INTERFOOD VAMU KROEPOEK OEDANG Een rampdag J. M. VAN EXEL's Schoenhandel alleen Reinkenstraat 29 Den Haag - tel. 33 21 17 Specialist in exclusieve dames- schoenen met hoge of lage hak in de allerkleinste maten. vanaf maat 32 JUIST ONTVANGEN nnininnHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHniiuuiniiiaiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiuiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiniuiiiuiiinflMiS Tamarindo (natuurlijke tamarinde-siroop) Gingerol (natuurlijke gemberstroop) Sedep Speciaal Lariz H. Edwards van Muijen TEL. 01742-3280 MEVROUW C. W. BARTLEMA VAN GINKEL „INGET MATI" „AD PATRES" Fa. Johs. Ouwejan Zn. (Vervolg van pag. 11) zei „Ja, ja wij gaan natuurlijk verder". Dus gingen wij verder. Wij begonnen de steile klim in de heuvels. De bedienden heigden onder hun pikolans en wij onder de rugzakken. Tussen bomen en heesters door zagen we een vuurgloed boven de stad hangen. De stroom van vluchtelingen was onafgebroken. Ik kreeg de opdracht goed op Oma te letten; broertje en zusje moesten in de buurt van ons blijven en ons vooral gehoorzamen wat ze allang niet leuk vonden. Wij kwamen in een donkere bocht van de straat toen opeens uit alle mogelijke hoeken en gaten van de holle weg een gerucht werd ge hoord. Iedereen stopte en maakte zich zo klein moge lijk tegen de bermkant. Bonkige schimmen vlogen over de weg. Het bleken potige koelies te zijn. Een stuk breekijzer of slagwa pen hadden zij bij zich. Enkelen hielden een brandende fakkel vast. Zij riepen en schreeuw den tegen elkaar. En op een afgesproken teken teken van één van hen vlogen ze onder woest geschreeuw op een tiental Chinese toko's af. Het plunderen begon. Het regende woeste slagen op de houten panelen, die krakend uiteen weken. In triomf werden zakken beras, suiker, zout en andere levensmiddelen wegge dragen. Het was een woest toneel en wij zaten er midden in. Een man gooide zijn fakkel op het atappen dak. Een vonkenregen sproeide neer. Mensen gilden en probeerden zich in paniek uit de voeten te maken. Wij bestierven het van angst. Ik struikelde over een witte bundel midden op de weg. Die bundel bewoog. Het bleek een heel oud vrouwtje te zijn. Ge hurkt zat zij bij een grote mand vol beras en trachtte met haar magere armen en lichaam de mand te bedekken. Verwilderd zochten haar oogjes in de chaos en met een dunne uitge putte stem riep ze alsmaar „Dirrek... Dirrek... waar ben je...". Nog lang klonk die roep in mijn oren. Heel stevig hield ik Oma bij de hand vast en trok haar vlug mee. Weg wilde ik. Weg uit dat akelige. In haar armen geklemd had Oma een groot vergiet. Daar zat gekookte rijst in. Dat vergiet had Oma zomaar van de dampende rijststomer weggenomen toen wij weg moesten. Ik hoorde een zware stap naast me. Een zwaar mannenlichaam schoof me opzij. Hij deed één stap naar oma. Ik zag zijn hebberige ogen. Angst sprong op in mijn keel en met een vreemde stem, dat van heel ver scheen te komen, hoorde ik mijzelf vriendelijk vragen... „Dapat banjak Man". Die man moest perplex geweest zijn over deze vraag. Hij keek ons alleen aan; zei korzelig „Jah" en wendde zich toen van ons af. Dit voorval werd later de familie-mop. Pistoolschoten vielen. Veraf eerst, toen grieze lig dichtbij. Toen riep er iemand: „De Jappen komen, de Jappen komen!" Wij renden met ons allen een zijweg in en zochten dekking in de voortuin van een mooi witgepleisterd huis. Het Leger des Heils hield er kwartier. Mama vroeg direct om hulp. Zij wilde gewoon niet verder gaan. Het werd veel te gevaarlijk op straat nu. De bedienden waren bang en dood moe. Het was inmiddels half elf 's-nachts. Vertwijfeld schudden twee dienstdoende Heils officieren hun hoofden. Het huis was propvol vluchtelingen. Ook zij waren ongerust over de gang van zaken. Met al dat gespuis op de wegen. Hogerop gelegen in dezelfde straat stond een open voorgalerij nog vrij, wisten ze. Als wij eens daarin trok ken... Blij dat wij voor de nacht onderdak hadden trok de troep gehaast verder. Nog steeds vielen er schoten, Zij waren echter be doeld voor de rampokkers, Het was een grote open voorgalerij met schone koele tegels. Het huis behoorde toe aan een familie die zelf in de bergen zat. Allen waren blij, dat wij na die enerverende tocht eindelijk konden rusten. In het donker aten wij allemaal van oma's gekookte rijst en het gekookte var kensvlees en lieten het ons goed smaken. Hier achter beschermende kembang sepatoe hagen waren we veilig. Uitgeput dommelden wij in slaap. Het moest diep in de nacht zijn, toen ik met schrik wakker werd. Iemand had met een eveready op mijn gezicht geschenen. Ademloos luisterde ik met gesloten ogen. Toen opende ik voorzichtig één oog. O, goddank het was de maan maar. Een verdwaalde manestraal zocht voorzichtig haar weg over al die slapende mensen. Buiten leek het klaarlichte dag. Zo hélder scheen onze tropenmaan. Ik luisterde naar de stilte van de nacht en dacht aan de afgelopen dag. Ik herinnerde me opeens, dat ik mijn avondgebed helemaal vergeten had en probeerde te bidden. Het lukte niet. Het bidden werd een vurige wens, zoals een kind van twaalf zoiets alleen kan doen. „Lieve Heer", vroeg ik „geeft U mij alstublieft een knots van een pistool om alle gemene rampokkers en vijanden omvér te pillen, opdat wij allen rustig kunnen slapen". Amen! AMY FOLKERJNGA, Long Beach, 2 mrt. '63 -imiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiNiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiNiiiiiiiiiiiiiiiffliiiiiiiiiiiif nieuwe voorjaarsmodellen Burg. Patijnlaan 24a - Den Haag Tel.: 11 30 88 - Postbus: 1822 Pabrikanten van 2.75 per 600 cc. 3.50 per 600 cc. (nu ook manis en asin) 3-90 per 600 cc. Uitsluitend bestellen indien niet bij uw leverancier in voorraad (geen verzend kosten) tel.: 01742-3280 of per brief kaart: Gelemeerbloem 13, Wateringen Ketjap merk: 8.50 per kg. Voordeliger dan import Beter van smaak Verzending door heel Nederland zonder extra kosten of per briefkaart: H. Edwards van Muijen, Gelemeerbloem 13, Wateringen ENIGE KENNISGEVING Op 26 maart 1963 overleed in Argen tinië geheel onverwacht, onze lieve moeder en grootmoeder Weduwe van Ds. D. F. Bartlema. Op de. leeftijd van 75 jaar. Vught H. S. D. Bartlema A. E. Bartlema-Herweijer 's-Gravenhage S. I. Langeraar-Bartlema ir W. Langeraar Roca ir J. T. L. Bartlema Argentinië IJ. R. Bartlema-Sanders Culemborg S. C. Meijers-Bartlema ir J. Meijers en kleinkinderen Bussum, Groot Hertoginnelaan 2. De teraardebestelling heeft inmiddels plaatsgevonden. Als gevolg van buitengewone omstan digheden geen kaarten. Begrafenis- en Crematie-Onderneming Opgericht 1924 ROUWKAMERS en ONTVANGKAMERS AIRCONDITIONED Kantoren: Fred. Hendriklaan 7 Den Haag, Tel. 070-556427 (3 lijnen) 22

Tong Tong | 1963 | | pagina 22