„INGET MATI" „AD PATRES" Fa. Johs. Ouwejan Zn. Onthoud dit! COSTA DEL SOL Radio BOLLAND Hongkong, 12 juni 1963 Beste Tong-Tong, Ben een paar dagen thuis geweest en vond daar een stapeltje TT's die ik nu op de reis uitspel. Zoals gewoonlijk staat er weer veel in dat me interesseert en vaak uit mijn hart gegrepen is. En evenzeer zoals gewoonlijk staat er ook genoeg in waarmee ik het niet eens ben. Dat zal met iedereen wel eens zo zijn, maar mij dunkt toch hoofdzakelijk met de lui die in Holland geboten, dus technisch Totok zijn. Willem Brand heeft er over gedicht en duide lijk onze verscheurde genegenheid tot uiting gebracht. Was je in Holland, dan verlangde je naar de tropen en het ongedwongen be staan, althans voor ons jongelui. Maar eenmaal terug onder de klappers kwam vaker en vaker het verlangen naar een striemende herfstbui in je gezicht, iets dat in werkelijkheid helemaal niet zo lollig is zoals je dat dan jaren later weer eens constateert als je tegen de wind in over de dijk naar Spaarndam fietst op een novembermiddag die al zo donker is als de nacht. Toch meen ik dat wij evenveel recht hebben als welke Indo of Indonesiër ook om van het land te houden en de p... er over in te hebben dat we het kwijt zijn. Niet omdat we er zo graag de overheersers wilden uithangen, maar omdat we voelden dat we er bij hoorden. Helemaal juist was dat gevoel natuurlijk nooit want wel of niet daar geboren, geen Indonesiër zijnde konden we nooit een stuk grond in eigendom hebben. Of is dit niet helemaal zo? En hoe kun je nu ooit helemaal tot het land behoren wanneer je nergens je hiel in de grond kan zetten en zeggen dat dat stuk grond van jouzelf is??? Dat was dus voor de oorlog al een beetje beroerd, maar toen bestond er zoiets als erf pacht, een soort eigendom-belazer, of je kon van de kampong een stuk huren voor weinig geld en lange jaren. Wat ik eigenlijk wil zeggen is dit. Dat som mige stukjes in Tong-Tong de indruk wekken als zou alleen de Indo zijn home kwijt zijn, het woord vaderland durf ik niet te noemen en moederland gaat ook niet op. Nou, goed, wij totoks hadden dan wel een vaderland. Omdat het voor de te volgen carriëre beter was voor mij, verliet ik mijn móórdbaan en liet ik mijn moord-school in de steek en ver trok met veel tegenzin uit Bandoeng in 1947. Gezellige reis, ongeveer 400 jongelui aan boord dus hopies lol. We varen de sluizen van IJmuiden binnen, staan over de reling, gekleed in de praktische blue-jeans die later zo'n opgang zouden maken, samen met nog een corveeër en enkele bemanningsleden, land genoten. Vreemde gevoelens gaan door je heen als je na 12 jaar de in Indië zelfs veel- bezongen duintoppen weer ziet. „Nou Jen", hoor je een van de bemanningsleden tegen zijn maat zeggen, „daar komme me weer met 2000 van die opvreters". Jen spuugt 'ns over de reling en knikt bedacht zaam, dan keert ie zich naar jou toe en zegt met overtuiging: „Ik zal d'r geen boterham minder om vreten dat we Indië kwijt zijn, wat jij?" Je grijnst maar eens en zegt dat je ook zo'n opvreter bent, maar dat je hoopt niet aan zijn portie te hoeven komen. Welkom. Later wil je naar de zeevaartschool, je hebt voldoende vooropleding, natuurlijk je kunt in september op de cursus komen, maar hoe oud ben je eigenlijk. Twintig al? En pas in de 4e klas van de HBS? Dan moet je wel erg stom zijn en bovendien mag je in het eerste cursusjaar geen twintig zijn!! Voorzichtig zeg je dat er per ongeluk een oorlog tussen is gekomen, drie jaar geen school en zo, maar daar heeft ambtelijk Nederland in '47 althans niets mee te maken. Het benne de voorschriften, dag hoor, zoek maar een schip zonder school. Je zoekt een schip en vind dat natuurlijk en vraagt waar de eerste reis heen zal zijn. Linea recta Djakarta en zo sta je drie maanden nadat je vertrokken bent op een avond weer op de voorgalerij van kennissen in het Kramat-kamp. „Loh, alweer terug, ja? Ketekouten daar?' Je vertelt je wederwaardigheden en met Si Bentiet zou je kunnen zeggen „Wie krijg geen sch... seh, als Europeaan zijnde enz.". Voorlopig heb je geen sch... je blijft natuurlijk eten, je komt een paar keer terug en als de terugreis naar Holland aanvangt heb je een zak rijst en een zak suiker bij je om te verde len. De zak suiker gesmokkeld en de zak rijst uiteraard ook, want daar was een uitvoerver bod voor. Weet je hoe? Op de linnen kap van een Master-Jeep, ken niet gezien door de wacht, die keek alleen in en onder de wagen. Dank zij de ex-collega's van de MTD dus welvoorzien terug. Aan boord toch wel een beetje bewondering voor die „sambeljas". Ja, net alsof je even thuis was geweest. Maar de terugtocht nu was een heel andere dan die als repatriant met Atakauitrusting. Kaiah zeeman, Mac! Dus nu weer huiswaarts. Van huiswaarts naar huiswaarts, door de lui in Indonesië benijd dat je uit de rotzooi weg kon, door de lui in Holland benijd omdat je zo maar net zoveel rijst en suiker kon kopen als je wilde en natuurlijk ook sigaretten en tabak. Zoals je al eerder benijd was omdat je extra punten en bonnen had gekregen vanwege de DBVO, heette die instantie niet zo? In ieder geval blij dat je geen dankjewel meer behoefde te zeggen. Na de vaartijd volgt ruim een jaar schoolgaan in Amsterdam. Leuke tijd, mooie zomer, zachte winter en net voor het hard gaat vriezen examen doen en op de dag dat je oproep voor militaire dienst komt trek je weer het zeegat uit, met bestemming weer Batavia, echter die bestemming wordt op 27 december 1949 in eens Djakarta. So what, denk je, Soerabaja blijft toch lekker zo. Toch zijn er veranderingen, meer spanning, de houding van Indonesië verandert. Die van ons ook, maar waarschijnlijk te laat. We zijn nu eenmaal mensen en wat je in je geschiedenis boekjes hebt gelezen neem je nog steeds aan als waar. Dus conflicten blijven niet uit. On uitstaanbaar belachelijk zeg, een Indonesiër met een geweer, met officiersuitmonstering, jelahjerot. Maar je lacht niet het laatst en je lacht niet het best, je wordt er op een kwade dag gewoon uitgedonderd maar je blijft lachen en voorspellingen doen, net als tijdens de oorlog. Drie maanden, heus nog drie maanden, dan zul je zien. Toen de Amerikanen die niet kwamen en nu de burgeroorlog die, tenminste niet algemeen, niet uitbrak. Wat nu? Voorgoed kwijt dachten we. Dus? Het oog op het oude, goede vaderland gericht. Huisvesting. „Waar werkt U? Op een schip? Wat is uw thuishaven dan? Oh, dus niet in Nederland, ja, het spijt ons, maar dan kunnen Begrafenis- en Crematie-Onderneming Opgericht 1924 ROUWKAMERS en ONTVANGKAMERS AIRCONDITIONED Kantoren: Fred. Hendriklaan 7 Den Haag, Tel. 070-556427 (3 lijnen) Maak NU een aantekening op uw verjaardags kalender! Ook al heeft U deze Tong-Tong-boekjes zelf al, koop ze toch als apart verjaardagsca deautje voor familie en vrienden. Verspreid over vele huisbiblio theekjes in heel Nederland zullen zij ongetwijfeld vele verraste lezers vinden, die er meer idee door krijgen van ons verleden en ons huidige werk. Meewerken aan de verspreiding van onze boekjes is een opvoe dend werk! we U niet helpen, want ziet U, en..." Al, hoeft niet meer. Kaia pingpongbal, hier weggekaatst, daar teruggekaatst, hier niet lakoe, daar helemaal taboe. Gelukkig heb je werk en zorgt de Maatschappij voor huisves ting. Je bent blij dat iemand je opmerkzaam maakt op TT. Wel van gehoord maar gedacht dat is net zoiets waar ik niets mee te maken wil hebben, zelfmedelijden kweken en zo. Echter na lezing tot andere gedachten gekomen en er op ge-abonneerd, tot genoegen, eerlijk. Behalve dan dat ik af en toe zo het gevoel krijg dat sommige briefschrijvers het exclusief willen houden. Niet doen lui, niet doen, breed blijven in opzet en uitvoering. Zoekt op basis enz., is een mooie leuze, poe- koel teroes nog mooier. (Lees verder op pag. 25) MADAME FAUZIAH Nagel vernieuwing pedicure - steunzolen elastieken kousen naar maat. voetoefeningssandalen naar maat. BRONKHORST 19c ROTTERDAM Telefoon 73142. Behandeling liefst na afspraak. Eventueel aan huis. REISBUREAU Voor de reis i/z Malaga van 29 juli zijn nog 3 plaatsen beschikbaar tegen PASAR MALAM-PRIJS, DUS 5% KORTING. Telefonische opgave gewenst. Stationsweg 143 - Telefoon 60.17.03 DEN HAAG Uit Amerika ontvan gen diverse nieuwe LP's, Cowboy's, Wes tern en Hawaii. Ook hebben wij zo juist ontvangen 2 L.P.'s van The Ven tures: Surfin' en Country en Western. Spec, afdeling voor: TECHNISCH SPEELGOED, o.a. Marklin, Fleisch- mann, etc. 23

Tong Tong | 1963 | | pagina 23