Pan Balang Tamak, restaurant wijnands v/h cedi de Tijl Uilenspiegel van Bali te DJOIOA CO J. G. YSSEL DE SCHEPPER H g - m Sjü as G-m 1 s s '5 x o z H <4 Op een morgen lag meneer weer eens languit op zijn baleh-baleh te roken, terwijl ieder ijverig aan de arbeid was, hetzij in eigen tuin, hetzij bij anderen. Hoe zijn vrouw voor de kost moest zorgen, daarom bekommerde Pan zich' niet. Zijn vrouw had er werkelijk verdriet van en klaagde: „Pan, er is geen geld meer in huis, geen duit. Zou je niet eens gaan werken, net als andere mannen. Ik moet toch eten kopen. Je doet maar net, of ik het van een boompje schudden kan". „Maar vrouw, waarom heb je me niet eerder gewaarschuwd? Is het geld op? Ik zal even nadenken, hoe ik aan geld moet komen. Wacht even". En Pan Balangtamak begon te piekeren. Dat duurde nogal lang, zodat zijn vrouw haar geduld verloor en vroeg: „Nu, hoor je me niet? Wat doe je nu?" „Vrouw, ik ben aan het geld verdienen. Ik denk". „Ach wat, jij met je gedenkWerk maar liever, dat zou beter zijn. Met denken komt er geen eten in huis". Zeer kalm want hij maakte zich nooit boos antwoordde hij: „Jawel, vrouw, denken is minstens het halve werk. Met denken komt er wel eten in huis. Geduld slechts, geduld En hij bleef, achterover liggend, piekeren. Na enige tijd stond hij op, liep met een schalks lachje om zijn mond zijn tuin in, ving er vier prachtige, spierwitte kuifeenden, deed ze in een grote korf en stapte daarmede het erf af. Zijn vrouw had hem echter in het oog gehou den en schrok niet weinig, toen ze zag, wat hij deed. Vervolg van pag. 20) 1731, en overleed te Batavia 1-4-1765, begra ven in Hollandse Kerk aldaar, als oudste doch ter van de Gouverneur-Generaal Jacob Mossel Adriana Appels. Het huwelijk werd te Bata via op 24-3-1762 voltrokken, ter ere waarvan van de hand van Johannes Fredericus Fort- meyer een „Echtzangh" verscheen. Men ziet, in de trits van huwelijken is ook een stijging te bespeuren. G. G. Mossel die in het algemeen tegen de corruptie en de over dreven weelde dier dagen scherpe bepalingen uitvaardigde, schijnt voor zijn eigen naaste omgeving niet één, maar zelfs twee ogen dichtgeknepen te hebben. Volgens zijn tijdge noten toen was Hartingh de rijkste man in Indië. De salarissen waren zeer laag, had hij als opperkoopman fl. 80.per maand, maar, ondanks het feit, dat hij nooit misbruik schijnt gemaakt te hebben van zijn bevoegdheden, toch een aardig duitje overgehouden te hebben. In zijn funktie van Gouverneur van Java's N.O. kust had hij, volgens zijn eigen verkla ring, „Zonder negotie te doen, wat hij niet passend vond voor een hoofdgebieder, evenmin als het bezit van uitgestrekte plantagieën, 800.000 rijksdaalders verdiend, zonder met zijn weten en voorkennis de Compagnie noch iemand anders in het minste te hebben bena deeld". Uit de boedelinventaris van hem en zijn 3e vrouw (Notaris Zallé 9-4-1765, no. 17335) op 20-1-1762, blijkt dat hun vermogen geschat werd op bijna iy2 miljoen rijksdaalders waarin de vele landgoederen slechts getaxeerd werden op 94.000 rijksdaalders. Juwelen wa ren slechts 40,260 rijksdaalders, meubilair en slaven 80.000 rijksdaalders. Elk der 4 kinderen kreeg een extra-bewijs van 100.000 rijksdaal ders. Wat van dit enorme vermogen geworden is, zal blijken uit het volgende artikel over de kinde ren van Nicolaas en hun afstammelingen. NAVORSER „Wat ga je nu doen? Je gaat toch niet mijn mooie djamboels verkopen, hoop ik? Dat wil ik niet, hoor! Dat wil ik beslist niet". „Vrouw maak je niet boos. Ik zal zorgen, dat jij geld krijgt, zonder je djamboels te verko pen. Ik kom met je mooie kuifeenden terug". En daar ging hij op stap. Zijn eigen desa liep hij door, want daar hoefde hij heus niet te proberen, streken uit te halen. Iedereen was op zijn hoede en kende hem als een bedrieger, voor wie je altijd op je hoede moest zijn. Daarom ging hij ook naar een andere desa, waar men hem niet zo goed kende... Toen hij daar aankwam, begon hij te schreeu wen, zo hard hij kon: „Wie wil mooie kuiven kopen! Mooie kuiven te koop! Eén rijksdaalder maar! Eén rijksdaalder het stuk! Njen njak noembas djamboel (Nu betekent djamboel eigenlijk kuif, maar de Balinezen noemen een djamboel een kuifeend). Al gauw kwam er een vrouwtje uit een der kamponghuizen om de eenden te zien. Het waren werkelijk mooie djamboels, vond ze. „Hoeveel kosten ze?" „Zoals ik U zeg, één rijksdaalder per stuk". „Vier voor acht gulden", bood het vrouwtje. „Vooruit dan maar. Ga maar geld halen". Flet vrouwtje deed de korf open om de djam boels er uit te halen, maar Pan Balangtamak hield lachend haar hand tegen. „Neen vrouwtje, eerst geld en dan geef ik de kuiven". Toen haalde het vrouwtje acht gulden en gaf ze aan Pan Balangtamak. Deze nam een mes, sneed de vier kuiven van zijn mooie eenden af en zei: „Alsjeblieft, vier djamboels". „Wat moet dat betekenen? Ik heb toch je eenden gekocht?" „Eenden, hoe kom je er bij Heb ik over een den gesproken? Ik heb toch duidelijk geroe pen: mooie kuiven! Hier zijn ze". Toen het verbaasde vrouwtje van woede niet wist, wat ze zeggen moest, zei de sluwe be drieger: „Niet hebben? Ook goed. Dan houd ik ze. Goeie dag!" En met een sierlijke bui ging ging hij weg, zo hard, dat hij in een ogen blik uit de desa verdwenen was. Hij hoorde niet eens dat de vrouw riep: „Houdt de dief!" Veilig buiten de desa gekomen, rustte hij even uit, keek naar zijn acht gulden en mompelde voor zich zelf: „Dat is gauw verdiend Toen ging hij naar een ander dorp en herhaal de hetzelfde spelletje. Des avonds keerde hij naar huis terug, met vrij veel geld. „Vrouw, hier is het geld. Ik heb gewerkt. Nu kunnen we weer een poosje leven. En hier zijn je kuifeenden. De kuiven heb ik verkocht, maar je eenden leven nog zoals je ziet". „Ik vind het slecht, wat je doet", zei de vrouw bedroefd. Ze begreep natuurlijk best, dat hij _de mensen weer eens bedrogen had. Maar Pan Balangtamak zei lachend: „Vrouw, ik kan het niet helpen, dat de mensen zo dom zijn". „INDISCHE VOLKS-VERHALEN", JOHAN VAN HULZEN n Vlamingstr. 5 - Den Haag - Tel. 11.66.77 Firmant Alg. Ass. bedrijf „Argo" Assurantiën Financieringen Hypotheek- verzekeringen Kantoor en woonhuis Corn, de Witt- laan 83, Den Haag, Tel. 557172 -f a a ti -C N <A «2 Q -o tü C/D O O "f o (0 <J *a H Z 3 SS »ar x> o Ch 2 f Hollandse en Indische keuken Hoogstraat 12 - Den Haag - Tel. 600712 Dir. M. W IJ N A NDS v/h Grand Hotel, Makassar er een P LCNDOft, N.V. Splendor Gloeilampenfabrieken - Nijmegen 21

Tong Tong | 1963 | | pagina 21