mm i teiimtii Krembangan Het was na de eerste wereldoorlog en onze rijstdistributie die we in die gedek- loodsen moesten halen hebben we nog in Pesapan gedaan, dus was het omstreeks I9I9 dat we een huis kregen in de Noorderknipsteeg No. 5 meen ik. Op de hoek No. 1 was TanTwe tokohouder, koffie, koekjes en drank. Bijna iedere avond zaten we bij hem of stonden we voor zijn toko te kletsen en op te scheppen. En zo had je nog een ontmoetingsplaats, dat was twee stegen verder de Kippensteeg. Daar stonden meestal de jongelui van Rondeau, Lens, Gilbransen en nog een paar. Op onze hoek stonden meestal gebr. Senff, Smit, Swart, Kessing, Marlissa, Boeze, Coenraad (er waren in Krembangan 4 fam. Coenraad), Wissing, Schram ofwel Tji Poetih. Soms gingen we op de hoek krontjongan maar ook bij Senff aan huis zaten we geregeld en dan kwamen die andere jongelui ook afzakken. Senff, Leo woon de op No. 7 met Chris en Victor zijn broertjes. Hij werkte zelf bij de Douane en had in die tijd al een bromfiets. Dikkie Swart was ook bij hun in de kost. 't Ging daar altijd gezellig toe, er werd muziek gemaakt, gezongen, ook meestal gedronken Arak Obat en Champagne Grisee waren daar meestal aanwezig. Daar was 't ook altijd waar al die jongelui van die andere buurten kwamen, Dekker, Harry Ca- mers, Valk, Goudsmid, Meijer, Gebr. Boltze, Jan Moes, Tji Branus tot zelfs die Mac Gilla- vry die met Kramer van Batavia altijd zong voor die platen van terbikin oleh Tio Tek Hong, Batavia. De goede krontjongzangers wa ren Chris Boltze, Albert Valk, Jan Moes, Njoo Lie Goudsmit, Willy Dress. Als het compleet was dan had je Chris Senff (Hawaiian), Vic tor (mandoline), Nico Barendse, Pih Kessing (viool), Benny Meijer en Leo Senff (fluit), de andere jongelui met 3 of 4 gitaars machtig en dan ruilen ze van instrumenten, zingen, zuipen. Als er volle maan is wordt er gejaagd, maar de achterblijvers moeten ook aktief blijven. Je ziet instrumenten eruit, oude heren, oude vrouwen met hun grote stoelen, vouwstoelen, luierstoelen alles komt op straat. En zingen en gekheid maken, echt zo'n gezellige kront jongavond en echt genieten. Komt er wat voorbij satee, bamie, loempia, katjang. Soms ook als toevallig die orgelman voorbij komt, alles werd aangeroepen. Er is altijd wel iemand die betalen wou. Bij ons hebben ze ook vaak gespeeld en dan zie je de oude vrouw altijd weer. Ze had het al van Pesapen, dat ze haar mochten en ze werd altijd tjnng genoemd ondanks dat ze geen vijftig was, zwart haar en een sterk gaaf gebit had. Op een dag kwamen tegen 8 uur 's-avonds drie Arabieren thuis. Je zou zweren dat ze echt waren. Maar ja, 't waren mijn 2 neven Victor Pietersz en Herman Eiternich en Vorsteman van Ooyen, 2e man van de Soerabajase Re cherche. De chef was Topsvoort. Ze kwamen even thuis om te zeggen dat ze vaker zouden komen, voordat ze naar Tj. Perak zouden gaan om racia's te houden (dobbelaars en smokke laars) of om ze op te rollen en was 't bij ons eerst koffiedrinken of wat anders. Echt zo n aanloophaven. Met Kerstfeest en Nieuwjaar kon je 't goed zien. Ze kwamen flessen brengen en Tjangwij komen loh, djangan loepah, loh. Twee van die grote pantji's stonden dan op de etenstafel, bowl en cacao en van de 20ste heb ben we al koekjes zitten bakken, banketten, kattetong, Koningstaart en spekkogk. Ik had zeven neven in Krembangan wonen waarvan ik de jongste was. Bennie Pietersz, Albert v. Gent, v. Smidshamer, Alex Engelbert van Be vervoorde (alle 3 op de K.E.S.) Frans Eijsen- ring, C.S. 3 aan Pasar Toerie N.I.S. daarna C.S. in Tarakan en Adj. Insp. in Semarang Hoofdkantoor (lid I.E.V.). Hij en Arthur Muller ook van Krembangan boleh bilang mijn tweelingsbroer, want uitgaan en voetbal len deden we met mijn neef Alex (die met Frans Eijsenring bij ons inwoonde) altijd sa men en waren commissarissen, maar moesten meestal het meest betalen. De club heette V.E.O. (Verlak en Overwin). Voorhoede links Jan en Bennie Coenraad (broers), Petrus Uktolseja, Robijn, Jan van Ligten of Arthur Muller rechtsbuiten en dan hadden we nog Wim van Ardenne binnenspeler. Dan nog Pit Beemers en Pitters. De Halfbekken waren Alex Engelbert v. B., jongste Maigret, Njoo Tinga, Robben, Arthur Muller. De bekken waren de oudere broeders Maigret. Keeper Frits Hertel van Excelsior 2 en later ook die bekende band leider van Soerabaia. Onze rivaal was Blauw- Wiit. We hadden er vaak tegen gespeeld en gewonnen natuurlijk. De achterhoede bijna allemaal toekang-raboe, en tegen de 13e batal jon. Waartegen we een incident hadden. Benny Coenraad had een Ambon nese korporaal gesla gen. Bijna een hele knokpartij. Maar gelukkig kwam het niet zover. Wel was onze Benny na een hevige hoestbui (na 3 dagen) met bloedopgave doodgegaan. Wij dachten er na tuurlijk het onze van. En dan nog enkele vecht partijen maar die waren van geen betekenis. Want wij speelden ook tegen goede Javaanse clubs, zoals Himalaja en Sinar Kotta. Je had er twee kanonnen bij, één Said en nog zo n donkere kerel zijn naam ben ik vergeten. O, ja Armand Freneaux heeft nog ook bij ons in de buurt gewoond, maar hij was ons al te oud. Onze speelvelden waren Griseese veld waar de meeste van onze wedstrijden gespeeld wer den, Missigitveld, Excelsiorveld en Pasar Ke ling. De dansvereniging „Ons genoegen die had een«eigen band onder leiding van Bas Carter en die gingen ook van tijd tot tijd voetballen en daar zaten bijna allemaal eersteklassers, maar die woonden in verschillende buurten. O, ja in die steeg van ons hebben we vaak allerlei spelletjes gespeeld. Obbah soddor, ge- zientjes, Bok bok stavast, touwtjes springen enz. En dan, de meesten waren werkende meisjes en jongens, 20, 25 jaar, ik was t jongst 14, 15 jaar. Op een dag heb ik een smak ge maakt met 't achterhoofd tegen de rand van het aschfalt buiten westen. Direct de wijkarts Dr. van Santen erbij gehaald, moest een dag in bed blijven. En van schrik hebben ze een paar dagen niet gespeeld, maar daarna ging het gewoon door. De middagen brachten we meestal door met knikkeren, vliegeren of oen- doean met duiven. Duiven van verschillende gedeelten van de stad loslaten, thuis laten komen met postduiven of met t vrouwtje aan roepen. Dat thuis laten komen is pommaan. Wedstrijden worden meestal op zaterdag en zondag of feestdagen gedaan. Die vrind van mij, Dikkie Lens kon dit goed (met de duiven van broer en zwager) en knikkeren daar was hij een geweldige in. Hij kon geweldig duiven ABONNEES OVER: „...Voor de lndischen uit het voorma lige Ned. Indi'é zal het boek vele herinneringen moeten opwekken. Dit drama werd in het verleden de hoofd schotel voor toneelstukken bij de Stam boels of Bangsawans (Indische toneel gezelschappen): Ntahieu, Hunter, Dja- far, Miss Riboet en nog vele andere stamboelgroepen. Het was dan bij de vertoning van het drama ,,Njai Dasima" 'stampend vol en hadden zelfs hoge functionarissen van Bestuur en particu liere bedrijven er grote belangstelling voor. De genoemde toneelgezelschappen brachten hun vertolkingen op het stuk ,,Njai Dasima" met élan en gevoel en legden het publiek de werkelijkheid van het drama voor. Eens mocht het drama in de grote schouwburg in Soera- baja mogelijk 191lll912 door de welbekende toneelspeelster Moeder van der Steen worden opgevoerd, en oogstte veel bijval. SI KLAAS U kunt dit boek bestellen door storting van f 2.50 op giro 6685 (s.v.p. op het strookje vermelden: ,,Njai Dasima vangen, hij liep op een troep in, de duiven vlogen óp en rits had hij er één. Soms gingen we op die Passar Krembangan, daar had je altijd een hoop duiven van die Kadji die daar woonde en een grote waroeng had. De beesten waren dan meestal op de straat en dan had je hem, rits, rits, 2 stuks en wij met die beesten naar Passar Bong, dat is de vogelpassar in de Chin. Kamp en daar ging hij ze tegen één goede duif ruilen. Hij was een geweldige kenner. Veren van de staart en vleugels, schub ben van de benen tellen, snavel, kop en borst bekijken, een paar laten klapperen en duiken met de vleugels. De ogen bekijken en dan ein delijk kiezen, welke. Thuis gekomen een specia le hok en zaterdag, zondag meestal winnaar en dan was 't trakteren en als 't kan bij de Kadji van de vogels, want die had altijd lekkere serbat met deggan water of pasra met stroop soesoe en dan verschillende soorten koekjes katjang, ting-ting enz. En dan zei Dikkie: en dan Njoo, jah appa, hij moet er toch wat op verdienen! WIM, NJOO OF PIET TINGA 10

Tong Tong | 1963 | | pagina 10