande foto in Tong-Tong zou mogen worden afgedrukt. Zou dat mogelijk zijn? (Doen we natuurlijk! - Red.). Ab Noach weet zelf niets van deze brief (zijn vrouw maakte de foto op mijn verzoek) en zal zeer verrast zijn indien hij deze foto in zijn lijfblad Tong-Tong zal zien. Tot nu toe zijn sinds 1961 zestien uitzendin gen over radio Voz di Aruba, elke maand een, uitgezonden, en we hopen, dat het in de toe komst nog zestien maal zestien keer kan worden verlengd. Dr. JH. Ch. HILGERS GOED LEVEN „DOWN UNDER Ik emigreerde in 1951 van Java naar Tasmania en heb dus enige jaren de Republiek meege maakt. Van de Indonesiërs heb ik die tijd meestal welwillende medewerking ondervon. Dat ik Indonesië verliet was: ten eerste omdat ik wist dat mijn taak op de Witte Kruis kolonie Salib Poetih was voltooid en ten2e wilde ik mijn kinderen een betere opleiding geven dan in Indonesië toen mogelijk was. Voor degenen die met het werk van de Witte Kruis Kolonie bekend zijn vermeld ik, dat ik het beheer heb overgedragen aan het bestuur van de Javaanse Kerken van Midden-Java. Wat de studie van de kinderen betreft, de oudste, die eind T.S. Semarang had heeft eerst een paar jaren als elektriciens-leerling gewerkt, onderwijl studerend voor elektricien grade A. Als gediplomeerd elektricien heeft hij weer een paar jaar gewerkt, en is toen gaan studeren voor dominee (van The Church of England). Nu is hij assistant-Minister. Mijn 2e zoon idem T.S. Semarang begon te werken als lasser en haalde na zes jaar zijn diploma als Mecha nical Engineer. De derde zoon, waarvan een kiekje ingesloten naast een Tong-Tong (m°ej zijn: kentongan) kwam in 1952 uit Holland met eind H.B.S. en werd op grond hiervan toegelaten op de Universiteit, haalde in 3 jaar zijn graad plus honors (Bachelor of Civil Engineering). Werkte een paar jaar bij Hydro- Electric Commission, en gevoelde zich toen geroepen tot het Predik-ambt. Is nu in zijn laatste jaar op het Presbyteriaanse college aan de Melbourne universiteit, daar hij tot de Presb. Kerk is toegetreden. Vorig jaar is hij als steward (assistent) afgevaardigd naar de Wereldconferentie van Kerken. Op de terug weg bezocht hij Indonesië en natuurlijk zijn geboorteplaats Salib Poetih. Genoot veel gast vrijheid en hartelijkheid van de Ind. studenten. No. 4 een meisje is getrouwd met een farmer en verzorgt met haar man en 1 knecht 80 melkkoeien plus haar 2 kinderen, no. 5 deed als no. 1 eind high school en volgt nu in zijn vrije tijd een schriftelijke cursus voor accoun tant, no. 6 is onderwijzeres. De 2 jongsten zijn resp. in de 3e kl. high school en in de 6e kl. primary (lagere) school. Ik schrijf dit om aan te tonen wat een pracht kansen hier zijn voor kinderen die willen en kunnen Ieren. School incl. high school is gratis. Leermidde len moeten betaald. Voor verdere studie is meestal een toelage of beurs te krijgen. Zoals ik boven schreef, zijn de kansen voor jongeren hier prachtig. Niet alleen voor de genen die kunnen en willen studeren, maar ook voor hen die een vak verkiezen. Voor ouderen, vooral als hun opleiding en ervaring op een gebied ligt dat hier niet vereist is, is het min der gemakkelijk. Maar conscientieuse werkers worden toch ook op prijs gesteld. Ik ben storeman (pakhuisknecht oftewel koeli goe- dang) bij een firma die handelt in petroleum- produkten. Mijn werk is het onderhoud van het terrein om de gebouwen en de grote tanks, waarvan de twee grootsten elk een inhoud hebben van bijna 1.000.000 gallon (4.500.000 1.). Verder kleine karweitjes, als het wassen van de auto van de boss, of het verwisselen van een doorgeslagen gloeipeer in het kantoor, waar ongeveer 50 personen werken. Maar soms ook het vullen en verrollen van de drums ben zine, wat niet meevalt. Maar in de 11 jaar dat ik hier ben, heb ik niet slecht geboerd, dankzij de hulp van mijn jon gens, die mij hun spaargeld renteloos ter be schikking hebben gesteld. Ik bezit een huis met ongeveer U/2 ha. land en een bestelauto die als familie-bus dient. En op de Witte Kruis Kolonie heb ik grondig geleerd om met weinig geld veel te doen. Ik heb Tasmania lief gekregen, niettegenstaan de het grillige klimaat, even grillig als Hol- Welke Tong-Tong lezeres of le zer, huisvrouw of jong gepen sioneerde, wonend in Den Haag, wil de T.T.-staf komen verster ken, evt. voor halve dagen. Veel geld is er niet; goede woorden wel. Grondige administratieve opleiding is niet nodig, wel be reidheid om te leren. Administratie en expeditie zijn op 't ogenblik onderbezet, en nu we naar 20.000 abonnees toe wil len, zullen we hard moeten aan pakken. Bati rata hajó... De schouders eronder! Uw schouders? Bel ons dadelijk op! Tel. 542.542. Wij ontvangen U als welkom met kopi toebroek en roti koe koes land misschien, maar lang niet zo koud. En als er oud-Indischgasten zijn die interesse hebben om hierheen te emigreren, ben ik bereid om naar vermogen te helpen. Weliswaar worden personen van gemengd bloed niet zo gemakke lijk toegelaten, maar er is altijd kans, vooral nu in de laatste tijd stemmen opgaan om de immigratie wetten te verruimen. Toch is mijn persoonlijke mening, dat van Holland uit men beter naar Amerika (U.S.A., Z. Amerika, Canada) kan emigreren. Maar in mijn eigen belang en Australië s belang wilde ik wel dat er een grote stroom van „migrants" hier kwam. Hierbij een kiekje van mijn zoon Fred, staande naast de kentongan van de Witte Kruis kolonie Salib Poetih. Deze kentongan werd om 5 uur 's-morgens geluid voor reveille, om 5.30 uur voor de morgenwijding, om 6 uur voor appel voor werk en verder op de hele en halve uren tot 4 uur (afknocken) en om 8 uur 's-avonds lichten uit. Het leven op de ^JC.K.K. heeft mij een beetje een heremiet gemaakt zodat ik weinig omgang heb met anderen, Hollanders of Aussies. In deze straat wonen behalve mijn getrouwde zoon nog 2 andere Hollandse gezinnen. Een heeft zijn jeugd in Bandoeng doorgebracht. S. A. VAN EMMERIK, Tasmanië Woerda? Preng! 12

Tong Tong | 1963 | | pagina 12