J Pouwels Poutvels VOOR DE VROUW Je kunt zulke leuke dingen krijgen in Tijuna (I) „Vies vies daar heb je geen idee van!" zegt men als men het over Tijuna heeft. Maar toch gaat iedereen naar Tijuna,WaaromOmdat iedereen naar Tijuna gaat. En men dan kan zeggen: „Ja, ik ben ook al naar Mè-hi-ko geweest!" Want zo moet je eigenlijk Mexico uitspreken. Vier keer ben ik nu naar Tijuana geweest. En het was vies. Na het brandschone Amerika lijkt alles extra smerig. De straten van T. zijn sinds ze werden aangelegd nooit gerepa reerd geweest. Integendeel, iedereen schijnt ijverig bezig het plaveisel in nog deplorabeler toestand te brengen, door er hier en daar stenen uit te peuteren. En mochten er ooit behoorlijke trottoirs geweest zijn, dan zijn de tegels ervan nu elders in gebruik. Niettemin zijn de wegen in Tijuna geplaveid met goede voornemens, want hier en daar liggen veelbe lovende hopen grind en zand langs de weg en ik heb er zelfs een stoomwals gezien. Er is al vaker over Tijuana geschreven (door Tjalie indertijd eifmrog niet zo lang geleden door Rudy Stuck). Wat ik U^van Tijuana ver tel is dopr vrouwenogen gezien. Vrouwen be oordelen een plaats meestal op „wat je er krijgen kunt". Dat is ons huisvrouwinstinct, zal ik maar zeggen. En in Tijuana k u n je veel krijgenT*reken ngaar. Om te beginnen: Tijuana is het eerste Mexi caanse stadje buiten de Amerikaanse grens, ongeveer 30 mijl van San Diego. Je gaat de bocht om en, olehdiftw ligt Mexico. Waar je pardoes tegenop rijdt, als je die Ame rikaanse bocht om bent, is een „marriage licen se" bureau. Ongeveer zo groot als een stalletje van een toekang ramboet maar dan met een echt dak. Ze trouwen als razenden hier in Amerika'JirtTiéestjil teen-agers die uit het gareel willen. Dan merken ze dat ze door de huwelijk se staat weer in een ander gareel zitten en hun eerstvolgende zorg is dan: hoe komen we weer wettig van elkaar af. geloof niet dat de Amerikaanse jongelui verschillen met die van de Europese, alleen hier heb je behalve de goede raadgeefsters in allerlei kranten en vrouwenbladen ook nog de directe oplossing: het marriage license bureau. In Tijuana is het een van dS* bloeiendste huisnijverheidsindus- trieën. Naast de auto, vlak nadat je een lusteloze ■DÉMriMi douane gepasseerd bent, rennen al direct een paar Mexicanen mee, die je kaartjes voorhou den a 50 ets. per stuk. Er staat „Bob's" op, meer niet. Tot op heden weet ik niet wat er bij, of met deze Bob te beleven is. Is het een parkeerplaats, een goktent of een plaats waar ze jailali bedrijven (spreek uit hai-lai) een soort balspel met een kromme bat. In ieder geval maken die rennende mannetjes me zenuw achtig. Heel Tijuana ziet er eigenlijk altijd uit of er iets aan de hand is, of dat er iets gaat gebeuren: een revolutie, een aardbeving of een volksverhuizing. Er zijn altijd veel mensen tegelijk op straat. Arme mensen wel te verstaan. INTERCOIFFURE IDEALE COIFFURES open 7.30 v.m. tot 6.00 n.m. Fred. Hendrikl. 160 - tel. 553055 De rijken genieten van hun prachtige huizen in de heuvels en doen hun boodschappen in San Diego of Los Angeles. Toen ik de eerste keer in T. kwam, had ik het gevoel dat U allen ook wel eens heeft: „Dit heb ik eens gedroomd" of: „Dit heb ik eerder gezien in mijn leven!" Inderdaad, de eerste die ik al eens eerder heb ontmoet, is een Indische jongen, die met enorme snelheid en wapperend jack door de hoofdstraat rent. Het is half 10 's morgens. Diezelfde jongen ben ik ettelijke keren op de Nieuwendijk-Kalverstraat tegengekomen, maar dan om half tien 's avonds. Quo vadis denk je. Maar dat is zijn zaak. Het stikt er in Tijuana van Indische mensen. Denk je. Ze zijn er ook wel, maar Mexicanen lijken sprekend op In dische mensen. Alle straten lijken op elkaar, maar op elke straathoek is wat anders te beleven. Ik heb me in Tijuana leren oriënteren door de bedelaars te onthouden. Hier de vrouw met 5 kinderen dat is de straat van de markt, daar die vrouw met 2 babies (één waarschijnlijk geleend) daar staat de winkel met dat mooie leerwerk en bij die man met één been moet dat leuke restaurantje zijn. Wie geboren en getogen is in het Oosten is gewend aan bedelaars en kan ondanks een „kassian"-gevoel toch met nuch terheid naar een bedelaar kijken. Mijn kinde ren zijn echter Westerlingetjes en tot tranens- toe bewogen, bij het zien van zoveel ellende. Gewend aan goed geklede muzikanten met honden, violen en accordeons in Nederland vinden ze deze mensen iets vreselijks en een groot deel van hun zakgeld verdwijnt in de uitgestoken handen. Op elke straathoek is ook meestal iets te eten of te drinken. Hier een karretje met koekjes. Goela katjang (ja, die echte van ons) een soort roti koekoes en hardrose gekleurde co- coskoekjes. Ook goelali (net zo bros als de onze) en cactus- en meloenblokjes die precies als onze tankwé smaken en ook op dezelfde manier worden gemaakt. Ik koop voortaan dus geen tangkwé meer in Chinatown maar gewoon cactus-bars in Mexican Village, die zijn goed koper en lekkerder. Later op de dag worden er taco's en taquitoes Het zou wel gemakkelijk zijn als al Uw wensen zo in één klap: „WLADAM zouden uitkomen, maa mee naar de PASAR MALAM. Er is genoeg, dat ook hém interesseert al was het alleen maar al dat een man, voert nog steeds door zijn maag. En de weg naar de Pasar Malam is gemakkelijk te vinden: r ook zóndei heerlijke ete HOUTRUST 12

Tong Tong | 1963 | | pagina 12