Twee mannen om respect voor te hebben OOM PIE R. O. MOLLET Mysiiek en Wetenschap Op het spreekuur van een psychodiagnost In ons vorig nummer maakten wij er reeds kort melding van, dat Oom Pie op 1 oktober j.l. zijn 121/2 jarig jubileum heeft gevierd bij de Firma Tomson te Scheveningen. In verband met zijn grote bekendheid als voetballer van „Hercules" publiceerden wij dit berichtje, om- Foto: Buising dat waarschijnlijk vele van onze lezers hem gaarne even persoonlijk wilden feliciteren. Het bericht bereikte ons echter te laat om nog plaatsruimte beschikbaar te stellen voor een korte beschrijving van zijn loopbaan. Dit wil len wij nu rechtzetten, temeer omdat Oom Pie een levend bewijs is, dat ook iemand, die in Indië geboren en getogen is en daar te lande zijn gehele leven heeft doorgebracht toch in Nederland nog wel iets kan bereiken. Willem Henry Geertsema werd op 18 mei 1898 te Batavia geboren en is dus heus geen klein kind meer. Hij heeft er 33 jaren dienst bij de K.P.M. opzitten. Gedurende al die jaren taalde hij er niet naar Europees verlof op te nemen. Volgens hem bestond er geen mooier land dan Indië en zijn verlof bracht hij altijd door op Sumatra, Borneo, Celebes of Bali. Overigens kon hij ook geen afscheid nemen van zijn geliefde voetbalvereniging Hercules. Reeds op zeventienjarige leeftijd speelde hij in het eerste elftal. Ook speelde hij in het Bataviase elftal, waar hij zijn faam verwierf als een van de topspelers van de Archipel. Tientallen gouden en zilveren medailles zij nu nog een aandenken aan deze gelukkige jaren. Toen Oom Pie gepensioneerd werd, besloot hij naar Nederland terug te keren. Het niets doen was hem een last en op 1 april 1951 trad hij als administrateur in dienst bij de Firma Tomson te Scheveningen. Tact en na tuurlijke bescheidenheid maakte hem bemind bij directie, personeel en cliëntele. Door zijn kennis van de voetbalsport was hij een vraag baak voor iedereen en het kwam als een buitengewone verrassing, toen de directie van Tomson hem een vliegreis naar Portugal aan bood om Feyenoord tegen Benfica te zien spelen. Goed zo, Oom Pie, Poekoel teroes. Deze rubriek is gesplitst hl aVragen staat vrij, en b. Adviezen-rubriek. Onder rubr. a. worden al uw vragen behandeld op het gebied van de grenswetenschappen, zoals astrologie, occultisme, bovennatuurlijke verschijnselen, Yoga, etc. In de b. rubriek worden onderwer pen en problemen van persoonlijke aard behan deld of schriftelijk beantwoordVoor de laatst genoemde rubriek kunt U eventueel een vrijwillige bijdrage tot 2.50 bijsluiten. (Verdere bijzonderheden kunt U in Tong-Tong van 30 sept. '63 vinden). VRAGENRUBRIEK Geachte lezers, Van verschillende zijden werd mij gevraagd om nu speciaal voor de Tong-Tong lezers een astrologische rubriek te verzorgen. Tot mijn spijt zal ik echter hierop niet kunnen ingaan, daar ik de waarde van dergelijke rubrieken van nul en gener waarde acht. Het is inderdaad de mode van zeer vele tijdschriften om een pagina te reserveren voor een astrologische rubriek, welke opgesteld worden door lieden met aller lei welluidende namen en waarin de lezer zijn toekomstig gebeuren voor de komende week kan vinden. Uitgevers van deze bladen weten dat deze rubriek door praktisch iedereen gele zen wordt. Persoonlijk ken ik vele mensen die een weekblad alleen kochten om deze pagina op te slaan. Begrijpelijk komt deze rubriek dus ten goede van de oplaag en het financieel voor deel van de uitgever. Verder hebben dergelijke astr. rubrieken en adviezen helemaal geen enkele positieve waarde. Iedere serieuze be oefenaar van de astrologie weet dat een horos coop alleen gemaakt kan worden wanneer de s geboorte-gegevens nauwkeurig bekend zijn. Het uitwerken is even ingewikkeld als tijdrovend en de beoordeling ervan is slechts aan weinigen gegeven. Elke andere manier van horoscoop trekken blijft altijd een gokspelletje. Waar schijnlijk zal ik door deze verklaring vele (pseudo)-astrologen tegen mij in het harnas jagen, doch ik blijf bij de verklaring niet te willen meewerken aan een dergelijke exploitatie van de astrologie. De heer F. te Rotterdam, wenste te weten of de handschriftkunde werkelijk betrouwbare gegevens kan verstrekken omtrent iemands karakter. Inderdaad is de handschriftkunde of grapholo- gie een erkende wetenschap welke in het dage lijks leven voortdurend gebruikt wordt, o.a. door psychologen en paedagogen. Grote be drijven en instellingen passen de handschrift kunde toe, b.v. bij het aannemen van personeel en het selecteren er van. De grondgedachte van dit graphologisch onderzoek is dat elk mens zich in zijn uitingen, uitdrukkingsbe wegingen en gedachten „projecteert". In het handschrift vinden wij de neerslag van iemands persoonlijkheid. Verder kan het een inzicht verschaffen omtrent iemands drijfveren en latente karaktereigenschappen, zelfs ziekten kunnen door een ervaren grapholoog vastge steld worden. ADVIEZEN-RUBRIEK Reeds kort na het verschijnen van deze nieuwe rubriek kreeg ik vele brieven. Allen hebben of zullen antwoord van mij ontvangen. FotoRogier R. O. Mollet (48), geboren in Soerabaja, uit het handels- en bedrijfsleven, kwam in aug. 1955 naar Holland, werd in zijn eerste moei lijke aanpassingsperiode gevaarlijk ziek en in het hospitaal opgenomen voor een langdurige, geestdodende behandeling. Liet zich „niet ken nen" en begon met een „tijdpassering", het snijden van eenvoudige houten beeldjes, waar hij allengs meer bedrevenheid en liefde voor kreeg. Laat zich niet leiden door scholen, richtingen of ideeën, maar schept naar eigen gevoel en inzicht. Zijn genre: primitief. Heeft bekend heid en appreciatie verkregen in kunstkringen en verkoopt regelmatig aan kunsthandels. Is daardoor in staat een goed geoutilleerde studio op te zetten, maar blijft zijn werk beschouwen als „hobby". Naast houtsnijden schildert hij ook. We noemen hem graag als voorbeeld van wat initiatief en doorzettingsvermogen vermag. Ook zonder geëigende opleiding of connecties kan men ver komen, als men maar doet wat ook Tong-Tong doet: „Heb vertrouwen in je zelf en poekoel teroes!" De Indische jongen is vaak veel kunstzinniger dan hij beseft. Als meer gerepatrieerden het voorbeeld van Mollet volgden, zou de Indische groep een mooie bijdrage kunnen leveren aan het Nederlandse cultuurleven. We wensen Mollet graag alle verdere succes toe! T. R. Alle correspondentie betreffende deze rubriek kunt U richten aan H. M. Lapré, Postbox 409, Den Haag. Door onvoorziene omstandigheden is het laat ste gedeelte van het artikel in ons vorig num mer weggevallen, waarvoor ons excuus. We nemen het op in ons volgend blad. REDACTIE

Tong Tong | 1963 | | pagina 9