Mertjon 30 APRIL Win een abonnee. Maak meer kruit voor het eindvuurwerk! Vriendelijk verzoek aan hen, die ons post sturen voor Tjalie Robinson of Lilian Ducel- 1 le, om hiervoor luchtpostpapier te gebruiken. Aangezien deze brieven aan de 1 geadresseerden doorgestuurd moeten worden kunt U nagaan 1 dat we ons arm betalen aan porti. U kunt ook rechtstreeks schrijven J 1 aan het volgende adres: 1 P.O. Box 137, Whittier, Calif or- 1 1 nia. U.S.A. Redactie Weet U wat het belangrijkste is dat wij (U en ik) in deze vijf jaren gewonnen hebben? Wij zijn niet meer bang voor de ondergang. Weet U dat ditzelfde inzicht vijf eeuwen geleden de ontdekking van de wereld mogelijk heeft gemaakt? Uit- entreure hoorden de grote ontdekkingsreizigers de thuiszitters voorspellen: „Je wordt door zeemonsters verslonden! Je dukelt van het randje van de wereld af! Je komt nooit meer terug!" Ze geloofden het op het laatst wel. Velen kwamen inderdaad om, maar de overlevenden legden de wereld open van vandaag. Toen al ontdekte de grote dichter Camoens de grote betekenis van de Onbevreesdheid en hij zong: „Vrezen wij het gevaar niet. En wenden ons naar de ontdekte kusten!" Foto: J. Hamelberg 30 April is Koningin Juliana jarig. Het is traditie in ons Koninklijk Gezin om de verjaardagen thuis in intieme kring te vieren. Dit jaar zal het de eerste keet- zijn dat daarbij een stoel onbezet zal blijven... Ieder van ons, die ééns voor de eerste maal na het overlijden van Moeder z'n verjaardag vierde zal zich herinneren hoe op die dag de pijn door het hart schoot. Als wij op de 30ste temidden van de vreugde ons met het Koninklijk Gezin verheugen dan zal even een flits van verdriet door ons hart gaan om die lege plaats. Temeer daar het binnenkort ook de eerste Moederdag is sinds het heengaan van de Koninklijke Moeder. Wij wensen onze lieve Koningin Juliana naast de vreugde ook Kracht om deze pijn te dragen en haar om te zeiten in gelouterde Sterkte. Vijf jaar lang heeft Tong-Tong moeten aan horen: „Vandaag of morgen gaan jullie toch op de fles! Jullie gaan immers allemaal vroeger of later dood?" Ja, we weten het. Onze gele deren dunnen. Maar één ding is zeker: we leven nóg! Een ander ding: Geen dood kan ons meer afnemen wat we tot nog toe tot stand gebracht hebben. F.n tenslotte: onze erfenis zal blijven bestaan en groeien tot ongekende grootte. Marco Polo, Columbus, Da Gama, Magelhaen, Tasman, zij zijn dood. Maar miljarden mensen na hen bleven varen op hun koersen. Wij, oud-gasten, zullen voorbijgaan. Maar onze koers is vastgelegd. Volgende generaties Foto: Antara De Indonesische Zaakgelastigde, Dr. Moh. Sjarif en Minister van Buitenlandse Zaken Mr. J. M. A. H. Luns tijdens hun eerste ont moeting in Den Haag. De Indische groep, wier hart toebehoort aan Nederland zowel als aan Indonesië, volgt uiteraard vol belangstelling en medeleven de ontwikkeling van zaken. Hoe zullen de warrige draden, tot zo'n roewete kluwen in elkaar gedraaid, uit elkaar gehaald en opnieuw netjes gewonden kunnen worden? Hier en daar zullen we er ook wel een breuk in tegenkomen, die dan gesamboengd zal moeten worden. Maar als dan straks het nieuwe pa troon gebreid zal zijn, zullen we van die samboenganknoopjes niet veel meer zien. Laat ons allen aan die ontwarring meehelpen, ieder op zijn eigen plaatsje, opdat het resultaat spoe dig bereikt kan worden! W. v. M. zullen erop varen. Welke koers? „Zoekt op basis van de nuttige ervaringen in de Gordel van Smaragd nieuwe interessen in Nederland te wekken voor de Tropengordel" In vijf jaren werk is de belangstelling voor nuttige werken in de Gordel van Smaragd geconsolideerd. Tienduizend lezers waaronder vele universiteiten en een ontzagwekkend groot aantal prominente figuren uit Bestuur, Handel, Industrie en Onderwijs. Goed, goed. Wij kunnen met recht voldaan zijn op wat tot nog toe bereikt is: Ondanks het feit dat wij verstrooid werden over heel Nederland, zijn wij verbonden ge bleven, Ondanks de doofheid, minachting, spot en tegenwerking zijn wij blijven groeien, Ondanks de harde arbeid voor inpassing in de nieuwe maatschappij hebben wij tijd, aandacht en geld vrij kunnen maken om deze Tong- Tong op te bouwen, Ondanks de twijfel en tweespalt in eigen gele deren, heeft de kerngroep stand gehouden en vastberaden doorgezet, Ondanks het inzicht dat wij „nooit meer terug kunnen" en één voor één sterven zullen buiten ons zonneland, zijn wij niet moedeloos en ver slagen, maar zetten dubbel energiek door. Ondanks de „algemene opvatting" dat het met de Laatste Indische Garde en het Indisch ver leden gedaan is, hebben wij de grondslagen gelegd voor een voortleven in de Nederlandse maatschappij tot in lengte van dagen. Ondanks ondanks ondanks ja, het woord ondank zit erin. Onze ondank voor alles wat wij doen, hebben wij lang en breed te pakken. Nochtans weten wij dat wij goed doen. En alles wat goed is, kan niet sterven. Wij zullen leven! Nu nog zegt deze volgende generatie: die ouwe garde heeft het voor ons verknoeid; hoe eerder we ze met hun lamlendige heimwee vergeten, hoe beter. Maar deze generatie wordt straks ook ouder en bezonkener en wijzer en zal begrijpen dat heimwee op z'n sterkst historie is, die voor geen land en volk verloren kan zijn. Later zullen wij met verbazing móeten vast stellen: sapperloot, die Ouwe Garde, ónze ouders, zij werden verslagen, verdreven, dood verklaard zonder één kans om te overleven, en zij zijn opgestaan, hebben zich opnieuw ten strijde gegord en hebben gewonnen Ja, mijn waarden, dat hebben wij in het Oos ten geleerd: wie niet takoet mati is, zal winnen. En zelfs als hij sterft voor de overwinning bereikt is, hij zal door zijn voorbeeld de ande ren inspireren tot „poekoel teroes" tot het einddoel bereikt is. Kijk die Indischman daar eens lopen in de kou. Pips en grauw en zielig alleen, één tegen veertig in Holland. Zielepoot, hoe gauwer hij dood is, hoe beter. Eé-éé! Binnen kijken, meneer, binnen! Daar brandt nog steeds een vuur dat niet te doven is door hoeveel ijs en sneeuw ookLet op Als je denkt dat hij bijna „op en weg" is, dan begint zijn actie pas. U bent nooit in Indië geweest, ja meneer? U heeft daar nooit Oud op Nieuw gevierd, ja meneer? U heeft nooit een „tamboer" gezien, ja meneer? Aangestoken drie minuten voor twaalf als het jaar bijna „op" is, bijna, dan komen opeens de lak- en magnesiumbommen voor het eindvuurwerk. Doe je oren dicht, manSpring beduusd ach teruit! En besef dat dit afscheid van het oude jaar meteen de inluiding is van het Nieuwe! Tong-Tong zal met de laatste Indischman een formidabel entree maken in de Toekomst van NederlandT. R. iniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiiiiiuiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiliiiiiliiliiiiiiiiiiiiiiiiiliiiiiiiiiwiliiiiiifiiiiiiiiiu in 3

Tong Tong | 1963 | | pagina 3