I Radio Sinar Sang Surya Dansgroep KRISHNA DEVI Krishna Devi" in een uitvoering van de dans Bedaja Ketawang"Zittend v.l.n.r. René Adeboi, Joyce Anderson, Anna Levens en Oily de Groot. StaandeJill Berkelie-van Pavielen. Foto: „Argos", Breda. In Bandoeng gedurende de bezettingstijd, begon de negenjarig Jill van Pamelen grote belangstelling te tonen voor Indonesische dansen. Hoewel haar moeder er maar matig mee ingenomen was, volgde Jill zoveel mogelijk de verrichtingen van Javaanse danseressen. De sierlijke, beheerste bewegingen boeiden haar hoe langer hoe meer. En het duurde niet lang of zij probeerde het zelf ook. Haar grote kans kwam echter pas, toen ze naar Djakarta verhuisden. Daar leerde Jill een oude vrouw van hoge Javaanse adel ken nen, die haar tot in de puntjes de klassieke Javaanse dansen bijbracht. Elk detail werd zorgvuldig doorgenomen. Voetbewegingen, de ruggegraatstechniek, de uiterst belangrijke moedra's (hand- en vingerbewegingen). Jill was een ijverige en talentvolle leerlinge en naast de danslessen raadpleegde zij boeken, las de legenden die door de dansen worden uitgebeeld. Zij werd een geroutineerde danse res en de klassieke Javaanse en Indiase dansen werden haar grote liefde... op Loet Berkelie na.! Ze trouwden in Djakarta en wonen nu al geruime tijd met drie leuke anaks in Til burg. Mevrouw Jill Berkelie-van Pamelen is het dansen nog niet verleerd. Integendeel. Naast het drukke huishouden vindt ze nog tijd haar geliefde hoobi u." ;n vi jaar geleden richtte ze in Tilburg de dans groep de „Lotusbloemen" op, waarmee ze enkele voorstellingen gaf. Jammer genoeg emigreerden twee leden van het groepje, maar Jill Berkelie gaf het niet op. Anderen bezetten de opengevallen plaatsen en ook haar broer was nu van de partij. Ze gaf de nieuwe groep de naam van een godheid uit de Hindoelegen den: „Krishna Devi". Zij begonnen serieus te oefenen en na vele vermoeiende uren bereikten zij een niveau, waarmee zij voor de dag kon den komen. Ze hielden zich strikt aan de klassieke uitvoering van de dansen, bestudeer den en controleerden iedere beweging zorg vuldig zodat een verantwoord geheel kon worden bereikt. AI spoedig volgden de voorstellingen. Voor gerepatrieerd en in Vlissingen, in de Singer Concertzaal in Laren, in Middelburg en Am sterdam voor congressen van leraren uit de Benelux-landen. In Breda gedurende „Breda Nu", in Oisterwijk en in Zutphen. En vele malen in Tilburg natuurlijk. In de Tilburgse schouwburg gaven ze, onder auspiciën van de Katholieke Kulturele Federatie, uitvoeringen voor duizenden leerlingen van Tilburgse scho len. Op een culturele dag in Eindhoven met 22 deelnemende ballet- en dansgroepen, won ..Krishna Devi" de eerste prijs en een fraaie beker. Intussen was Loet Berkelie ook mee gaan doen. Hoewel van huis uit geen danser, raakte hij zo geboeid door de verrichtingen van de groep, dat hij enthousiast leerde dansen. Toen Jill's broer vorig jaar naar Amerika vertrok, nam hij diens plaats in. Nu is hij zakelijk leider en danst daarnaast streekdansen. De andere leden van de groep zijn Anna Levens, Joyce Anderson en Oily de Groot. Olly kan tijdelijk niet optreden vanwege een blijde gebeurtenis die op komst is. Als laatste sloot zich bij de groep aan René Adeboi uit Den Haag, vele Tong-Tong'ers welbekend. De groep heeft een ruim repertoire. Om er enkele te noemen: „De dans van de Hemelnimf" (India), de „Serimpi Sankoe- pati", de „Lego Pengipoek" (Bali), de „Mang- gibing" (Celebes), de „Tari Lilin" (Sumatra). En niet te vergeten de dans „Bedaja Keta wang", die de Javaanse legende uitbeeldt van Ratoe Loro Kidoel en sultan Agoeng. Deze dans voerde „Krishna Devi" na een kriti sche auditie in Tilburg uit in het Tropen museum in Amsterdam op 1 september j.l. Een Javaanse student die de voorstelling bijwoonde zei: ,,U doet niet onder voor Javaanse danse ressen!" Donderdagmiddag 5 september heeft U een verkorte versie van „Bedaja Ketawang" kunnen zien voor de KRO-televisie. Al de dansen worden op originele muziek uitgevoerd. Daarvoor staat de groep geregeld in contact met de Exotic Music Society en het Instituut voor Volkenkunde in Leiden. „Krishna Devi" maakt ernst met haar hobby. Alles wordt met de grootste nauwkeurigheid in elkaar gezet. De aparte schmink-techniek vraagt alle aan dacht en ook de kleding wordt met zorg ver vaardigd. Alle dames van de groep hebben een strijkbeurt om de ingewikkelde plooien in de sarongs aan te brengen. Geen moeite is de leden van deze dansgroep te veel. Op 19 oktober a.s. zal in de Haagsche Dieren tuin Ratoe Loro Kidoel uit de zee verrijzen en in een ingetogen dans haar liefde verklaren aan Sultan Agoeng. Als een tedere herinnering aan hun samenzijn verzoekt hij haar zijn bedojo's (hofdanseressen) de dans te leren. Ratoe Loro Kidoel voldoet aan zijn verzoek en dan verzinkt zij voor eeuwig weer in de grote Zuidzee... yVlHf/5 RUGEBREGT Heel wat Tong-Tong lezers hebben de gewoon te op zaterdagmiddag hun radiotoestel af te stemmen op Radio Veronica, waar dan door omroeper Suhandi de Sibar Sang Surya uitzen ding wordt verzorgd. Deze uitzending heeft de laatste maanden buitengewoon veel succes gehad. Dat begonnen werd juist toen de ver houding met Indonesië weer wat normaal begon te worden, is louter toeval. Het programma heeft niets met politiek te maken en wil niet anders zijn dan een band tussen alle uit Indonesië en Nieuw Guinea afkomstige luisteraars. Met ingang van oktober zullen de luisteraars naar dit programma hun zaterdagmiddag ge woonte moeten omschakelen naar donderdag avond, want er werd besloten te beginnen 3 oktober deze uitzending te doen plaatsheb ben elke donderdagavond van 20 tot 21 uur. Voor de luisteraars in de Randstad is dit goed nieuws, echter zullen degenen die in het Oosten van het land wonen, wellicht hinder ondervinden, omdat de ontvangst van Veronica daar in de avonduren minder goed is. De pro gramma's Sinar Sang Surya voor 3 en 10 oktober publiceren wij hieronder: Radio Veronica; Golflengte 192 meter. Donderdag .3 oktober 1963; 20.00 uur Pembukaan opening 20.02 uur Orkes Minggu Ini Orkest van de Week. Ditmaal het bijzonder populaire orkest „Teruna Ria", onder leiding van Zainal Arifin. 20.20 uur Mana Suka -Verzoekplaten. Een gezellig familie-programma met verzoekjes van heinde en ver. 20.50 uur Vrolijke Muziek; Opnamen van het koor Madju Tak Gentar onder leiding van Udin. 21.00 uur Penutup Sluiting. Donderdag 10 oktober 1963; 20.00 uur Pembukaan Opening. 20.02 uur Orkes Minggu Ini Orkest van de Week. Ditmaal het orkest „Gumarang" onder leiding van Asbon met zang van Nurseha, Juni Amir, Anas Jusuf en Saiful Nawas. 20.20 uur Mana Suka Verzoekplaten. Een gezellig familie-programma met verzoekjes van heinde en ver. 20.50 uur Reportage en vrolijke muziek. 21.00 uur Penutup Sluiting. Verzoekjes voor het programma Mana Suka kunnen worden gericht aan SUHANDI, Radio Veronica, Postbus 218, Hilversum. Dit kunt U doen op een gewone 8 ets. briefkaart. U moet er echter rekening mede houden: 1. dat uw verzoekje pas na ongeveer vier weken kan worden uitgezonden; 2. dat de discotheek van Suhandi slechts 1800 nummers bevat, zodat niet aan alle verzoe ken kan worden voldaan. Sinar Sang Surya blijft alleen maar bestaan als er reacties tan luisteraars binnenkomen. Het is met dit programma al net als met Tong- Tong. Men luistert wel, men leest wel, maar een briefje schrijven, dat is er niet bij. Als U dus prijs stelt op voortzetting van het Sinar Sang Surya programma, schrijf dan even een briefje aan Radio Veronica, Postbus 218, Hilversum 8

Tong Tong | 1963 | | pagina 8