mm (este. OFFICIËLE PUBLICATIE ALBERT MOS Ervaringen van een oud-spoorwegman „SOEDI MAMPIR" oooooooooooooooooooooooooooo o Deskundig advies 8 wzunaxdiine. tal WeZelcC 8 CH. C. ISRAËL oooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo TOKO „WARINGIN" ALLES voor Uw rijsttafel oooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo Bekendmaking van het Ministerie van Buitenlandse Zaken Bureau Schadeclaims Indonesië Caroline Albertine Boode (Vervolg van pag. 7) hebben zien weglopen, maar er was niemand te bekennen. Ik besloot daarom de man bij de put zonder argwaan te wekken in de gaten te houden, in afwachting van de mantri-politie die tevoren was ingelicht. Bij de nadering van de mantri-politie, vergezeld van de bestolene die blijkbaar uit de trein was gesprongen, scheen de man totaal verrast te zijn. Hij deed een greep naar zijn kapmes, vermoedelijk met de bedoeling mij daarmede aan te vallen om vervolgens de vlucht te nemen, doch toen hij zag dat ik mijn revolver tevoorschijn haalde, beschouwde hij het spel als verloren en liet zich zonder verzet door de mantri-politie naar het politiebureau wegvoeren. Ongeveer een week hierna in de middaguren, terwijl ik bezig was met mijn kasadministratie, verscheen plotseling voor mij een half geklede Indonesiër gewapend met een kapmes. Op mijn vraag wat hij wenste kreeg ik nauwelijks antwoord, integendeel hij keek op slinkse wijze overal rond. Plotseling schoot het mij te bin nen, dat ik met hetzelfde individu te maken had. Beseffend dat ik in groot gevaar verkeerde greep ik, zonder de man een ogenblik uit het oog te verliezen, intuitief en onopgemerkt naar de naast mijn kasboek liggende rond houten liniaal. Ik gaf hem daarmede onver wachts een gevoelige slag op zijn rechter onderarm, waardoor hij geen kans kreeg zijn kapmes te trekken en hij maakte zich ogenblik kelijk uit de voeten, gevolgd door zijn vrien den die buiten stonden te wachten. Nog die avond tussen 10 en 11 kreeg ik bezoek van dezelfde kerels. Zoals gezegd sliep ik in de wachtkamer. De enige met wie ik kon conver seren of die mij eventueel kon bijstaan was de nachtwaker. Nauwelijks had ik er mijn gemak van genomen, of ik werd opgeschrikt door een bombardement. Direct daarop klopte de nacht waker aan de deur, zeggende „Wij worden van alle kanten bekogeldBlijf dus rustig bin nen!" Ik volgde de raadgeving op, doch bleef niettemin paraat .Na een halfuur volgde de tweede bekogeling. Snel reageerde ik hierop door het venster te openen en enige waarschu wingsschoten te lossen (reservepatronen had ik steeds in ruime mate bij de hand). Ik hoorde ze toen wegrennen. De kerels hadden behoorlijk vrees voor vuurwapens. Dit was de beste manier om ze voorgoed op een afstand te hou den, want nadien had ik geen last meer. Ik heb me altijd op het standpunt gesteld dat je voor je zelfbehoud geen moment mag aarze len - in gevallen zoals door mij aangehaald de eerste afdoende klap toe te dienen. Velen van de geachte lezers zullen zich mis schien nog de opstand in 1926 kunnen herinne ren. Ik zat toen in Padalarang. Een der con ducteurs uit Batavia vertelde me op de bewus te dag, dat een Europese opzichter op zijn standplaats Menes op afschuwelijke wijze door „heethoofden" werd afgeslacht. Een paar we ken na het gebeurde vertelde zijn vrouw (een Indonesische, zij was toen in Padalarang), dat zij alles van het begin tot het einde had moeten meemaken. Zij vertelde ook, dat haar man eigenlijk van plan was die avond naar Rangkasbitoeng te gaan, om bij een kennis een beetje feest te vieren. Op het laatste ogenblik had hij daarvan afgezien. Vermoedelijk had hij geen vuur- of slagwapen bij zich, of mis schien was hij totaal verrast bij het zien aan komen van een gewapende bende van circa 30 man. Zijn vrouw moet hem toen aangeraden hebben zich onder een der matrassen schuil te houden, hetgeen hem echter noodlottig werd. Arme kerel. Ik kende hem persoonlijk in Batavia. Af en toe kwamen we bij elkaar aan het station Tanah Abang of bij kennissen. Om precies te zijn ligt Menes op ongeveer 12 km afstand ten oosten van Laboean. De stopplaat sen Babakan-lor en Kananga liggen ten westen, resp. ten oosten van Menes. Iedere S.S.-er die in die tijd in het Bantamse werkte, kan erover meepraten. Laboean was het laatste station dat ik tijdelijk moest beheren, want na terugkomst op mijn standplaats, kreeg ik mijn overplaatsingsbesluit naar Buitenzorg in han den. Deze overplaatsing had ik te danken aan de toenmalige Inspecteur Buize (volgens zeg gen ex-hoofstationschef Utrecht). Op een ochtend kwam de heer B. per dienstauto op inspectie In Laboean. Hij zag dat het station er goed schoon uitzag en vroeg mij hoe ik wist dat hij op de lijn was. Ik antwoordde hem, dat zijn de dag van tevoren per trein ver zonden benzine, zulks had aangekondigdDe heer B. moest hierom wel lachen en vroeg mij meteen of ik het als vrijgezel hier prettig vond. „Het is hier een gat", was mijn directe ant woord. „Je wilt zeker graag van hier weg?" „Heel graag zelfs!" En zodoende mijn over plaatsing naar een mooie plaats met koel klimaat. K. OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOQOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO {RIJSTTAFELSPECIALIST SINDS 1930 Superieur in kwaliteit. Fantastisch van smaak Fabriek van verfijnde Indische produkten. Bereiding a la Midden-Java. Vraag uw winkelier naar ,,Soedi Mampir"-artikelen. Van Boetzelaerlaan 15 (hoek van Loostraat) Den Haag Telefoon 55 24 32 ÖOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOC op verzekeringsgebied geeft: 7 Speciaalzaken in wol met GRATIS patronen en voorlichting O O O O (hekend uit Indonesië) Roerdompstraat 49 - Haarlem (02500)- 57891. Ven. DIVERSE MAATSCHAPPIJEN OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO Edisonstraat 82 Den Haag Telefoon 39 08 47 O O O O O O O O O O O O n o.a. VERSE sereh, peteh, Lombok rawit en nog veel meer, tegen EXTRA VOORDELIGE PRIJZEN Probeer eens een portie heerlijke SATEH BABI voor slechts: t.per portie. Teneinde het voor de Nederlandse Regering mogelijk te maken een inzicht te verkrijgen In de totale financiële claim die Nederlandse vennootschappen en particulieren hebben op de Republiek Indonesië als een gevolg van de op 3 december 1957 en daarna door de Republiek genomen maatregelen tegen Nederlandse eigendommen en belangen in Indonesië, zal worden overgegaan tot een REGISTRATIE van de schade, die door deze maatregelen aan Nederlandse eigendommen en belangen Is toegebracht. Te dien einde worden Nederlanders en Nederlandse rechtspersonen, die menen uit dien hoofde een schadeclaim te hebben op Indonesië, verzocht zich met een BRIEFKAART te wenden tot het Bureau Schadeclaims Indonesië, Hooftskade 1 te 's-Gravenhage (tel. 18 52 40), waarop met duidelijke letters, onder het hoofd Schadeclaim Indonesië", de naam, het adres (bij rechts personen tevens de statutaire plaats van vestiging) en eventueel het telefoonnummer zijn aangegeven. Met aanmeldingen, welke Ingezonden werden vóór het verschijnen van deze publicatie, kan om administratieve redenen geen rekening worden gehouden. Na ontvangst van bovenbedoelde briefkaarten zullen aan de afzenders schadeformulieren worden toegezonden, welke, na Invulling en ondertekening, eveneens bij bovengenoemd Bureau moeten worden ingediend. Uitdrukkelijk wordt er de aandacht op gevestigd, dat Indiening dezer schadeformulieren en de erkenning van de ontvangst daarvan, GEEN ERKENNING inhouden van de schadeclaim en dat daaraan geen enkele aansprakelijkheid van de Nederlandse Regering voor de geleden schade kan worden ontleend. Of en zo ja wanneer deze aangelegenheid onderwerp van besprekingen met de Republiek Indonesië zal kunnen vormen, valt thans nog niet te voorzien. januari 1963 Na een moedig gedragen lijden heeft God ook tot Zich genomen, onze innig- geliefde onvergetelijke Ma en behuwd- moeder, wed van J. P. Koeken Namens haar diepbedroefde kinderen en overige familie leden, J. Luttjeboer. Westervoort (Gld), 18 febr. 1963. 24

Tong Tong | 1963 | | pagina 24