/m f TONG TONG BOEKENCLUB BLOKKADEBREKER IWAN DE VERSCHRIKKELIJKE dit is Uw laatste kans om BESTELBON /r. In 1935 speelde zich in het oostelijke deel van de Indonesische archipel een sprookjesachtige gebeurtenis af, waarbij het K.P.M.-schip „Van Goens" was betrokken, en welke enkele jonge Nederlanders tot interessante activiteit inspi reerde. Per „kabar angin" of was het per „looporder om in de K.P.M.-terminologie te spreken werd langs de kustplaatsen \an Celebes bekend dat ze te eniger tijd zouden worden aangedaan door de „Van Goens", die zou zijn afgehuurd door twee puissant-rijke Amerikaanse dames voor een particuliere ple zierreis door Oost-Indonesië. Successievelijk breidde de „kabar angin" zich uit met meerde re details: Behalve de twee rijke Amerikaanse dames, die van twijfelachtige leeftijd moesten zijn, zou het gezelschap ook omvatten twee aanmerkelijk jongere Franse mannen van ade- lijken bloede, en een kamenier, dewelk jong en schoonVerder werd bekend dat het gezel schap het absoluut niet op prijs stelde om in contact te komen met de plaatselijke aanwezige Europeanen. Wel moesten sommige K.P.M.- agentschappen zorg dragen dat auto-transport beschikbaar was in streken waar landschaps- schoon te genieten was. In Midden-Celebes werden deze „kabar an- gin's" in de brede telefonisch besproken tussen een jong militair arts te Kolonedale en een jong gezaghebber te Poso, twee plaatsen welke bleken in het reisschema van de „Van Goens" voor te komen. De exclusiviteit die het gezel schap elders reeds aan de dag had gelegd, werkte prikkelend bij de telefonische bespiege lingen der beide heren. Deze resulteerden in een weddenschap: Wie van hen als „blokkade- breker" van die exclusiviteit het beste succes zou hebben. Kolonedale, gelegen aan een prachtige fjord achtige baai aan Celebes' oostkust, zou het eerst door de „Van Goens" worden aangedaan. In overleg met de luitenant-gezaghebber ter plaatse nam de luitenant-dokter zijn maatrege len: tenslotte was hij tevens haven-arts ter plaatse en als zodanig meende hij stellig aan boord te kunnen komen. Tijdig zou hij door Ditmaal gaan wij geen nieuwe boeken aankon digen. Het loopt te hard met Iwan en met Je lah je rot. Wel willen wij U toevertrouwen, dat Je lah je kripoet al aardig begint op te schieten. Wij doen ons best om het vóór maart 1964 gereed te hebben, al zijn wij er nog niet zeker van, dat dit ons zal gelukken. Voorlopig willen wij er mee volstaan, er U aan te herinneren, dat de termijn voor vóórin tekening op „Iwan de Verschrikkelijke" op zijn eind begint te lopen. Reeds omstreeks 15 november zal dit boek verschijnen en daarna is de voordelige prijs niet langer geldig. Dus, waarde lezers, te bestellen tegen de voorintekenprijs van 7.50. een uitkijk worden gewaarschuwd wanneer de boot de baai zou binnen varen. Op een broei-hete ochtend Kolonedale is berucht voor zijn hete klimaat kwam de waarschuwing! Onze dokter stak zich in een vers uniform en begaf zich naar de „pantai" waar des gezaghebber's motorboot voor hem gereed lag. Zodra de „Van Goens" voor anker was gegaan, liet onze dokter zich naar het schip varen. Langszij gekomen zag hij alleen de kapitein op zijn brug over de reling hangen. Hij riep deze een opgewkete groet toen en meldde zich als havenarts. De kapitein beant woorde even opgewekt de groet en vroeg wat de havenarts wenste. „Medische controle" riep de dokter. „Spijt me doe, maar we zijn nog steeds binnen de Indische wateren gebleven, dus geen controle nodig" was des kapitein's bescheid, waaraan hij toevoegde dat niemand van boord wenste te gaan waar het immers veel te warm wasen dat zijn schip over een uur weer het anker zou lichten om zijn reis te vervolgen. Wat voor argumenten onze, overi gens zeer welbespraakte, dokter naar voren bracht, de valreep werd niet voor hem neerge laten... en onverrichter zaken keerde hij ten slotte weer naar de wal. Hoonlachend be groette hem daar de luitenant-gezaghebber met ijskoud bier op de mislukking van zijn eigen gekozen opdracht. Na een tweede biertje hoorden de heren plots enig gerucht, en de djongos verscheen: „Of de toean Dokter naar de pantai wilde komen. Er was een „tjilaka" aan boord van de „Van Goens" gebeurd, en of de toean Dokter direct kon komen". „Dus toch zal het me lukken!" kreet onze dokter, en vol vuur spoedde hij zich weer naar de pantai... Daar gekomen zakte zijn enthousiasme tot het nulpunt: ...een aan zijn hand vrij ernstig gewonde schepeling van de „Van Goens" was aan de wal gebracht... hier op de pantai en niet aan boord moest hij zijn medische hulp verlenen. Na behandeld te zijn werd de man weer snel naar boord gebracht, en direct daarna lichtte de „Van Goens" het anker en voer statig de baai van Kolonedale uit... Het was de dokter dus niet gelukt de blokkade te brekenDie avond hing hij aan de telefoon naar de gezaghebber te Poso, die op dat moment aldaar het oppergezag verte genwoordigde aangezien zijn chef de assistent resident van de afdeling Poso op toernee was, om van zijn mislukte poging te gewagen. En hij waarschuwde zijn vriend dat diens opzet, om als H.P.B. en tevens plaatselijk haven meester aan boord te komen, evenmin zou slagen. De volgende dag, juist na het lunch-uur, kwam de „Van Goens" in de fraaie wijde baai van Poso ten anker. En van de kust verscheen een motorboot met aan boord onze gezaghebber, een stevige, knappe jongeman, die blijkbaar zijn poging toch wilde wagen. Langszij de „Van Goens" gekomen, zag hij het gezelschap aan dek en over de reling van -de brug leunde de kapitein. Na een begroeting te hebben ge roepen, deelde de kapitein grijnzend mede dat niemand van boord zou gaan, en het schip over een uur weer zou vertrekken. En toen pleegde onze gezaghebber zijn blok kadebrekers truc.Hij antwoordde met sonore, verdragende stem... in het Engels! Mededelend dat hij gehoord had dat het gezelschap van natuurschoon hield, en dat zij dit zouden kun nen genieten bij een bezichtiging van het meer van Poso bij Tentena, dat op 60 km. afstand van Poso was gelegen, en dat hij daarvoor gaarne zijn zevenzits open auto van zijn chef! ter beschikking stelde (er niet bij vertellend dat hij dan zelf de chauffeur zou zijn). De grijnzende kapitein kwam niet ver der dan te roepen „Niks daarvan...", want een dek lager verscheen het gezelschap aan de reling en informeerde wat er te zien zou zijn (Lees verder pag. 9) Aan de Tong-Tong Boekenclub, Prins Mauritslaan 36, 's-GRAVENHAGE Ik verzoek U, mij per post/per bode te willen toezenden: exemplaren „Iwan de Verschrikkelijke", in prachtband tegen de voorintekenprijs van 7.50 per ex. exemplaren „Je ISh je rot", tegen de prijs van f 2.50 per ex. Het verschuldigde bedrag wordt door m|j per giro/postwissel aan U overgemaakt. Naam: Adres: Woonplaats:

Tong Tong | 1963 | | pagina 8