ben™SNEL vermoeid? üW CONCENTRATIE OVERBELAST? DE EERLIJKE SPIONNETJES NICO GERHARZ Dit nieuwe natuurlijke antwoord kan voor u de oplossing syn Als u zich fysiek niet lekker voelt kan dat betekenen, dat u de natuurlijke vitaminen nodig hebt, zo noodzakelijk voor de juiste bloedtoevoer naar de spieren van het lichaam en naar de hersenen. Neem daarom Aktief Capsules. Deze combineren hoge concentraties van tarwekiemen - de rijkste bron van "groei" en "energie" vitaminen - met andere natuurlijke vitaminenrijke concen traties. Aktief Capsules zijn smaakloos, werken niet gewoontevormend. U zult verbaasd staan over de invloed van Aktief Capsules op uw energie en welzijn. Begin vandaag nog met Aktief Capsules. Verkrijgbaar bij apotheker en drogist, f. 3.90 voor een kuur. Vitale positieve gezondheid O, ijdelheid. Uw naam is vrouw Lieve Tong-Tongers SPEKKOEK (Vervolg van pag. 3J Amerika is eeuwen lang een toevluchtsoord geweest voor mensen die om hun politiek of geloof vervolgd werden. Het verlangen om vluchtelingen te helpen is de Amerikaan haast aangeboren (vandaar o.m. de wijde emigratie mogelijkheden). Met alle risico's van dien... De beelden echter van het keurige heertje met het nette vestje en het bijgeknipte snorretje en het brilletje, dat luidop zegt: „Ik heb niks gezien" en met de duim over de schouder wijst en van de nerveuse HBS-er die door zichtig liegend en met het zweet op het voor hoofd de man probeert te redden, die hem om hulp vroeg, zal ik geloof ik mijn leven lang niet vergeten. Toen ik aan mijn TV-kennis in Holland vroeg, waarom ze ook in Holland zoiets niet pro beerden, zei hij: „Ach sommigen van ons hebben het al vaak geprobeerd, maar het pu bliek zal er nooit aan willen in d'r hemd gezet worden, te grazen genomen worden, be spied worden en daar kan ik ook wel in komen". In het land van de spionnetjes en de bewegende gordijntjes en het stiekume tele foontje naar de politie: „Ut is nog geeneens tien ure en ze zitte hiernaast toch al de matte uit te kloppe!" Daar heb ik van menige kennis bij de politie al vele verzuchtingen over horen slaken. En natuurlijk doen alleen kleinburger lijke vitters dat, maar schijnbaar hebben die het nog steeds te zeggen dan... T. R. (Vervolg van pag. 4) Ook Amsterdam heeft hem bij verschillende gelegenheden even geestdriftig zijn dank be toond, voor zijn Volksconcerten in Artis en in het Concertgebouw, waar hij verschillende keren Mengelberg als dirigent heeft vervangen. „Wat is het geheim van zijn welslagen?" schreef de bekende Hollandse muziekkenner H. G. Cannegieter over Gerharz. „Er gaat van deze bezielende leider een magnetische, ik zou haast zeggen een magische invloed uit, zowel op het orkest als op het publiek. Zijn ijzeren wilskracht, zijn moreel evenwicht, de subtiele intuïtie, welke zich uit in het expressieve gebaar; zijn zeldzaam geheugen, dat hem in staat stelt uit het hoofd te dirigeren en hier door alle aandacht vrijmaakt voor oplettendheid jegens elke partij en elk individu onder de orkestleden ze zouden niets vermogen zon der de allesoverheersende liefde voor zijn kunst en kunstenaarstaak. Reeds op 18-jarige leeftijd componeerde Ger harz, een concert voor clarinet (zijn lievelings instrument) met orkestbegeleiding, waarvan in 1910 door het Concertgebouw-orkest te Amsterdam met veel succes een uitvoering werd gegeven. De leiding hebbende van ver schillende zangkoren, componeerde hij vele koorzangen waarvan wij ons nog levendig her inneren: „Het Geuzenvendel op de thuismars", verschillende mannenkwartetten, twee sym- phoniën, een Indische symphonie in E moll, een romance voor viool en piano en vele andere toonwerken. Krachtens zijn verdienste die velen, zeer velen uitspanning, verpozing en niet te vergeten kunstgenot verschafte, hebben wij de eer zijn naam hier te memoreren. Een naam welke immer herinneringen zal oproepen in het oude Indië van „Tempo Doeloe!" C. H. Smells are surer than sights or sounds to make the hearstrings crack. m Wij kregen een nieuwe kostgangster, een korte, dikke, mollige weduwvrouw van zó gezien reeds in de vijftig. Maar „kenès" van de „boekan main" en nog hevig trouwlustig. Iedere dag verscheen zij in een fijne kabaja en dito sarong, het haar en gelaat keurig verzorgd, in afwachting van een mogelijke aanbidder. Eén van de jongelui, die dweepte met Multa- tuli, citeerde dan hardop uit de Max Havelaar, met dit verschil dat hij in de plaats van „Gij, Hoofden van Lebak!" declameerde: „Gij, hoof den van bedak!" Zij had ondanks haar leeftijd prachtig git zwart haar en mooie melkwitte tanden. Eigen aardig was, dat, als zij de badkamer na een uur uitkwam het haar zo wit was als dat van mijn bet-overgrootmoeder. We waren welopge voede lui, dus zeiden er niets van, althans niet openlijk. We zeiden het met veelzeggende oogknipjes tegen elkaar. Op een kwade morgen (waarschijnlijk was het die dag „Wagé"), kwam zij na uren, eindelijk de badkamer uit met wit haar en geheel ont daan. Zij zette zich in de achtergalerij op een stoel en barstte in tranen uit. Natuurlijk waren we allen verschrikt en vroe gen om beurten wat er gebeurd was. Doch zij gaf geen antwoord en bleef door jeremeren en snikken. Onze kostvrouw vroeg vriendelijk om het toch te zeggen. „Ik kan het onmóóó-gelijk zeggen!" was het antwoord. „Nou, aan mij toch wel?" soebatte de kost- vrouw en gaf ons een wenk om te verdwijnen. En ja hoor, eindelijk kwam het hoge woord er uit: „Ik heb helemaal geen echte tanden... mijn kunstgebit van driehonderd gulden is in de badkomer op de grond gevallen en met het water naar buiten weggespoeld en in de vieze sloot verdwenen, hi, hi, hi...!' „En nu ben ik tandeloos hi, hi, hi!... Ik schaam mij dood... hi, hi, hi...!" Toen kwam de katjong als een bezetene aange rend en riep hijgend en hevig ontsteld: „Njon- ja, ada gigi orang mati di slokkan!" (Me vrouw, daar liggen tanden van een menselijk skelet in de goot!) De baboe die het hoorde, riep: „Allah, tobat!" De tandarts heeft kans geizen het ding te reinigen en te desinfecteren. VICTOR Wij zijn natuurlijk èrg blij als we een vette giro (zoals we dat noemen) bin nenkrijgen, maar o, het geween en gezucht als U vergeten heeft erbij te zetten waarvóór die giro bestemd is. Als U ons geld stuurt voor b.v. abon nement èn een boekje èn kalenders, moeten we drie mensen afdraven om te vragen of er een bestelling binnen is. Dit kost veel tijd die we hard nodig hebben! Of U stuurt een rijksdaalder, zonder wat of wat aan de achterkant. Dan rijst de vraag: een boekje? Nakijken bij de boekjes, neen. Een Kerstwens, nakijken bij de Kerstwensen, jaMaar een half uur weg door zoeken. Nu we het er toch over hebben, stuur ons nü uw Kerstwens (bijzonder heden hierover vindt U in ons vorig nummer). De sluitingsdatum is 20 no vember en vergeet U dan niet op uw giro te zetten waarvoor U gireert. U bespaart ons hiermee een hoop werk. ADMINISTRATIE SPREEKWOORDEN Een mevrouwtje, pas in Indië waagde zich aan spreekwoorden in het maleis. Zij vertaalde: wie deelt hier de lakens uit, als: „Siapah kas- sih sprei dissini!" Datzelfde mevrouwtje wilde zeggen: „daar heb je nog geen kaas van gegeten". En ver taalde deze gedachte aldus: „Dari itoe kowé belon makan ketjoeh Echt waar hoor, berani soempa. Een Indische jongen, gevraagd naar het beroer de klimaat in Holland antwoordde mij aldus: Klimaat? Klimaat? Wij hebben hier geen klimaat, een zoodje weer! XYZ onze SPECIALITEIT, naar het originele recept van OMA TJANG. In prijzen van f 6,— f 9,— f 12,—. TOKO KAPOLAGA Vlierboomstr. 598 - Den Haag Tel. 33 90 67 J BESTEL T IJ DIG

Tong Tong | 1963 | | pagina 19