het abonnement Tong-Tong li J. G. Wat is dat nou weer? Een reisclub? Ja lieve mensen, inderdaad weer wat nieuws. Al lang kregen wij regelmatig brieven meestal gericht aan Tjalie, waarin steeds weer gevraagd werd: Tjalie, waarom doe je toch niet meer om ons bij elkaar te houden Zo'n Pasar Malam is wel aardig en wordt door ons allemaal geweldig geappre cieerd, maar dat is maar eens per jaar. Kun je nu niet het een of ander organi seren om onze groep wat regelmatiger bij elkaar te brengen? Dat valt niet mee. Wij zitten door het hele land verspreid. Fuiven en derge lijke evenementen zijn altijd plaatselijk. Er is dan ook lang over gepiekerd en eindelijk is nu de Tong-Tong Reisclub uit de bus gekomen. Bijna allemaal gaan wij elk jaar een paar weken met vakantie. Als wij dat nu zó organiseren, dat wij met hele groepen Tong-Tongers vakantie houden, dan moet dat toch wel buitengewoon aantrekkelijk zijn. Allemaal mensen met de zelfde smaak en gewoonten, wat kun je nog meer verlangen om een vakantie echt te doen slagen. Bij reizen van een paar weken komt het er niet op aan, waar de deel nemers wonen, want zij zullen toch op één centraal punt bij elkaar moeten komen. In ons devies staat niet voor niets Branie en Ondernemend. Wij zijn dus echt Branie genoeg om te trachten zoiets te ondernemen. Het vereist echter een heléboel voorbereiding om iets wer kelijk goeds te organiseren. En zo ont stond dan de Tong-Tong Reisclub. Alle abonnees van Tong-Tong zijn automa tisch en geheel kosteloos lid van deze club. Wij stellen ons voor, in de komen de zomer gezamenlijke reizen te gaan maken, natuurlijk niet zo te kust en te keur als bij een reisbureau, want dat zou een veel te grote organisatie nodig maken. Wij zullen ons dan ook beper ken tot een klein programma. Enkele korte reisjes per autobus van 8 of 10 dagen, waarover wij in het voorjaar meer zullen vertellen en als klap op de vuurpijl een vliegreis van twee weken naar Spanje en de Spaanse eilanden. Tong-Tong behoeft aan deze reizen geen geld te verdienen, dus kunnen wij goedkoop zijn. Verder is een groot voordeel, dat wij met een hele groep mensen uit Indië op reis gaan. Met alle normale wensen wat betreft makanan, mandiën, enz. kan dus rekening worden gehouden. Dat is dus echt wel een gelegenheid om de mensen zelfs uit de verste uit hoeken van Nederland weer eens bij elkaar te brengen en wat gezellig om zo onder elkaar op stap te gaan. Het organiseren van zulke reizen heeft heel wat voeten in de aarde en wij zijn er ons van bewust, dat wij hiertoe niet over de nodige ervaring beschikken. Daarom hebben wij een expert op dit gebied aangetrokken in de persoon van Rob G. Dessauvagie, eigenaar-directeur van I.C.I.B., Den Haag, uitgever van de Vlieggids Rotterdam; hij behoort tot de groep United Travel Represen tatives. Zijn naam zal de meeste mensen uit Indië niet onbekend in de oren klinken. Wanneer er voldoende belangstelling onder de lezers bestaat voor de reizen naar Spanje en de Spaanse eilanden, ligt het in de bedoeling, eigen vliegtuigen te charteren. Zoveel te meer deelne mers, zo veel te lagere prijzen kunnen wij aanbieden. Daarom vragen wij onze lezers, die voor zover abonnee op Tong-Tong vanaf heden allen lid zijn van de Reis club, ons te schrijven, hoe zij over ons plan denken en tevens voor welke reizen zij zich het meest interesseren. De reizen zijn gepland voor de maan den juni, juli, augustus en eventueel september van het komende jaar, maar de voorbereiding vereist heel wat tijd en wij willen dus reeds nu aan de gehele opzet beginnen. Daarom vragen wij onze lezers dringend, ons zo spoe dig mogelijk te schrijven en hun wensen kenbaar te maken. In het bijzonder voor de Spaanse reizen is het namelijk van het grootste belang, dat wij zo spoedig mogelijk weten, op ongeveer hoeveel deelnemers wij zullen kunnen rekenen. Wij kunnen dan een volledig programma uitstippelen en prijzen uit rekenen. Het spreekt vanzelf, dat de brieven, waarom wij thans verzoeken, U tot niets verplichten. Voorlopig willen wij alleen vaststellen, of er voor onze plan nen voldoende belangstelling bestaat. Nog eens: Onze trouwe lezers weten heel goed, met hoeveel tegenzin wij er noodgedwongen toe moesten overgaan, de abonnementsprijs van Tong-Tong te verhogen. Die tegenzin was des te groter omdat wij van onze kant minstens even goed weten, hoe bezwaarlijk het voor mensen, die met een klein pensioentje moeten rondkomen, is, om nog meer voor Tong-Tong te gaan betalen. Dat kan nu net de druppel zijn, die de emmer doet overlopen. En daarom heb ben wij er bij de aankondiging van de prijsverhoging bij gezegd, dat degenen, die dit niet kunnen betalen, ons maar moesten schrij ven. Dan zou voor hen de oude prijs worden aangehouden. Toch ontvingen wij enkele tientallen opzeggingen. Daar wilden wij toch iets meer van weten, en dus zijn wij op onderzoek uitgetrokken. Wat blijkt nu? Niet iedereen wil er voor uitkomen, dat hij die paar extra guldens eigenlijk niet kan opbrengen. Begrijpelijk. In het bijzonder voor mensen, die het vroeger zo heel anders gewend waren. Dat kan hun slechts tot eer strekken. Maar, lieve mensen, wij zitten toch allemaal in het zelfde bootje. Meer begrijpende mensen dan de leiding van Tong- Tong zult U nergens kunnen vin den. Wees dus niet verlegen en vertel ons, dat het eenvoudig niet kan. Wij willen onze oude abon nees voor geen geld missen. En wij kunnen het opvangen, want vrij veel lezers hebben ons extra geld gestuurd juist „om de sup pletie te betalen voor anderen, die het niet kunnen", zoals ons op de girobiljetten werd mede gedeeld. Een andere reden bleek te zijn, dat vele ouderen het kleine schrift in Tong-Tong moeilijk kunnen ontcijferen. Ook hierin komt ver andering. Wij hebben een wat forser, gemakkelijker leesbaar lettertype uigezocht, dat vanaf 30 november voor de druk van Tong-Tong zal worden gebruikt. Denk dus goed na, oude trouwe Tong-Tongers, alvorens het abon nement op te zeggen, want wij willen jullie echt niet missen. DE DIRECTIE

Tong Tong | 1963 | | pagina 5