ben™ SNEL vermoeid? ,s uw CONCENTRATIE OVERBELAST? Roosendaal f 24.000,— v.o.n. eigen geld f 24.00,- per maand f 108,- Vitale positieve gexondheid Gebruikt U ook l KETJAP A BAAS TOEA Dit nieuwe natuurlijke antwoord kan voor u de oplossing syn Als u zich fysiek niet lekker voelt kan dat betekenen, dat u de natuurlijke vitaminen nodig hebt, zo noodzakelijk voor de juiste bloedtoevoer naar de spieren van het lichaam en naar de hersenen. Neem daarom Aktief Capsules. Deze combineren hoge concentraties van tarwekiemen de rijkste bron van "groei" en "energie" vitaminen - met andere natuurlijke vitaminenrijke concen traties. Aktief Capsules zijn smaakloos, werken niet gewoontevormend. U zult verbaasd staan over de invloed van Aktief Capsules op uw energie en welzijn. Begin vandaag nog met Aktief Capsules. Verkrijgbaar bij apotheker en drogist, f. 3.90 voor een kuur. 1 lllllllllllilllllllllllllillllllllllllll!llllllllllllllllllllllllllll||||||||||||||||||||||||l|||||||||||iillllllllllllllilllll!l!:illlllllllll!llll|||||iillllllllllllllllllllll|||||||||||||||||l!lllllll!llllllllllllllllllllllll|i|||||||||||||||||||||||||||||l||||||||||||l!l!llinillli^ In aanbouw fraaie middenstandswoningen met voor- en achtertuin EIGEN GROND VRIJE VESTIGING (alle kosten inbegrepen). Oplevering eind 1963. j} Ink: NIJBOUW N.V., Willemsparkweg 211, Amsterdam-Z., tel. 020- 72 60 48; 1 Utrecht 030-25794; Dordrecht 01850-21422. iiiilll!lllllll!lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll!llll|llllllllllllllllllllllllllllllllllllll!lll!!llllllllllll:l|llllllllllllllillllllllll!:'lll!lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll|l|ll!ll!lllllllllllllllllllllllll!lll!lllllllllllllllll!llll!lllll!llllllllllllllll!ll (Vervolg van pag. 10) sloeg daar rechtsaf en voer de Bahau op tot zowat aan de poetjok. Vandaar werd de waterscheiding overgestoken naar het stroom gebied van de Kajan en afgezakt naar Long Nawan. Het was een moeitevolle en gevaar lijke tocht; een transportcommandant die geen prauwen, al of niet beladen, verloor mocht zeggen dat hij gezwijnd had. In de Keham Aloe sloeg in later jaren kapitein van Gent om en verdronk. Nadat een betere op- voerroute via de Kajan-zelf was gevonden, hield Long Iram op belangrijk te zijn, werd opgeheven als post en Boelongan nam de taak over. Maar zolang als het duurde was Long Iram de post van de prauwenvaarders, en dit onderdeel was het belangrijkste van onze militaire oefe ning. Elke groep had zijn eigen prauwen en elk mannetje was een volleerd dajonger of had dit te leren. Bij tijd en wijle werden prauw-races gehouden tussen de groepen on derling en het was een eer, en bracht als regel enig materieel voordeel, tot de winnende prauw te behoren. Maar tegen Baas Toea viel niet te roeien. Zijn kerels gingen so wie so al voor hem door het vuur, en als 't op dajongen aankwam roeiden ze zich voor hem met ge noegen een hartvergroting. Daar kwam nog bij dat Baas Toea zich door bevriende Dajaks en het waren allemaal zijn vrienden, deze Ba- haudajaks een dajong had laten kappen met een extra-breed blad. Om deze dajong meer dan een paar minuten te roeien had je de schouders van Baas Toea nodig; zelfs een Dajak wie je deze dajong in de handen drukte, greep na een paaar slagen zeer gehaast naar zijn eigen, kleinere roeispaan. Als Baas Toea bij zo'n race zijn Ceramse strijdkreet liet weergalmen en met zijn eigen kemoedi-dajong een schepje erop deed, dan vloog de prauw niet door het water, maar scheen erover te springen met nijdige rukken. Volledigheids halve dient vermeld te worden dat de groeps commandant tevens de kemoedi (stuurman) was van zijn prauw en ook dit vereiste aanleg en kracht. Deze races werden vrijwel steeds gehouden op feestdagen, als de hele tangsi feest vierde. En als 's-avonds de officieren acte de présence gaven en de kandoeri met hun aanwezigheid kwamen opluisteren, was het strijk en zet de dokter die aan Baas Toea vroeg of er geen nummertje tjakalele op het programma stond. En dat werd dan meteen op het programma gezet, want een van de volkomenheden van Baas Toea was, dat hij in zijn Alfoerse tijd de tjakalele tot in de puntjes had afgekeken van onze Alfoerse broeders. Dan moest Patty opdraven, zijn pezige Ambo- nese Pattynama, die ook hiermee rekening had gehouden en van de keet van Baas Toea twee Dajakse mandau's ophaalde. Want bramen slaan in de companiesklewangs zou de kapi tein nooit hebben toegestaan; trouwens deze fantastisch met veren en kralen versierde mandau's waren als geknipt voor de show. Onder het uitstoten van ruwe kreten draaiden de twee kemphanen met horizontaal gestrekte armen en de mandau's loodrecht in de vuist eerst rondjes om elkaar heen, stampend met de voeten en zichzelf opwindend tot groter krijgsdrift om daarna het spiegelgevecht te be ginnen. Soms dacht je werkelijk dat het ernst geworden was en dat zij elkaar de hersens zouden inslaan, maar het hoorde allemaal bij de show. Als Patty zijn geweldige koppe- snellerskreet aanhief en zijn klewang zwaaide voor de doodsklap dan dook Baas Toea met het bovenlichaam bijna horizontaal onder die klewang door, het doek viel en de twee druipnat-gezwete zwaardvechters zochten en vonden al heel gauw lafenis aan de gul aan geboden Tjap Koentji. Toen ik aan de beurt was voor commandant- prauwentransport zorgde Baas Toea, die mij altijd de hand boven het hoofd hield, ervoor dat ik de beste Dajaks kreeg als stuurlui en herinnerde mij nog aan al de wijze eerder- gegeven instructies. En, met een knoop, zorg dat de kisten met de hap snert voor de jongens boven niet verloren gaat, anders schiet ik straks op je. Niettegenstaande zijn prophylaxe kreeg hij op een gegeven moment een venijnige infectie en de dokter vond dat hier evacuatie noodzakelijk was. Ik zie nog hoe hij door bereidwillige handen aan boord van de kapal tjina werd gedragen, en beslist had de taukey al een hap snert voor hem klaar gezet. Maar er viel een leegte over onze post, vond ik tenminste. De man die enthousiasme wist op te brengen en ook anderen te inspireren voor zelfs de saaiste binnendienst, was er niet meer en het gemis was voelbaar. De Baas Toea is nu al veertig jaar naar het Walhalla der oud-fuseliers, maar als ik denk aan al die rimboetrucks, die hij mij bijbracht op onze weekend-jachtpartijen en die mij later een groot man maakten in die rimboe, heb ik neiging in de houding te springen en een eerbiedig saluut te brengen aan Baas Toea. AC EE GAAT HET OM UW OGEN? Ga naar Lilian v/h J. H. GOLDBERG - Surabaya Overtoom 133, Amsterdam, Tel. 89537 Voor Ziekenfondsl. van 30-40% korting Vraagt dan steeds naar Ketjap A j import met de rode dop met ons merk er op. U koopt dan betere Ketjap voor minder geld. j Importeur Vanka-Kawat Dr. Augustijnlaan 40, Rijswijk Z.H. 25

Tong Tong | 1963 | | pagina 25