Pasar maLamToNoroNö Winschoten f 15.800,- f 90,— p. mnd. 28 A29 en 30"{tJ JUNI» I.K.K. TONG-TONG DISTELBLOM ZONEN Literaire avond oooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooc INDISCH RESTAURANT BALI Communiqué TOKO BETA W I E Gevestigd sinds 1880 Koningin Emmakade 114, Den Haag, Telefoon 070-606.222 Thans onder nieuw beheer. Verkrijgbaar alle rijsttafelingrediënten. Elke vrijdag diverse Indische koekjes en extra schotels om mee te nemen, zoals lontong of nasi goedek, enz. Komt U eens kijken? Beleefd aanbevelend, C. A. KOLSTER Onder auspiciën van de Indische Kulturele Kring „Tong-Tong", in samenwerking met: het Haags Cultureel Centrum, de Haagse Kunstkring, het Algemeen Nederlands Ver bond en het Letterkundig Genootschap „Oefe ning Kweekt Kennis" werd op 10 juni in Pulchri Studio te Den Haag ter herdenking van de honderdste geboortedag van Louis Couperus een causerie gehouden door de Neer landicus Rob Nieuwenhuys (Breton de Nijs) over: „Louis Couperus: van Indische Mensen en Dingen". De avond werd geopend door de wd. voorzit ter van de I.K.K., de heer E. den Hamer Rob Nieuwenhuys begon zijn lezing met enige jeugdherinneringen aan Louis Couperus, die tijdens zijn derde verblijf in Indië in hotel des Indes logeerde, waar de oude heer Nieuwen huys directeur was. Zijn oordeel over Coupe rus als mens was niet onverdeeld gunstig. Een tweede confrontatie met de grote schrij ver was diens naam, L. A. M. Couperus in kloeke letters uitgesneden in een van de schoolbanken die in de pendoppo van de K.W. III stonden. Oud-leerlingen herinneren zich die hoge zespersoonsbanken wel, nog af komstig uit de beginperiode van de school. Hierop volgde „Eline Vere" dat op het boe kenlijstje voor het eindexamen stond en waar mee de ware belangstelling voor de schrijver werd gewekt. Rob Niewenhuys vervolgde met over de jongensjaren van Couperus te vertellen die in Indië werden doorgebracht van zijn negende tot zijn vijftiende jaar (1872-1878). Dit was een „verrukkelijke" tijd en de jonge Louis voelde zich daarna in Holland niet thuis, waar hij de zon en het licht miste. Hierna werd besproken de roman „De stiile kracht" die in Pasoeroean werd geschreven toen Couperus daar in 1899 bij zijn zuster en zwager de la Valette logeerde. Du Perron vond het gegeven van deze roman „drakerig", maar spreker zette uiteen dat het in dit boek gaat om de persoon van resident Van Oudijck, bestuursambtenaar in hart en ziel, die houdt van zijn gewest en hiervoor het beste wil; de nuchtere man die zich aan feiten houdt en bijgeloof afwijst. Maar als hij gecon fronteerd wordt met feiten dit hij niet kan verklaren, gaat hij hieraan ten onder. Verder werden enige belangwekkende achter gronden van deze roman besproken. O.a. Laboewangi waarin men Pasoeroean zou kun nen herkennen, maar toch weer niet helemaal. De familie de Luce, waarvan men denkt dat hiermee de familie Dezentjé wordt bedoeld; het „goena goena" geval dat zich in werkelijk heid in Soemedang afgespeeld heeft en waar inderdaad een rapport van bestaat. Uit al deze gegevens is „De stille kracht" ontstaan. Na de pauze las Rob Nieuwenhuys een passage voor uit dit boek, n.l. het laatste gesprek dat Eva Eldersma, het culturele vrouwtje, heeft met Van Oudijck. Als slot een kort verhaal „Het afscheid", dat spreker bijzonder had ge troffen. Door een warm applaus na afloop toonden de aanwezigen het hier volkomen mee eens te zijn. Het spijt ons oprecht dat we wegens gebrek aan plaatsruimte niet nader op e.e.a. kunnen ingaan, zodat U moet volstaan met een zeer oppervlakkig verslagje. En het spijt ons ook, |llllllllllinil!lllllll!lllllllllll!ll!li:illlllllllllllllllll!lllll!!lllll|i:!il!!lllllllll!llllllilll i Van de in aanbouw zijnde fraai uit- 1 gevoerde 4-kamer etagewoningen i 1 aan de Piet Heinlaan te I Oplevering in juli. zijn nog enkele midden- en hoekwoningen beschikbaar. Koopsom Met f. 3.000,— eigen geld (incl. kosten) be draagt de rente en aflossing. Inlichtingen NIJHAN N.V., Fr. v. Mierisstr. 75, Amsterdam, tel. 020 - 72 02 26 - - 72 07 26 of BALKEMA EN KWANT, Bosstraat 55, Winschoten, tel. 05970-3831- I 3521. Üillllllllllllilllllllll!l]lllllll!l!lll!l!lllllllllllllll!lll!l!llllllll!lll|l|l!llllll!l!llllllillllllllllllllllllllllllllll!l!lllllllllllllllllllllllill|l||i:ill!llllllllllllllillllll:lll]||||l!lllllllll!llllllllll!lllllllllllllll|]|||ll!l!|||||!||||i:i|||!||||||!: Leidsestraat 89 - 97 Amsterdam tel. 62465 zoekt voor directe of spoedige in diensttreding A. Assistent van de keukenchef Goed op de hoogte van de Ind. keuken en de Maleise taal beheersend, B. Indonesische koks, mannelijk en vrouwelijk. OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO De laatste dagen verschijnen in de Nederlandse pers verslagen van in Indonesië rondreizende journalisten waarin de indruk wordt gevestigd ja soms uitdrukkelijk wordt medegedeeld dat de zich in Indonesië bevindende Neder landse oorlogsgraven door Indonesië worden verzorgd. De Oorlogsgravenstichting meent tegen deze onjuiste berichtgeving te moeten protesteren. De verzorging van de erevelden in Indonesië berust sedert 1952 bij de Oorlogsgravenstich ting te 's-Gravenhage, welke haar taak ook ge durende de laatste jaren heeft kunnen uitvoe ren, daartoe dit zij gezegd in staat ge steld door een welwillende houding van de Indonesische autoriteiten. De dagelij ksee werkzaamheden staan onder leiding van een bijkantoor te Djakarta hetwelk vanuit Nederland wordt gefinancierd en hon derden locale arbeidskrachten in dienst heeft, uiteraard van Indonesische nationaliteit. Namens de OORLOGSGRAVENSTICHTING INTERNATIONAAL MEUBELTRANSPORT St. Janstraat 21, Laren N.H., Holland, Telefoon 02953-2760 Gespecialiseerd in verpakkingen bestemd voor OVERZEE en verhuizingen naar SPANJE en ITALIË Gecombineerde verhuizingen mogelijk Bergplaats voor inboedels Dit boek en andere leverbare boeken van deze schrijver verkrijgbaar bij: i Algemene en Wetenschappelijke 1 Boekhandel PAAGMAN Frederik Hendriklaan 217B 's-GRAVENHAGE i Telefoon 54.37.00 - Postgiro 185783 j llllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllliililllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllff dat de opkomst van onze I.K.K. leden niet zó groot was. Zij die wegbleven hebben een leer zame, interessante avond gemist. IKS 24

Tong Tong | 1963 | | pagina 24