Fair wind from Indonesia Een modepagina? Ik zie al vele hoofdfronsen van de lezers, modeplaatjes in Tong-Tong! Ja, deze horen er toch wel thuis, omdat het bijzondere plaatjes zijn. Ik ontving van een lezeres uit Londen een krantenknipsel met een beschrijving van de in Florence gehouden voorjaars-shows. Zoals U mischien wel weet, is Florence het tweede voorname modecentrum na Parijs. De Italiaanse ontwerpers steken de Franse met succes naar de kroon. Een van die prominenten is Emilio Pucci die werkelijk beel dige creaties maakt. Pucci nu ging verleden jaar naar Indonesië en de collectie die hij toen ontwierp was groten deels gebaseerd op klederdrachten in Bali, Java, Sumatra. Borneo. Op de getekende schetsjes (die eigenlijk alleen voor het geoefende oog van een modejourna list duidelijke taal spreken) kunt U toch heel duidelijk de kabaja, de hoge kembem uit Bali en de kain pandjang zoals ze door dansers, maar ook wel door Soendanezen en Sumatra- nen gewoon worden gedragen, herkennen. Pucci gebruikte geen originele sarongs als ma teriaal maar wel liet hij stoffen ontwerpen die het karakter van de batik droegen. Veel bruin, Links boven: de surdjan, een kort jasje voornamelijk gedragen door de Javanen in Midden- en Oost-Java. Meestal donkerbruin of zwart zoals de meeste kleding daar. Daaronder, shorts uit een Balinese kain, plastron uit een sarong met parang roesak motief. Rechts: enige schetsjes uit het krantenknipseldat ik van een lezeres uit Londen ontving. Het zijn modellen uit de voorjaarsshow van de Italiaanse ontwerper Pucci, alle drie geïnspireerd op Indonesische klederdrachten. maron, beige. Om de achtergronden te verle vendigen verwerkte hij er pailettes en gitten in. Excotische accessoires in goud. Ik kan het me alles goed voorstellen en het moet werkelijk het succes waard zijn geweest dat Pucci met deze boutique-collectie kreeg. Volgens de kran ten was het zelfs de beste. Na het bekijken van dit krantenknipsel dook ik meteen in een van mijn plakboeken want ineens herinnerde ik me dat ongeveer 10 jaar geleden Lotte, een bekende ontwerpster van het Amerikaanse Modehuis Drewyn, door Harper's Bazaar naar Indonesië werd gezonden om inspiratie op te doen. Voor stof-dessins en voor kleding. Lotte „deed" ook Sumatra, Java en Bali en wist inderdaad met veel smaak en gevoel voor detail het meest bruikbare mee te nemen naar de States. Ze winkelde uren lang op Passer Tanah Abang. Kent U die sarong passer daar? Ik kan de uren niet tellen die ik doorbracht tussen die donkere loodsjes die van onder tot boven volhingen met sarongs, pe- langi's, plekats. Van de duurste Pekalongan tot de goedkoopste tjapan. Lotte zal net zo ver rukt geweest zijn als ik met dit verschil: zij met een volle beurs Een paar maanden later verscheen Harper's met 5 pagina's geheel gewijd aan de Indone sische collectie. Lotte's Indonesian notebook. Co-sponsored bij The American Indonesian Chamber of Com merce and the Indonesian Government, to promote continued good relations between the United States of America and the Republic of Indonesia" Aangezien kleurenfoto's het in ons blad niet kunnen doen, geef ik U alleen 3 van de zwart witte. Toch genoeg om U een duidelijk beeld te geven van Lotte's impressies. Herkent U in het gestreepte wijde jasje de Javaanse „surdjan" die in Midden- en Oost Java alleen door Javanen gedragen wordt? Altijd in sombere kleuren, zwart, donkerbruin met een fijn streepje. De japon is in de daarna overal ter wereld zo populair geworden Djok- ja-stripe. Een donkerbruin fond met een fijn gearceerde lichte streep. Op deze streep zijn natuurlijk ettelijke variaties gemaakt en ik geloof dat niemand ter wereld er meer aan denkt dat het oorspronkelijke dessin uit Mid- dcn-Tava komt. Van een Balinese pelangi en een eenvoudige parang roesak-batik het strand-ensemble shorts en plastron. Verder waren er natuurlijk de tjapils (die het overal ter wereld doen) en de slordige tulband, geïnspireerd op de wijze waarop de Balinese vrouw een doek om haar hoofd knoopt. Alleen de tulbanden van Lotte en Pucci waren van jersey in de meest voyante kleuren. Voor zover ik me kan herinneren knoopten de Balinese vrouwen het liefst een handdoek om het hoofdGeen passer waar zoveel handdoeken te krijgen zijn als die in Den Passer! Nu Iaat ik U deze plaatjes niet zien omdat ik om een modepraatje verlegen zit, want dan verdien ik de boze blik van mijnheer. Maar omdat het zo interessant is te zien hoe anderen, in dit geval een Italiaan en een Amerikaanse, Indonesische kledij zien. Wij hebben ons leven lang naar diezelfde sarongs, diezelfde kleder drachten en accessoires gekeken en hebben we er eigenlijk langer bij stilgestaan dan: wat prachtig, wat grappig of wat gek? Beseffen wij dat wij gratis die kans kregen waar Pucci en Lotte een dure trip voor moesten maken Voor zover ik weet zijn er maar twee mensen geweest die zich enthousiast (en met succes) gewijd hebben aan het ontwerpen van batik creaties: Joyce Mouthaan en Robert Mahieu. Joyce maakte creaties die zelfs in een Parijs modehuis een sukses zouden zijn geweest. Mahieu's voorkeur ging (en gaat nog steeds) uit naar het romantisch-exotische. Zijn batik- dresses zijn altijd zijn fort geweest. Aan Vervolg op pag. 17) 16

Tong Tong | 1963 | | pagina 16