INDISCHE FAMILIE, INDISCHE TRADITIE, INDISCHE TROTS In Los Angeles (California, USA) in gesprek rakend met de Nederlandse Consul aldaar, de heer Hasselman, kwam het gesprek op Indië en raakte de heer Hassel- man niet uitgepraat want hij was in Patih geboren en had de prettigste herinne ringen aan ons Land van Herkomst. Hij bleek verder in zijn jeugd de familie van Kartini goed gekend te hebben. Even later sprekend over onze Tong-Tong, noemde ik de naam van onze President-Commissaris de heer van der Laan. „Die met een meisje Le Cocq d'Armandville getrouwd is? Palembang?" riep de heer Hasselman verrast uit... en toen kwam het gesprek natuurlijk op Palembang en kostte het de heer Hasselman werkelijk moeite om toch nog regelmatig terug te keren naar de andere gasten op de receptie. MEDEDELING VAN DE DIRECTIE 1. Van de vergadering van aandeelhou ders, welke zoals reeds eerder gepubli ceerd op 10-9-1963 is gehouden, zijn door de notaris A. P. ce Clerq Zubli notulen opgemaakt, welke vanaf heden op werkdagen tussen 10.00 en 15.00 uur ter inzage liggen bij de Directie. 2. Aandeelhouders die prijs stellen op het jaarverslag 1962 (november en december) alsmede de balans per 31-12- 1962 en de Verlies- en Winstrekening over de maanden november en decem ber 1962, kunnen op aanvraag een exemplaar toegezonden krijgen. TONG TONG KALENDERS 1964 Na het grote succes met de kalenders het vorig jaar, zijn wij nu weer hard bezig met de kalenders voor 1964. De Keuken- en de Verjaardagkalen der komen in de eerste helft van november van de pers, de Bonnet kalender komt tussen Sinterklaas en Kerstmis gereed. Ongetwijfeld heeft U in het vorig nummer van Tong- Tong alles gelezen en gezien over het uiterlijk, de prijzen en de wijze van bestellen. We zullen daarover dan ook niet nog eens uitwijden. Wèl zullen we hier nog even de prijzen herhalen. Dat is belangrijk, omdat tot 1 november a.s. speciale kortingen gelden. Denk om Vrouwe Fortuna, U weet wel „Kepala Bo- tak", ze is voorbij voordat U het weet Dit nu is typisch voor onze Indische groep: de grote kennis van eikaars families en de kennis van van Indische families en familie namen. Men heeft dit wel eens indirect in verband gebracht met de matriarchale instelling van het Indonesische volk, maar dat moeten sociologen maar uitzoeken. Eén ding staat echter onomstotelijk vast: dat in het Indische leven evenals in het Indone sische (en in het algemeen Aziatische) leven de familie en familietraditie een zeer belang rijke rol spelen, hoog én laag. Wat de Indo nesische maatschappij betreft: vaak heb ik aan Hollanders en Amerikanen verteld, die betrek kingen zochten met Indonesië: Ken de families dat is een onmisbare stap naar succes. In Europa zijn meestal de namen van minis tersvrouwen (of echtgenoten van andere be langrijke figuren) onbekend en onbelangrijk. In Indonesië móet men weten uit welke families (vaak heel oude vorsten- en regenten geslachten) de vrouwen stammen van vooraan staande figuren. Dat is om te beginnen doodge woon beleefdheid in Indonesië, adat en hormat. Mevrouw kan uit het Huis Soemedang zijn en dat is haar zuster ook, die nota bene echt genote is van een andere minister, soms van een oppositiepartij (dan worden „eigenaardig heden" in politieke ontwikkelingen meestal ook begrijpelijk), en het is goed te weten dat haar oom Regent was van Bandoeng bijvoor beeld. Nee, niet direct zo korzelig zeggen: nou, dan kan je wel aan de gang blijven en dan kom je niet vooruit. In Europa moet je óók weten hoe de investeringen en aandeelverhoudingen zijn van grote maatschappijen en relaties van directeuren en kapitalen. Anders kom je ook niet vooruit en maak je ook blunders. Iedere maatschappij heeft nu eenmaal zo zijn karak teristieken. Waarom is bij Tong-Tong de solidariteit zo groot? Omdat de mensen, die zich van traditie bewust zijn, elkander herkennen en terugvinden in Tong-Tong. Hier is een naam als b.v. Van Motman niet zomaar een naam van een onbe kende mijnheer ergens in pakweg Haarlem, maar een representant van een prominent ge slacht. Hier is een mevrouw niet zomaar me vrouw Dinges (en de achternaam is niet eens bekend), maar zij is b.v. een meisje Damwijk, en kenners leggen meteen goede relaties. Hier kan men zelfs lezeressen hebben die met trots afstammen van Atjehse Teukoe's of van Toradjase sjahbandars en „zeerovers" (niet waar Roosje?). Denk daar nooit min over! Wij hebben officiersfamilies wier namen te ruggaan vér naar Bali, Lombok, Boni, Atjeh. En als onderofficiers- en soldatenkinderen even trots waren op hun naam zouden we ook daar families vinden van hoge ouderdom en grote verdienste. Soms vraag je aan een Kleine Boeng: „Zeg ik las laatst in een beschrijving van de terugtocht uit Tjakranegara ook jouw naam. Is dat familie van jou?" Dan komt vaak het nogal spottende antwoord: „Ja misschien, spandne of zoiets..." Dat is niet fair en niet verstandig. Wij moeten heel goed beseffen dat de grote officiersfamilies nooit zover gekomen konden zijn, als zij geen brigades comman deerden van stuk voor stuk branië, en sterke kerels. Dat legio ridderkruisen zijn gevallen ook in de laagste rangen en dat menig jong gesneuveld en vergeten soldaat méér moed, ondernemingszin en karakter had in zijn ver schoten atilla dan menige pompeuze kantoor- zitter thans! Karakter, mijn waarden, is God dank geen exclusief bezit van de Grote Boeng sadja! En hen die (tevergeefs) vergeten willen dat in hun voorgeslacht een Sarina zat, moeten nooit vergeten dat deze Sarina vaak meer moed en karakter en fatsoen had (en dat heeft de historie bewezen) dan de eerste de beste Kaatje Borstlap van de loodgieter driehoog achter. Geen rassen en geen klassen maken traditie, mijn waarden, maar U en U alleen. Heel vaak vindt men bij het doorsnuffe/en van Indische documenten namen, waarbij men ver baasd uitroept: „Hé Zou dat familie zijn van Dinges die bij Sociale Zaken werkt?" Bel je even op... weratje! Masih ada toeroenan-nja Je bekijkt een manuscript ter plaatsing aange boden in Tong-Tong van de hand van die oude en algemeen bekende PTT-kandjeng Dr. Ir. M. H. Damme (hij hoorde een gouden song-song te hebben!) en je pakt verrast even de krant waarin het portret staat van de leider van de VMF-commissie naar Indonesië: ook een Damme, ook een Ir en zelfs ook een M. H.! Zou het... even opgebeld. Ja, een neef! Kan niet missen: bon sang ne peut mentir en wat eens in Indonesië traditie maakte, zal opnieuw traditie maken in nieuwe tijden! Ik zeg U: wij zijn ouder dan wij denken, onze traditie is mooier en roemrijker dan wij beseffen, onze families zullen ons ver voorbij leven in „de historie van de toekomst". Daarom is het goed dat wij deze Indische familiebanden nooit vergeten. En vasthouden en verder projecteren. En ook al deelt niemand hier in Europa deze inzichten, daarom hoeven wij ze nog niet weg te gooien. Want ze zijn goed en zij zijn de enige basis waarop een volk kan voortbestaan en niet ondergaan in de overheersing van anderen. T. R. i n i i i in tul t ut f Normaal Keukenkalender f 6.60 Bonnetkalender f 6.90 Verjaardagkal. f 3. Vóór 1 november bestellen: Keukenkalender f 4.95 Bonnetkalender f 5.20 Verjaardagkal. f 2.25 Bij 3 stuks tegelijk: Keukenkalender f 4.45 per stuk Bonnetkalender f 4.70 per stuk Verjaardagkal. f 2.per stuk Maak gebruik van dit tijdelijk voordeel

Tong Tong | 1963 | | pagina 3