VAKANTIE-REIZEN ITÉ-REIZE N PRIVÉ-REIZEN I N T R A N E D MARIA DERMOÜT De sirenen PAAGMAN Een verloren zaak J Het is ons steeds een genoegen, U alle gewenste inlichtingen te verschaf fen over I per vliegtuig, schip of per (autocar)-trein, of combinaties daarvan, en 1 natuurlijk over Met verblijf in soede tot luxe hotels in de vakantieplaats van uw keuze. t v/h HESTA, CRANS CO, t PLEIN 22 TELEFOON 18 42 50 DEN HAAG 4 4 (Vervolg van pag. 6) en gesteund had om meer lezers te winnen, kon al spoedig merken dat het abonnee-aantal er niet door steeg en wij zelfs in zekere kringen antipathie kregen, omdat wij een goed woord vroegen voor wat men aanmerkte als „verraders" en „communisten". Op deze stem men hebben wij nimmer acht geslagen. Als men echter het oordeel dat een pagina on efficiënt was en daardoor mede nadelig, beke ken vanuit exploitatie-overwegingen gaat sa menvatten als „te weinig voordeel voor Tong- Tong" voert dit onjuist en onaangenaam in de richting van zwartmaken van het Tong-Tong- streven: Wij kennen té veel bestuursleden van NASSI té persoonlijk en té goed om dit van hen aan te nemen. Ik kan mij indenken dat er persoonlijke geïrriteerdheden t.a.v. mij bestaan, maar deze veronderstelling moet ik als „on juist" terzijde leggen. Hier is overigens (naar mijn oordeel en erva ring) sprake van een al te lichtvaardig door- elkaar halen van „nastreven van een doel" en dit „financieel verantwoord opzetten" en dan maar gauw met het oordeel klaar staan van „voordeel zoeken" en „winst najagen". Altijd zijn de geldmiddelen (helaas) de onverbidde lijke correctie op elk streven. Als NASSI haar doel niet ten volle (of in een later stadium misschien -geheel niet) kan nastreven door ge brek aan geldmiddelen, dan kan men de wer kers aan de Antwerpsestraat toch moeilijk gaan verwijten dat zij met hun werk ophouden „omdat er niets meer te verdienen is". Men moet doodgewoon (en keihard) „ook leven". Eén ding moeten wij ons bij dit alles (bij NASSI zowel als bij Tong-Tong) afvragen: (Hijkt de goede wil bij bet grote publiek om de zaak te blijven steunen wel constant en offer vaardig genoeg om de zaak tot een suksesvol einde te brengen. Wij kunnen dan verder on derzoeken of het publiek de schuld draagt of de werkmethode en/of de houding van de re dactie van Tong-Tong, en daarvoor is deze polemiek. Niet om personen in een kwaad daglicht te stellen. 5. In mijn artikel heb ik (zoals van het eerste begin af) de Regering in eerste instantie ver antwoordelijk gesteld (niet, herhaal: NIET) NASSI. Er is nooit een toegeven van (ge deeltelijke) schuld of mede-aansprakelijkheid door de Regering geweest, omdat bij de over dracht zowel door overreding of het gebrek aan zorg voor ruime overtochtmogelijkheden een groot aantal Nederlanders gedwongen zijn geweest het warga-negara-schap te kiezen. Wij stellen niet de Regering ten volle aansprakelijk van alle nationaliteitsverlies, maar wij hebben gemeend te moeten protesteren tegen een be handeling van de „Spijtoptantenzaak", waarbij continu schuld gezocht werd bij spijtoptanten en Indonesiërs. Hierdoor is wederom groot ONrecht gedaan aan Nederlandse burgers, die leefden en handelden in diep vertrouwen op een eerlijk en Christelijk Gezag. Ik durf en moet hier het woord „ik" vervangen door het woord „wij" omdat in de loop van het afge lopen jaar gebleken is dat duizenden lezers deze mening delen (zij het misschien niet zo scherp als ik), maar ik aanvaard graag de persoonlijke verantwoordelijkheid voor deze mening. In hoeverre de lauwheid van het grote publiek ook met „schuld" verklaard kan worden, wordt m.i. bepaald door de werkwijze van NASSI, waarbij wij wederom begrijpen dat NASSI tot deze werkwijze gedwongen werd en nochtans deed wat het kon, maar wederom: de schuld leggen wij niet bij NASSI. Ik betreur het dat het Dagelijks Bestuur dit denkt. 6. Wat het „wegslapen" van het door HALIN (en NASSI) bijeengebrachte geld betreft. Dit is in belangrijke mate een waarschu wing aan het grote publiek, dat jaren lang gelden bijeengebracht heeft, en waarbij wij nu een grote onverschilligheid waarnemen t.a.v. de verdere besteding van die gelden. Dat is fout. Men moet waakzaam blijven. Ik betreur het verder dat spontaan vanuit HALIN zelf geen wijde publiciteit is gegeven aan het geen men heeft gedaan en zich voorgenomen heeft te gaan doen met het van het offer vaardige publiek ter beschikking gekregen geld, nu de betrekkingen met Indonesië hersteld worden. Net zoals men toen op brede wijze gebruik heeft gemaakt van pers en publiciteit (radio, TV) om gelden te ver krijgen, hoort men NU van dezelfde middelen spontaan gebruik te maken om aan ditzelfde publiek te vertellen wat men zich voorneemt te gaan doen. Net zomin als tóen aan Tjalie (en het publiek) gevraagd werd zich eerst bij het Bestuur te vergewissen wat er met het geld gedaan zou worden, hoeft NU van Tjalie en het publiek niet gevraagd te worden zich eerst te vergewissen of er wat gedaan wordt vóór er een mening wordt gevormd. Daar heeft het (Vervolg op pag. 19} ¥-* T Op 27 juni van 1962 stierf de schrijf ster Maria Dermoüt. Voor haar vele bewonderaars moet het een grote vreug de zijn, dat zij nog voor hen nieuw werk van deze auteur te lezen krijgen. Haar nalatenschap-in-handschriften is bijzonder rijk. In De sirenen wordt nu een deel openbaar. Verschijnt in mei. Gebonden 8.90. De negen verhalen van deze bundel zijn zeer verschillend van lengte en behoren tot verschillende perioden van haar auteurschap. Maar alle negen zijn zij geïnspireerd door haar „land van herkomst", het vroegere Nederlands- Indië. De haaienvechter ontstond al in het begin van deze eeuw in de Molukken. Het is merkwaardig, in dit jeugdwerk (de schrijfster was toen even twintig) de toon van de latere geschriften reeds zo duidelijk te horen. De Zuidzee is van de dertiger jaren, kort voordat de schrijfster voorgoed naar Nederland zou vertrekken. In chronologische volgorde komen dan de 'drie slangenverhalen, die na het sukses van Nog pas gisteren, het eerste boek dat Maria Dermoüt, op 63-jarige leeftijd, publiceerde, met lange tussen pozen in De Gids verschenen. In de laatste jaren van haar leven schreef zij De sirenen, het verhaal, waaraan de bundel zijn titel ontleent. Het is een prachtig voorbeeld van haat verteltrant, een magische herschepping van een oude legende; ook in Amerika had het groot sukses. Na haar dood vond men in manuscript nog de twee verhalen De dans met de speer en Old men forget. Het laatste verhaal Het ameublement van de Gouverneur-Generaal Talud was oorspronkelijk bestemd voor een roman met als onderwerp de herhaling van een thema uit het verleden in het heden. Maria Dermoüt heeft haar bedoeling niet meer kunnen verwe zenlijken, maar ook in deze kortere vorm is het een uiterst boeiend ver haal. Algemene en Wetenschappelijke Boekhandel Frederik Hendriklaan 217B 's-GRAVENHAGE Telefoon 54.37.00 - Postgiro 185783 IS

Tong Tong | 1963 | | pagina 18