XANDER GAAT NAAR KINDERGARTEN Hij is vijf jaar en „gaat al naar school". Naar kindergarten. Natuurlijk verschilt zo'n Amerikaans kleuterklasje niet veel van andere kleuterklasjes overal ter wereldHet is evenwel aardig om er een kijkje te nemen en te zien hoe onze bibit in Amerika het doet op school. Boven, van links naar rechts: De bus haalt en brengt hem en enkele andere kinderen uit onze straat. Hij is de enige „man" tussen de immaculate en sophisticated dressed little ladies. Hij is een gentleman, kijk maar! De juffrouw leest voor uit... Tanah Air Kita! Ze had het boek de vorige dag van ons ter leen gekregen en wil nu per se er uit voorlezen. „So interesting, beautiful country Indonesia!" Midden, van links naar rechts: ln het vrije uur mogen de kinderen doen wat ze willen, („to develop their initiative!'En dit is de grocery store" waar je werkelijk van alles kunt krijgen wat in een normaal huishouden wordt gebruikt, (zonder inhoud hoor). Voor moeders en vaders" die House spelen zijn er zelfs zulke items als nagellak, hairspray, shaving cream. „Dan weten ze dat die dingen alleen door moeders en vaders gebruikt mogen worden en dat kinderen er af moeten blijven"zegt teacher. Muziek- en zangles. Tegelijk leren tellen want men zingt hier: One little Indian, two litlle indians, three little indians...". Juf bespeelt een cither. Onder, van links naar rechts: De melk is op, de cartons in de vuilnisbak. Er klinkt eensklaps zachte muziek door het lokaal. „Naptime!" de kinderen gaan een half uurtje rusten, zomaar op de grond waar ze maar willen op matjes, tapijtjes, handdoeken met hun naam erop. Hij spreidt zijn Japans matje bij gebrek aan een tikar. Toch nog even fuisteren; „hé Karen, how did you like my drawing Het wordt heel stil en tenslotte houdt ook de muziek op. Waar zou hij over zitten mijmerenMisschien wel: „na gedane arbeid..." Tekst: Marijke Steevensz. Foto's: Roy Steevensz Note: op foto no. vijf staat op de piano een bord met opschrift Private property. Dit betekent geenszins dat de piano aan de teacher behoort. Die is van de school. De kinderen hadden net de betekenis van hetzelfde woord geleerd en die was door de teacher aan de piano gehangen. 14

Tong Tong | 1963 | | pagina 14