JONG BLIJVEN AKTIEF CAPSULES i TOKO WARIMGIN TOKO WARINGIH I KETJAP A J I.K.K. TONG-TONG 1 Gebruikt U ook Herdenking H. J. Friedericy en van het leven genieten met al uw energie Per ,QA H. J. FRIEDERICY PAAGMAN Op zondagavond 17 maart was de I.K.K. zaal geheel gevuld met geïnte resseerden die waren gekomen om te luisteren naar de heren Ben van Eys- selsteijn en Albert Vogel in een her denking, gewijd aan de in november 1962 overleden auteur H. J. Friedericy. Alvorens in te gaan op leven en werk van deze schrijver, gaf Ben van Eysselsteijn een over zicht over de Indische literatuur, van vóór 1900 en van na de tweede wereldoorlog. Hij gaf daarbij een analyse van de krachten die na 1946 voor deze literatuur volgens hem door slaggevend zijn geweest: heimwee naar het moederland en verlangen naar de jeugd. Het literaire werk van Friedericy schetste Ben van Eysselsteijn als creatief en constructief; hij was een scherpe opmerker, vooral van het menselijke. De personen die hij beschreef waren veelal de vereenzaamde figuren van de (ex) vorstelijke personen in de buitengewes ten. Friedericy's verhaaltrant kenmerkt zich door een warmtestraling door zijn liefde voor land en volk. Zijn ervaringen en levensinzicht werden verhelderd en gelouterd door een milde humor. In 1957 verscheen zijn: „Vorsten, Vissers en Boeren", een werk dat door Ben van Eyssel steijn na dat van Maria Dermoüt het hoogst gesteld wordt. Het met verbluffende kennis van land en volk geschreven: „De laatste Generaal" (dat eigenlijk reeds in '47 verschenen was maar toen al uitverkocht was voor het in de etalages van de boekhandel verscheen) kwam in 1958 en in hetzelfde jaar volgde daarop: „De Raadsman", geschreven in dezelfde suggestieve stijl als de vorige werken. Na de pauze droeg de voordrachtkunstenaar Albert Vogel op de van hem bekende knappe wijze enkele fragmenten voor uit: „De eerste Etappe"; uit: „De laatste Generaal" en ten slotte het aangrijpende verhaal: „De Reiger- dans". Aan het eind van de avond vertolkte Vice Voorzitter Den Hamer aan de beide sprekers de dank van de talrijke aanwezigen. Zanguitvoering Maria Bigler Met precies een maand tussenruimte hadden wij de sopraan Maria Bigler twee malen in ons midden. Wij hebben over dit Indische zangeresje, dat in Tegal werd geboren, reeds eerder in Tong- Tong geschreven. Enige jaren geleden stelde zij haar zangkunst geheel belangeloos -ten dienste van het NASSI Comité, ten behoeve van de spijtoptanten. Maria Bigler woont en werkt in Duitsland, waar zij meermalen con certen geeft. Enkele malen trad zij daar op voor de vluchtelingen, en dit bracht haar tot de gedachte: waarom doe ik dit niet voor onze eigen mensen. Met Kerstmis vorig jaar zong zij voor de Vereniging Onze Toevlucht, en dit viel in zo goede aarde, dat men haar verzocht spoedig terug te komen. Hiertoe was zij dadelijk bereid, evenals haar begeleider de heer Franz Jozef Molsbergen. Zo gaf Maria Bigler dan op 25 februari voor Onze Toevlucht een liederen- avond, die door de aanwezigen hogelijk werd gewaardeerd. Ook u - of u nu man of vrouw bent - zal zich jonger, vitaler en gelukkiger voelen. Bij het toe nemen der jaren neemt uw energie af. Aktiveer uw geestelijke en lichamelijke werkkracht. Voel u fitter! Gebruik daarom de reukloze Kloostervrouw Aktief Capsules. De ideale combinatie van tarwe- kiemolie en knoflook - verrijkt met vitaminen - in Aktief Cap sules, hebben wij aan de steeds voortschrijdende wetenschap te danken. Tarwekiemolie bevat werkzame stoffen in geconcentreerde vorm voor bloedvoorziening en spieren en aktiveert bovendien de stof wisseling. Knoflook is reeds jaren bekend om zijn veelzijdige wer king, die vooral de gezondheid ten goede komt. 1000 i.e. vitami ne A en 100 vitamine D3 zijn verrijkend toegevoegd. Met Aktief Capsules leeft ook u gezonder, opgewekter en... ak- tiever f"' flacon lll!llllllllllllllllll|l|llllllll!lllllll!lll!lllllllll!lllllllllllllllllll!lllinilllllllllll!lllinillllllllll>llllll!lllllll!IIIIIIU|ll j Vraagt dan steeds naar Ketjap A j 1 import met de rode dop met ons merk J I er op. U koopt dan betere Ketjap voor j minder geld. j Importeur Vanka-Katca t Dr. Augustijnlaan 40, Rijswijk Z.H. liniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiNiiiiiiiiiiiiiiiiüiiiiiiiiiiiiiiiiiiïi Op 23 maart trad zij voor de I.K.K. op. Helaas was er geen te groot auditorium om van het gebodene te genieten (was hier het Euro visie Songfestival de grote concurrent?) maar dit toonde zich ten zeerste dankbaar. Over dit optreden schreef de muziekrecensente van de Haagse Courant W. Lievense, o.m. „...dat de zangeres over een indrukwekkend volume kon beschikken en bij machte was een climax met grote spanning voor te bereiden..." Wij hopen gaarne dat Maria Bigler, die door haar onverzettelijk en energiek aanpakken toonde, tot welke prestaties zij in staat is, een stijgende carrière tegemoet zal gaan. Wij zul len haar op deze weg met belangstelling vol gen. W. v.M. PROGRAMMA: De tentoonstelling van schilderijen en beeld houwwerken-van amateurs, leden van de I.K.K. duurt nog tot 20 april. Woensdagavond 24 april spreekt de oud Be stuursambtenaar S. van der Goot over Cultu rele arbeid onder de Papoea's. Aanmeldingen voor het lidmaatschap van de I.K.K. 1.per maand) bij het Secretariaat: Weimarstraat 121, Den Haag. PASAR MALAM 28, 29, 30 juni HOUTRUST T Bezoek ook eens U vindt daar o.a. Een ruime sortering Indische Ingrediënten Kant en klaar gerechten om mee te nemen Een prettige bediening en deskundige voorlichting Lage prijzen En niet te vergeten... voor 10.- aan cassabonnen ontvangt U 1.- in contanten retour Alle bestellingen boven 5.- worden gratis thuisbezorgd Edisonstraat 82 - Tel. 39 08 47 DEN HAAG J De boeken van 1 zijn verkrijgbaar bij Boekhandel Fred. Hendrikl. 217b, telefoon 54 37 00 DEN HAAG. 23

Tong Tong | 1963 | | pagina 23