It! CHINATOWN 'V KEUKENKALENDERS 1963 Kent U Chinatown in New York? Voor ons Indische mensen die gewend waren aan grotere Chinese wijken in Indië is dit natuurlijk niet daarmee te vergelijken maar toch, na zovele jaren van ons Indië gescheiden te zijn, heeft Chinatown in U.S.A. een merkwaardige aan trekkingskracht voor het inmiddels verameri- kaanste tropenkind. Chinatown New York is ongeveer drie smalle straten groot met tientallen zijweggetjes en donkere hoekjes omringd door oude huizen, welke allen tot de nok toe gevuld zijn met bewoners. Voor de toerist is het een gezellige wijk met allerlei kraampjes en stalletjes en biedt de Amerikaan een vleugje van Azië aan. Als de avond valt gaan al de gekleurde neon lichten aan en de verschillende uithangborden met sierlijke Chinese lettertekens en onvrien delijk uitziende draken schijnen zo maar over de straten te hangen. Verschillende winkels spelen muziek uit Hongkong, die meestal bestaat uit een schrille monotone vrouwen stem, afgewisseld door een niet minder schrille mannenstem en dan een lang gesprek in Chinees, om door 't geluid van een gong abrupt beëindigd te worden. Daarna volgt liet tweede bedrijf en dit is dan de Chinese mu ziek die door de wijd-openstaande winkel deuren galmt en de kleine straatjes Mott Street, Pellstreet, en Doyerstreet van de ge wenste atmosfeer voorziet. De stalletjes en winkeltjes hebben van alles en nog wat te koop; kimonos, waaiers, ivoren kammen, theekopjes, chopsticks, lampionnetjes, houtsnijwerk, sigarettenhouders, Japanse kis sing dolls, yoyos, zijden slofjes, zijden pyamas, Shanghai dresses, enz., enz. Achter de toon bank staat een klein Chineesje met een cre\v- cut. Wanneer U binnen komt lacht hij onmid dellijk en een gouden tand tussen het wit blinkt U vriendelijk toe. U snuffelt wat rond en vraagt: „How much is this haircomb?" U denkt tegelijkertijd dat kan niet meer kosten dan een kwartje. De Chinees lacht U nog steeds toe en zegt zonder een spier te vertrek ken (het kan niet anders, daar al de spieren reeds vertrokken zijn): „One dollah". U laat de kam plotseling vallen! Daarna gaat U nog even gezellig melèntjèr en als al moe, wordt een restaurant uitgezocht. De heerlijke geur van bami slaat U tegemoet en het schijnt dat U plots al uw zorgen verge ten bent, slechts de zorg voor uw hongerige buik vervult uw gedachten. Het eten is heer lijk en voor de lol probeert U het eens met chopsticks. Hups, dat is beslist niet makkelijk, hoe doen die Chinezen dat toch! Na 5 minuten ontdekt U dat chopsticks niet vlug genoeg de heerlijkheden naar uw mond kunnen brengen en stapt U over op de lepel en vork. „Leuk wel die chopsticks hè, meenemen maar als souvenir!" Hier, even onder het servet stop pen en als niemand ziet in de shopping bag laten vallen per ongeluk, zogenaamd.. Mispoes, kent U het oude spreekwoord dan niet? Voor dat U het weet, heeft de waiter uw lege borden weggehaald, dat zorgvuldig- nonchalant neergelegde servetje opzij gescho ven en de chopsticks er onder uit gehaald. Wanneer U het restaurant verlaat en U kijkt wat schichtig naar uw te slimme waiter, lacht hij U vriendelijk toe. U weet dat uw geheim bij hem veilig is. De Zonen van het Hemelse Rijk houden er van na gedane arbeid zichzelve op ontspanning te trakteren. Dit is slechts mogelijk in één enkele vorm: gokkenOh dan lacht hij, wérke lijk, die kleine man met gouden tanden, Amerikaanse crewcut en zakken vol dollar- bills. Alhoewel gokken voor geld ofticieel in New York verboden is en het desondanks druk in Chinatown bedreven wordt, schijnt de local police hier niets van te bemerken. Zo heel af en toe duiken er 3 politiewagens met loeiende sirenes op om vlak voor een oud, donker huis tot stilstand te komen en springen er vervolgens een half dozijn detectives uit die met veel lawaai hun geheime overval uitvoeren. Ik heb nog nooit gehoord dat een gokkende Chinees op heterdaad betrapt werd. Ach, elk spel is een gokje immersEchter, wanneer het om een pijpje opium gaat, dan komt er pas leven in 't spel. Zo gebeurde het dat onze altijd lachende souvenir-shop owner eens stevig in de kraag werd gegrepen door twee afgevaardigden van onze welbekende FBI. Hem werd geen tijd gegund voor uitleg van zaken en een rit in een wachtende auto naar het hoofdkantoor FBI, afd. narcotics volgde. Wat was er volgens onze vriend nou gebeurd? Wel, U weet zelf, er komen alle soorten mensen naar Chinatown toegestroomd en zo liep er dan een eenzame zeeman de winkel binnen; legde een pakje neer op de stoel en zei: „Ik kom dadelijk terug, kan ik dit hier even laten?" Hoe kan je een klant nou zoiets onschuldigs weigeren en 2 minuten later stuiven er ineens twee detec tives binnen, openen het pak en daar is zowaar Voor degenen, die ook nog graag een Keukenkalender 1963 willen hebben is een klein aantal exempl. beschikbaar. „Hoe kan dat nu?!" zult U zich afvra gen, „Er is voortdurend in Tong-Tong bekend gemaakt dat de kalenders 1963 betoel-betoel en heus-waar uitverkocht waren en nu opeens..." Dat is gauw uitgelegd: het vorig jaar werd van elke kalendersoort natuurlijk ook een partij naar Amerika gestuurd voor de abonnees van The Am. Tong-Tong die daar hun bestellingen hadden gedaan. De hele zending bestond echter uit een aantal kleine (handelbare) paketten. Waarschijnlijk door een stagnatie in New York raakten enkele van deze paketten in andere postzakken (precies te achterhalen is zo iets natuurlijk nooit meer), kwamen daardoor veel later aan dan de rest en gaven een onafzien bare reeks moeilijkheden bij de douane. Eindelijk een paar maanden geleden kwamen ze vrij en Tjalie bracht ze mee naar Holland, omdat hij wist, dat hier nog steeds „gevochten" wordt om zo'n bijna „antiquarisch" exemplaar! De prijs is de goedkope voorinteken- prijs van 4-95- Wanneer U er een wilt bestellen, vermeldt U dan s.v. p. duidelijk dat U de Keukenkalender 1963 bedoelt. Uw betaling graag ook apart, dus op een eigen giro of postwissel en niet tegelijk met de kalenders 1964, want dat is voor ons bijzonder lastig. Deze kalender is meteen leverbaar (zo lang de voorraad strekt!) en met de verzending van de kalenders 1964 wordt pas in november begonnen. een grote klomp met opium. Wel honderden dollars waard! Ik verzeker U achtbare heren van de FBI, ik heb er niets mee te maken, ik ben een onschudig, eerlijk zakenman! Ondanks de onschuld betuigingen achtten de hogere autoriteiten het gewenst onze vriend voor 3 jaren naar de gevangenis te verwijzen. De ijzeren deuren sloten zich achter onze vriend, maar de houten shop's deuren bleven open. Business, nu aan de zorgen van zijn veel jongere, mooie vrouw toevertrouwd ging uoor. De reporters van 'Urne en Lite magazine kregen hier lucht van en capitaliseerden op dit gebeuren door middel van een uitgebreide reportage over „Internationale opium smok kel". Het verscheen in gekleurde letters op de frontpage: „Narcotic chain in Chinatown smashed!" Op page 2 stond een levensgrote foto van onze souvenirwinkel (het adres Doyersstreet No... goed zichtbaar) en achter de toonbank stond zijn lief uitziende, lachende jonge vrouw, gekleed in kostbaar brokate Shanghai dress. Iedereen wilde dit voor zich zelf zienDe kleine winkel was tjokvol met nieuwsgierige, op avontuur beluste toeristen. De verkoop nam met rasse schreden toe (after- all, nu was deze haarkam zéker een dollar waard, het kwam immers van de internationale opiumsmokkel-winkelBusiness boomed! Toen onze vriend na 3 jaren thuis kwam, lachte hij weer, er was zelfs een twinkle in zijn kleine oogjes. Waarom? Omdat hij het gehele gebouw waar zijn winkel in stond had opgekocht, paid in cash! Ach, het geluk kan keren toch! Ja, en zo gaat 't leven in Chinatown voort, met schitterende lichtjes, gekleurde uithang borden, blinkende tierlantijntjes, schuddende kissing dolls, knipogende draken en nog veel meer dat U niet zien kunt. THELMA HILLMAN-STUFKENS 19

Tong Tong | 1963 | | pagina 19