Pouwels Pouwels KEUKENKALENDER (Vervolg van pag. 12) Zo geeft de losheid van de band welke de vrouwen met de mannen verbond, de menig vuldigheid waarmede de vrouwen verwisseld en verhandeld werden, in feite het overwicht van de polygamie aan, slechts onder een andere naam. Dit vormt wel een opvallende tegenstelling met de rechten, die door de Hindoe's, Joden of een andere wet aan de vrouwen werden gegeven. Maar deze rechten werden aan de vrouwen van de 7e eeuw verleend; sommige ervan verkregen zij door een speciale wetge ving daarna, maar dan in de meer ontwikkelde landen van het Westen. Zoals ik hiervoor al heb aangegeven, was het in 1182, dat aan gehuwde vrouwen het recht werd gegeven, eigendomsrecht te laten gelden over haar eigendommen. Dit gebeurde in Engeland. Doch zelfs in de huidige tijd staan in vele gevallen de wettelijke rechten, die de vrou wen in het Westen genieten, niet op gelijkt lijn met de rechten welke de Islam -haar hon derden jaren geleden reeds toekende. De Heilige Profeet zeide eens, toen hij ii gebedsstemming verkeerde: „O GodIk waar schuw alle mensen tegen de zonde van dt zwakke schepselen (d.w.z. wezen, kinderen en vrouwen) hun rechten te onthouden". Met nadruk gaf hij zijn volgelingen de raad, vrouwen vriendelijk te behandelen. Voor de meesten van hen, die de vrouwen altijd als dienaressen hadden beschouwd, was deze lering een grote schok en het viel hen moeilijk zich aan te passen aan de richtsnoer, welke de Heilige Profeet zozeer verlangde te handhaven. Tot slot van dit helaas wegens plaatsgebrek kort gehouden resumé, zou ik nog graag het volgende opmerken: De onzinnige en beschamende geringschatting van de vrouw gedurende vele eeuwen is helaas nog steeds niet uitgestorven, al is er door het initiatief van moedige vrouwen en mannen veel ten gunste veranderd. Het blijft wenselijk dat elke man zijn positie t.o.v. de vrouw in het algemeen rustig bepaalt door te denken aan zijn houding t.o.v. zijn dochter, zijn vrouw, zijn moeder en zijn grootmoeder. Hij zal veel te prijzen vinden en als hij veel te mopperen heeft, dan heeft hij zeker ook veel te vergeven. Het is jammer dat vele vrouwen menen de algemene positie te verbeteren door dezelfde rechten te eisen als de man („en dan al"). Het is ongeveer hetzelfde als wanneer gekleur de rassen dezelfde rechten eisen als het blanke ras. Want men kijkt dan té veel naar de (materiële) voordelen en te weinig naar de vaak zeer lelijke gebreken en misstanden. Een verwoed mannenhaatster voegde me eens toe: „Jullie ezels hebben de rotwereld van vandaag gemaakt. Als wij maar eerst al jullie rechten hebben, dan maken wij een betere yvereld!" Ik vroeg haar: „Als mannen inder daad ezels zijn, waarom wil je dan de rechten van ezels hebben?" Dat noemde ze spitsvondig. Ik geloof niet dat de vrouw wijs doet door „ook een snor" te eisen. Haar essentieel vrou welijke waarden zijn daarvoor te mooi (en onontbeerlijk voor mens en maatschappij). Vrouwen zijn b.v. merkwaardigerwijs geen architecten (al zijn ze volstrekt niet dommer of minder „creatief" de mooiste bouwwer ken in de wereld zijn geïnspireerd door vrou wen). Ook al hebben zij in menig land een stemmenmeerderheid (door een vrouwen-over schot) en dus de kans om een vrouwenregering te scheppen, wat vele voorvechtsters zo graag willen, ze doen het niet. Zo zijn er vele dingen die vrouwen niet doen en waardoor helaas vele mannen een superioriteitscomplex ont wikkelen (en vrouwen een minderwaardig heidsgevoel). Maar zo zijn er veel dingen in de wereld die mannen niet doen vaak ook omdat ze doodgewoon de karaktervastheid, het plichtsgevoel, de intuïtie, enz. ervoor missen. Waarom zouden daarom voor gelijke monni ken gelijke kappen geëist worden? Tong-Tong heeft herhaalde malen met trots en geluk geconstateerd dat de Indische vrouw dit blad zijn bestaan en groei gegeven heeft. En de dagelijkse post bewijst het nog steeds. Niet omdat wij de vrouw „gelijke kansen" gaven, maar omdat de vrouw haar kansen eerder zag, aangreep en ontwikkelde dan de man. Niet eindeloos delibereerde, twisste, re- Bij dit artikel publiceren wij de foto's van twee vrouwen, die beiden op haar eigen wijze gevochten hebben voor de rechten van de vrouw. Links: R. A. Kartini, hierboven mevr. E. M. L. van Deventer-Maas kende en urmde, maar deed, direct, snel, voort durend. Dat doet ze op vele andere terreinen ook. En Geachte redactie, Natuurlijk dingt alleen het eerste coupletje mee: daarvoor is het ook gemaakt. Maar toen ik eenmaal bezig was met m'n rijmelarij, kon ik eenvoudig niet stoppen en zo zijn de twee volgende coupletjes ontstaan, die met het eerste (volgens mij) een harmonisch geheel vormen. Ik vond het tè jammer om dat geheel op te breken, daarom stuur ik maar alle drie. Ook dis het eerste versje niet in aanmerking komt voor een prijs had ik toch graag, dat U het trio in „Tong-Tong" opnam als een „hormat" betuiging mijnerzijds aan alle Maatjes en Omaatjes en Tantetjes enz enz. enz., die met feestelijke zowel als eenvoudige gerechten steeds onze tong en gehemelte wisten en nóg weten te strelen. Ja, KOKEN is waarlijk een KUNST!!! Er hangt een In-disch kookboek aan de muur, Dus staat er wéér iets zaligs op het vuur... IVie strak-jes proeft, verklaart gewis, Dat MAMSlMoeslTjang - een tovenaarster is! vul elke gewenste naam in, om uw speciale culinaire artist (e) te eren!) Een ieder, die met kooklust is behept, Probeert zo graag alweer een nieuw recept! Nou, kijk eens even in dit boek, Dan zeg je: ,,Ddt is wat ik zoek!" Wie graag eens smult, die is toch heus niet gek! Een fijne tong siert elke lekkerbek! Dus - ga maar eens op avontuur Met 't ln-disch kookboek aan de muur! Zing al deze coupletjes eens, U zult zien, dat het „lekker" gaat INTERCOIFFURE IDEALE COIFFURES open 7.30 v.m. tot 6.00 n.m. Fred. Hendrikl. 160 - tel. 553055 maakt daarbij fouten (net als de man). En dan met een onbegrijpelijk geduld (wij noemen het „deemoed") vermaningen van de man in casseert aan het adres van het „domme gans je". Ik weet niet hoe oud de wereld worden moet voor een beschaving eindelijk ontdekt dat het de Vrouw ontzaglijk veel verschuldigd is. Zij, die niet jaagt, niet vaart, niet bouwt, maar dit alles behoedt, inspireert, leidt en onderhoudt. Mannen zijn inderdaad de ontdekkers geweest van nieuwe continenten en werelden, maar zij missen helaas het vermogen om de onmetelijke terreinen van de geest der vrouw te ondekken. Wat gaat er in haar om, óók in het kleine „domme doetje?" Hier ligt de wérkelijke (en eeuwige?) tragiek in het misverstand tussen man een vrouw: dat de man zó vervuld is van zijn conceptie van de wereld (en daarin succes heeft of rampzalig mislukt) dat hij de wereld in de gedachten van zijn vrouw naast hem en in huis volkomen mist en verwaarloost of op dat terrein een stuntel en een kwajongen blijft en nochtans haar geduld, begrip en liefde voor de stuntel, de kwajongen in hem, blijft genieten. Poor girl and very, very brave girl!" T. R. En nu tot slot nog een „plaagje" (U kunt er toch tegen?): Er hangt een ln-disch kookboek aan de muur, Betoel djempolEn helemaal niet duur! Als ie-dereen het koopt, ADOEH! Si TONG-TONG bangkluis-nja penoehü! Met vriendelijke groet, AKELA Tot onze spijt hebben we in ons lijstje van prijswinnaressen vergeten: Mevr. E. v. Zadelhoff, Den Haag. HET KAN NOG NÈT Natuurlijk kunnen wij best tegen een plaag je! Maar ondertussen is die bankkluis van Tong-Tong nog steeds niet „penoeh", d.w.z. nog steeds niet „iedereen" bestelde een Keukenkalender. Gauw maar, straks heeft U spijt, dat U het niet gedaan heeft. Het kan nog nèt (vóór 1 november) tegen de extra-lage prijzen. Normaal kost de Keuken kalender 6.60, nu bestellen geeft 25% korting, de prijs wordt dan f 4.95, bij drie stuks tegelijk krügt U nog eens 10% korting, U betaalt dan slechts f 4.45 per stuk. Vóór 1 november bestellen (per groene kaart of gewone oriefkaart) geeft bovendien de zekerheid, dat de kalender(s) nog vóór Sint Nicolaas bij U in huis zijn. Stuurt U wèl meteen de betaling per postwissel of giro er achteraan?! Deze keer publiceren we een brief en gedicht van Akela" die we een troostprijs toe gekend- hebben omdat we erg veel plezier hebben gehad om haar plaagje"Overigens hopen we dat de laatste regel hiervan in vervulling gaat en hiertoe kunt U allen meewerken door nü zo'n kalender te bestellen. REDACTIE 13

Tong Tong | 1963 | | pagina 13