VINCA, DE GROENE HOOP TEGEN KANKER VOOR DE VROUW Herinnert U zich onze soldatenbloem of Vinca nog? Een keurig struikje met een uitbundige lila-rose of witte sterrenpracht. Je zag haar net als de miana wel ergens in de tuin. Soms netjes in perken geplant, maar soms ook zomaar ergens in de buurt van de pagger. Persoonlijk heb ik erg van dit eenvoudige bloempje gehou den en toen ik hier in Californië de Vinca in sommige tuinen ontdekte, heb ik er meteen de zaadjes van gekocht. Maar de Vinca „doet" het hier niet zo als in Indië. Het blijft een zorgenplantje en nergens zag ik de bloemen zo groot, de plant zo vol als daar. Kunt U zich voorstellen hoe verrast ik was, dit artikel over de grote medische betekenis van ons soldatenbloempje te lezen? Marijke Steevensz vertaalde het uit „This Week", het bijvoegsel van de Los Angeles Times. In onze Kloppenburg komt de Vinca niet voor. Had mevrouw Kloppenburg langer geleefd, ze was misschien ook achter het geheim gekomen. Als toevoeging aan onze grote rijkdom aan nuttige planten en kruiden, plak ik dit artikel aan de laatste bladzijde van haar boek. Lilian Ducelle KOKKIES Rijstwinkels INTERCOIFFURE Intercoiffure POUWELS POUWELS In de 20 jaren wetenschappelijk kankeronder zoek heeft de medische wereld nooit zoveel succes gehad met chemische, door de mens uitgevonden, medicijnen als zij nu heeft met plantaardige. De plant, die hier de belang rijkste rol speelt is de VINCA ROSEA. In 1949 begon DR. R. L. NOBLE (Directeur Intern. Cancer Institute te Vancouver, Cana da) als eerste proeven te nemen met deze plant. Hij hoorde n.l. dat men in Jamaica suikerziekte bestreed mét bladeren van deze Vinca. Bij de proeven bleek echter, dat de substantie geen enkele uitwerking had op de suiker in het bloed maar op de witte bloed lichaampjes. Het extract waarmee hij dieren injecteerde veroorzaakte een abnormaal grote afbraak van witte bloedlichaampjes waardoor hij op de gedachte kwam dat Vinca een belang rijke rol zou kunnen spelen in de strijd tegen leukemia. Immers, leukemia is een vorm van kanker in het bloed waarbij abnormaal grote hoeveelheden witte bloedlichaampjes worden geproduceerd. Daar inspuitingen met extract van de hele plant ook succesvolle uitwerkin gen hadden op tumors en andere gezwellen, geloofde Dr. T. C. Beer, medewerker van Dr. Noble, dat een bepaald bestanddeel in deze substantie aansprakelijk kon worden geacht voor de verschijnselen imv. de witte bloed lichaampjes. Dit bestanddeel scheidde hij af en noemde het VINCALEUKOBLASTINE of kortweg VLB. Iedereen weet het, KOKKIE verzendt alle rijsttafelartikelen naar binnen- en buitenland. Enkele voorbeelden: 1 liter ketjap (dus bijna 2 grote flessen) in gesoldeerd blik (kan niet kapot dus) naar Amerika, inclusief vracht kost slechts 11.70. Zelfde blik doch SUPER kwaliteit 12.90. Spekkoek, gewicht ca. 7 ons, van Oma Tio (dus djempol) naar Ame rika inclusief vracht 13.25. Witte de Withstraat 128 - Tel. 89438 Slotermeerlaan 125 - Tel. 13 03 62 AMSTERDAM-W. Het ons zo vertrouwde soldaten bloempje. In hoeveel Indische tuinen heeft het niet geprijkt? Een andere dokter begon zijn proeven in 1954. Dr. Gordon Svoba van het Eli Lilly en Co Laboratorium in Indianapolis, Indiana, was negen maanden lang bezig met een over zicht van planten uit het Verre Oosten, toen hij zich herinnerde dat gedurende de oorlog in de Philippijnen Vinca bladeren werden ge bruikt tegen suikerziekte, bij gebrek aan insu line. Zijn proeven leverden hetzelfde resultaat op. De volgende stap: met medewerking van de Canadese doktoren begon men het delicate werk waarbij men actieve bestanddelen uit de plant trekt en zuivert. Een groots en uiterst concientieus werk als men in overweging neemt dat de Vinca plant een zeer klein per centage aan actieve en bruikbare bestanddelen bevat. (0,00025% van de gehele plant). Nadat dus VLB afgescheiden was, begonnen de medici opnieuw proeven te nemen met de „rest" van het extract der bladeren. Deze substantie bleek een geweldige uitwerking te hebben op tumors, kwaadaardige gezwellen en andere soorten van kanker, zonder ander ge zond weefsel aan te tasten. Dit laatste is heel belangrijk, want het was de eerste keer dat een medicijn dit resultaat opleverde. Bij de be handeling van gezwellen, tumors e.d. met chemische medicijnen hebben deze altijd gezond weefsel aangetast, nadat zij dus het zieke hadden genezen. Na oneindig veel proeven ontdekten de onder zoekers de geneeskracht voor de diverse ziek ten in deze categorie. De medicijnen noemt men VINCRISTINE. Een belangrijke Vincris tine medicijn is die welke men hoofdzakelijk Groepeert 1200 zeer goede kappers onder dit teken. betekent: Perfect gekapt over de gehele wereld. Fred. Hendriklaan 160 Den Haag Tel. 55 30 55. toedient in gevallen van acute Lymphocytic Leukemia; (leukemia, die hoofdzakelijk voor komt gedurende de kinderjaren). We hebben dus gezien van welk groot belang onze soldatenbloemen-plant is geworden in de strijd tegen kanker, maar eerlijkheidshalve dient ook de keerzijde vermeld te worden. Het is gebleken dat niet elke patient gebaat is bij een behandeling van Vinca medicijnen. Bij sommige patiënten veroorzaakten zij nevenver schijnselen1 andere weer stortten in. Hit moet men goed onder ogen zien. Het is wel waar dat men na meer proeven en lange studie tot de slotsom is gekomen, dat met een uiterste concentieuse toediening en dosering van het medicament het aantal van deze minder gelukkige gevallen sterk geredu ceerd is. Om misverstanden en teleurstellingen te voor komen dient hierbij vermeld te worden dat Vinca-medicamenten nog steeds onderhevig zijn aan proeven en daarom niet gerecepteerd, nog op „de markt" verkocht kunnen worden. Slechts de medici, die de proeven leiden, heb ben de autoriteit de medicijn toe te dienen aan patiënten in hun laboratoria. Zij verschaf fen de medicijn gratis aan andere geautori seerde bezoekers. Daarom zijn deze doktoren altijd in al die jaren zeer schaars geweest met inlichtingen en publikaties hierover. Het pro duceren van 1 gram kost het laboratorium enkele duizenden dollars terwijl men hiervoor twee ton blaadjes nodig heeft. De Vinca is een uitgebreide familie, die haar leden in alle delen der wereld heeft maar voor deze medi cijnen heeft men speciaal de in het wild in de Tropen groeiende Vinca nodig. Speciaal onze Indische soldatenbloemDe plant die men hier heeft wordt aangevoerd uit India, waar men reeds bezig is de plant te cultiveren. Op het ogenblik is men bezig met het aanleggen van een proeftuin in Pennsylvania onder toezicht van Dr. Farnswort (Univ. of Pittsburg), maar een Mr. S. B. Penick, producent en kenner van medische planten en het cultiveren ervan, be twijfelt het succes. „De Vinca is een tropische plant en zal als zodanig alleen in een tropisch klimaat kunnen gedijen en het cultiveren van de plant in Amerika zou de plant alleen kun nen schaden en het zou economisch onverant woord zijn!" Men beweert dat wat men hier bereikt heeft met de Vincaplant uniek is in de geschiedenis van plantaardig-medisch-onderzoek en voor zijn werk ontving Dr. Svobada. die de proe ren leidde, The American Pharmaceutal Asso ciation Achievement Award of 1963. Hij werd verder uitgekozen als president van de Ameri can Society of Pharmacuguosy. Later bleek dat de Vinca in het gehele Oosten gebruikt werd als medicijn tegen verschillende ziekten. Zou de Westerse wetenschap dit kruid ooit ontdekt hebben zonder de Oosterling met zijn grote natuurkennis van geneeskrachtige krui den?

Tong Tong | 1963 | | pagina 14