Full speed ahead Verhaal van de zee U KUNT „WINKELEN" BIJ TCJllTf ZONDER DAT U DE DEUR UIT HOEFT Het is alweer een tijd geleden dat de Indische zee een verhaaltje deed aanspoelen op het mooie, zonnige Tong-Tong strand. Hoewel het geen sprookje is, zullen wij toch maar sprookjesachtig beginnen; n.l. met: Er was eens een schip dat in tijden van weleer, langs Halmaheira's kusten voer om hier en daar een baaltje rijst, of een paar bundels textiel te lossen en een bos rottan, een zak copra of een Tevens was er nu en dan een enkele klasse passagier(e)Zo geviel het dat op zo'n tocht zich aan boord een Amerikaanse dame bevond, die zoveel belangstelling had voor ons toen malig tropenland aan de periferie der bescha ving, zomede voor de folklore van ons „bezit'' dat ze telkenmale met de 2e officier de „wal" op ging als deze scheepsofficier zijn plichten als waarnemend maatschappij agent moest ver vullen. Doch wat voor die scheepsofficier ge sneden koek was, n.l. om zonder aanleg gele genheid droog voet aan wal te zetten, met al de paperassen welke hij moest meenemen, was dat voor die, nogal „gewichtige" dame niet zo eenvoudig. Op de schouders van 4 stoere Makassaarse bootwerkers, in de wande ling badjo's genoemd, werden dan 2 roei riemen gelegd; daarop nam de dame dan als amazone plaats en mede in evenwicht gehou den door nog 2 andere badjo's, bij wijze van slippendragers, ging de karavaan, voetje voor voetje, met het water vaak tot borsthoogte der badjo's, landwaarts. Tot de hoogwaterlijn was bereikt; daar zakten de dragers door de knie ën; de Amerikaanse liet zich in het zand glij den; kwam natuurlijk altijd op haar voeten terecht... en de tocht was volbracht. Op ge lijksoortige wijze werd de terugtocht aanvaard, waarbij dan de dame droog in de boot werd gehesen. Het liep allemaal gesmeerd en geruis loos als een naaimachientje. Maar eens!! toen kwam de katastroof. Onze Amerikaanse zat weer als een Koningin op de riemen; de zee was als een meer; de lucht hel blauw; de tro penzon bescheen met felle stralen dit schil derachtig toneeltje. Plotseling struikelde echter een van de voorste bootwerkers, waardoor alle evenwicht werd verbroken en de Amerikaanse duikelde schuin voorover in het water. Gevaar voor verdrinken was er natuurlijk niet bij; de Koningin was slechts drijfnat. Ze nam het nog al sportief op; immers het beste paard kan wel eens struikelen. Er lag dan wel een Amerikaanse, doch geen kind in het water. Doch omdat de scheepsofficier zich voor de samenselling van de karavaan verantwoordelijk achtte, immers hij had uit de stevige kerels, de 4 sterksten uitgezocht, klampte hij de mandoer aan om zijn ongenoegen ambtshalve doch ook niet meer dan dat over het voorgeval lene te betuigen. Dat deed hij vertaald in het Nederlands op de volgende wijze: Zeg eens, mandoer, zijn jouw 4 mensen nog te slap en te beroerd om nog geen 11/2 picol wegende dame, droog aan wal te brengen Waarop deze mandoer, zelf een reus van een kerel, met spijkerharde armen en benen, ant woordde: Natuurlijk mijnheer, al mijn mensen zijn in staat twee picol door het water te dragen maar mogelijk heeft de „njonja" nog niet... en toen volgde de bekende manuale schuifbeweging van duim en wijsvinger... ,,be- gini - begitoe". En toen draaide de vrager zich maar om; het antwoord was ook voor hem verstaanbaar. Of daarna nog een „begini-begitoe" werd ont vangen, vertelt dit historische sprookje niet, doch wel is het in de herinnering dat „onze Amerikaanse", zoals ze werd genoemd, op haar tochten schip - strand - vice versa - niet voor een tweede keer met het zilte nat kennis maakte. A. f. v. d. BOON «mw, an ms om '.-••"Kt?» Indo detective en Njai Dasima samen voor f 4.-, Njai Dasima door A. Th. Manusama. Een historische ze denroman van Bata via, waarin Njai Dasima het slacnt- offer van oedrog en misleiding is. Code: nd, Prijs: f 2.50 De schoonste tri omf van de Indo detective door Ucee. Een gezellin speur- verhaal in de Indi sche" wereld van de jaren twintig. Code: id, Prijs: f 2.50 De Piekerans van een Straatslijper door Tjalie Robin son. Deze pocketuitgave is de 8ste druk, dat zegt genoeg... Code: ps, Prijs: f 3.50 Je-lah-je-rot. Humor uit het oude Indië, de allerbeste verha len en moppen bij een gezameld door de lezers van Tong- Tong. Een boekje van U, vóór U. Code: jl, Prijs: f 2.50 Een buitengewoon geschikt cadeautje is de TONG TONG Verjaardagkalender, een as trologische kalender, ingedeeld volgens de 12 tekens van de dierenriem. Behalve, dat U op deze kalender meteen kunt zien wan neer iomand jarig is, ziet U ook met één oogopslag onder welk teken de jarige ge boren werd, welk getal, welke dag, welke steen de jarige geluk aanbrengen. Code vj Prijs f 3. Een rantang is een onmisbaar attribuut in ieder Indisch huishouden Bij Tong-Tong zijn aluminium rantangs ver krijgbaar in 2 maten: met 4 en met 2 pan netjes. Code: R4, Prijs; 11.50 -f- 80 ct porto en R2, Prijs: f 6.50 60 ct porto Het oestellen is heel eenvoudig; U hoeft alleen code en aantallen op de bon in te vullen. De bestelbon kunt U in een open enveloppe als drukwerk (4 ct. postzegel) opsturen naar: TONG-TONG, Prins Mauritslaan 36, Den Haag. BESTELBON Beste Tong-Tongers stuur mij uit jullie waroeng TONG-TONG: (code en aantallen) f (totaalbedrag) Naam: Adres: Woonpl.: (handtekening) Het bedrag ad zal per giro/ postwissel worden overgemaakt (Giro 6685). V De TONG-TONG vlag. een sieraad, een sym bool van de goede Indische eigenschap pen. Kleuren: groen, oranje, wit. Met stan daard voor op de schoorsteenmantel (co de: vl-1). Prijs: f 1.25. Driehoekig, als fiets- of autovlag (code: vl-2). Prijs: f 0.75. TONG-TONG balsem, het equivalent van de bekende ,,obat matjan", op initiatief van dokter Rama Polderman in Nederland gefabri ceerd naar oude Indische kruidenrecepten, in wijde kring beproefd en perfect bevonden. Code: ba, Prijs: f 2.50. 20

Tong Tong | 1963 | | pagina 20